Szpieg z krainy P2P

Masz stałe łącze i program do wymiany plików w sieciach P2P. Czy możesz już rozpocząć ściąganie muzyki i filmów? Możesz, ale lepiej najpierw poświęcić nieco czasu na zabezpieczenie komputera.

Masz stałe łącze i program do wymiany plików w sieciach P2P. Czy możesz już rozpocząć ściąganie muzyki i filmów? Możesz, ale lepiej najpierw poświęcić nieco czasu na zabezpieczenie komputera.

Każdy komputer podłączony do globalnej sieci jest narażony na atak. Przy wymianie plików w sieciach P2P takie niebezpieczeństwo dodatkowo wzrasta. Na szczęście za pomocą kilku bardzo prostych metod można zagrożenie zminimalizować.

Zobacz również:

Wielka niewiadoma

Outpost Personal Firewall to jedna z najlepszych darmowych zapór ogniowych. To drugie, obok programu antywirusowego, niezbędne zabezpieczenie komputera.Kliknij, aby powiększyćOutpost Personal Firewall to jedna z najlepszych darmowych zapór ogniowych. To drugie, obok programu antywirusowego, niezbędne zabezpieczenie komputera.Dlaczego sieci P2P mogą stanowić potencjalne zagrożenie? Przede wszystkim umożliwiają one swobodną i niekontrolowaną wymianę plików pomiędzy dowolnymi komputerami. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że pobierane pliki są bezpieczne. Przeciwnie - mogą one być zainfekowane różnego rodzaju wirusami, zawierać konie trojańskie i inne przykre niespodzianki. Jeszcze do niedawna największe zagrożenie wiązało się z pobieraniem i uruchamianiem plików wykonywalnych (.EXE lub .COM). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że groźne mogą być także pliki zawierające skrypty (np. .VBS czy nawet .BAT), pliki dokumentów (.DOC, .XLS itd.), a nawet pliki graficzne! Ta ostatnia możliwość wydaje się absurdalna, a jednak. Odpowiednio spreparowany plik .JPG może zagrozić bezpieczeństwu danych, udostępniając komputer niepowołanym osobom.

Pozornie bezpieczne rodzaje plików: graficzne, muzyczne, filmowe, mogą okazać się zaskakująco groźnym narzędziem. Jeśli zawierają odpowiednio przygotowane dane, mogą prowadzić do awarii obsługujących je programów (np. odtwarzacza muzyki) i w konsekwencji otwierać drogę do ataku. Na szczęście taki czarny scenariusz w życiu pojawia się niesłychanie rzadko, a wiele typów plików wciąż uznaje się za 100% bezpieczne. Sieci P2P doczekały się nawet własnych wirusów, a dokładniej robaków sieciowych, rozprzestrzeniających się właśnie pomiędzy komputerami wymieniającymi pliki.

Profilaktyka komputerowa

Wszystkie dane pobierane z sieci powinny być sprawdzane odpowiednim programem, najlepiej posiadającym aktualne informacje o wszelkich zagrożeniach. Rozwiązaniem jest oczywiście zainstalowanie programu antywirusowego. Dobry antywirus nadzoruje wszystkie procesy działające w systemie i sprawdza każdy nowy plik, jaki pojawia się na twardym dysku.

Jakie oprogramowanie wybrać? Asortyment jest szeroki. Na sklepowych półkach można znaleźć co najmniej tuzin różnych programów antywirusowych, w większości w polskiej wersji językowej i cenie oscylującej wokół 100-150 zł. Istnieją również produkty bezpłatne, które można pobrać z Internetu. Wśród nich warto wymienić program Avast! ( http://www.avast.com ) - dobry i darmowy do domowego użytku. W tym miejscu musimy przypomnieć podstawową zasadę używania antywirusów: program antywirusowy musi być stale uaktualniany. Tylko wtedy mamy szansę być skutecznie zabezpieczeni przed niepożądanymi gośćmi. Wszystkie dobre programy antywirusowe automatycznie pobierają dostępne uaktualnienia z Internetu, o ile użytkownik wykupił odpowiednią licencję. Jeśli kupisz nowy program antywirusowy, otrzymasz jednocześnie przynajmniej roczną licencję na pobieranie uaktualnień. W przypadku darmowych antywirusów bywa różnie. Wspomniany już Avast! umożliwia aktualizację za darmo i przez nieograniczony czas. Oczywiście antywirus musi pozostawać włączony przez cały czas pracy systemu operacyjnego.

Za pomocą programu takiego jak Ad-Aware SE Personal możesz wykryć i unieszkodliwić wszystkie moduły szpiegowskie działające w systemie. Wyszukiwanie szpiegów odbywa się całkowicie automatycznie, ale z reguły trwa dość długo.Kliknij, aby powiększyćZa pomocą programu takiego jak Ad-Aware SE Personal możesz wykryć i unieszkodliwić wszystkie moduły szpiegowskie działające w systemie. Wyszukiwanie szpiegów odbywa się całkowicie automatycznie, ale z reguły trwa dość długo.Ad-Aware SE Personal to jeden z najlepszych darmowych programów antyszpiegowskich. Moduły szpiegowskie najczęściej nie są poważnym zagrożeniem, ale potrafią znacząco utrudniać korzystanie z komputera.Kliknij, aby powiększyćAd-Aware SE Personal to jeden z najlepszych darmowych programów antyszpiegowskich. Moduły szpiegowskie najczęściej nie są poważnym zagrożeniem, ale potrafią znacząco utrudniać korzystanie z komputera.

Bądź za szczelnym murem

Program antywirusowy to podstawowy i niezbędny sposób ochrony komputera przed różnymi rodzajami ataków. Nie musisz wydawać pieniędzy. Avast! 4.5 jest skuteczny i bezpłatny.Kliknij, aby powiększyćProgram antywirusowy to podstawowy i niezbędny sposób ochrony komputera przed różnymi rodzajami ataków. Nie musisz wydawać pieniędzy. Avast! 4.5 jest skuteczny i bezpłatny.Program antywirusowy jest niezbędnym, ale niestety nie wystarczającym zabezpieczeniem. Komputer w sieci narażony jest na wiele rodzajów ataków, także zupełnie niezwiązanych z sieciami P2P. Połączony z Internetem powinien być chroniony za pomocą zapory ogniowej.

Firewall monitoruje wszystkie dane, jakie wchodzą i wychodzą z komputera poprzez łącze internetowe. A zagrożeń jest tutaj wiele: robaki sieciowe, skanowanie portów, bezpośrednie próby otrzymania dostępu do danych, programy typu backdoor, ataki DoS (Denial-of-Service)... Wiele dobrych zapór ogniowych do domowego użytku to produkty w pełni darmowe. Wśród najlepszych można wymienić Outpost Personal Firewall ( http://www.agnitum.com ), ZoneAlarm ( http://www.zonelabs.com ), czy Kerio Personal Firewall ( http://www.kerio.com ).

Szpieg z krainy P2P

Jeśli program antywirusowy domyślnie nie sprawdza plików pobieranych za pomocą programów P2P, przed otworzeniem ściągniętych programów i dokumentów sprawdź, czy nie zawierają wirusów.Kliknij, aby powiększyćJeśli program antywirusowy domyślnie nie sprawdza plików pobieranych za pomocą programów P2P, przed otworzeniem ściągniętych programów i dokumentów sprawdź, czy nie zawierają wirusów.Zagrożenia związane z sieciami P2P nie dotyczą tylko złośliwych programów, które mogą zakraść się do naszego komputera podczas wymiany plików, ale także... samych programów P2P. Praktycznie wszystkie programy - klienci sieci P2P to aplikacje bezpłatne. Niestety, zdarza się, że wraz z instalacją programu montujemy w systemie także kilka tzw. programów szpiegowskich. Takie oprogramowanie to aplikacje zbierające dane o działaniach użytkownika, np. najchętniej odwiedzanych stronach internetowych. Na podstawie tak zebranych informacji dostosowywane jest wyświetlanie reklam w programie P2P. Większość takich programów nie czyni bezpośredniej szkody użytkownikowi i nie jest dużym zagrożeniem, jednak nie należy pozwalać na bezkarny żywot szpiegów w swoim komputerze. Każdy moduł szpiegowski obciąża zasoby komputera, spowalniając działanie innych aplikacji. Klasycznym przykładem programu P2P, zawierającego dużą liczbę modułów szpiegowskich, jest KaZaA. Przy wymianie plików przez sieć aplikacja sprawdza się znakomicie, niestety, wraz z Kazą jest zintegrowanych kilku uciążliwych szpiegów. Nic dziwnego, że powstały specjalne wersje tych programów, które również umożliwiają wymianę plików, a szpiegów nie zawierają.

Pogoń szpiega!

Do wykrywania i usuwania modułów szpiegowskich służą specjalne programy, takie jak Ad-Aware ( http://www.lavasoft.com ) czy SpyBot Search & Destroy ( http://security.kolla.de ). Obydwie aplikacje dostępne są w wersjach bezpłatnych do domowego użytku, a przy tym uznawane są za najlepsze.

Usuwanie szpiegów z systemu nie jest jednak proste, nawet przy użyciu najlepszych narzędzi. Moduły szpiegowskie są z reguły silnie zintegrowane z produktem, do którego zostały dołączone (np. KaZaA). Usunięcie takich szpiegów za pomocą narzędzi antyszpiegowskich oznacza z reguły, że co prawda problem zniknie, ale program, z którym były związane, przestanie działać. Dlatego z takich aplikacji należy korzystać z rozwagą. Czasem warto pozostawić moduły odpowiedzialne za irytujące reklamy w spokoju, byle tylko program do wymiany plików działał poprawnie.

Własny program antyszpiegowski przygotowała nawet firma Microsoft. Obecnie dostępna jest bezpłatna wersja beta, którą można pobrać ze strony www.microsoft.comKliknij, aby powiększyćWłasny program antyszpiegowski przygotowała nawet firma Microsoft. Obecnie dostępna jest bezpłatna wersja beta, którą można pobrać ze strony www.microsoft.comProgramy antyszpiegowskie znajdą i usuną wszystkie moduły szpiegowskie zainstalowane w systemie. Przy okazji mogą jednak uszkodzić związane ze szpiegami oprogramowanie. Lepiej unikać takich sytuacji, używając wersji programów P2P, które nie zawierają szpiegów, np. KaZaA Lite Rewolucja 2.6.Kliknij, aby powiększyćProgramy antyszpiegowskie znajdą i usuną wszystkie moduły szpiegowskie zainstalowane w systemie. Przy okazji mogą jednak uszkodzić związane ze szpiegami oprogramowanie. Lepiej unikać takich sytuacji, używając wersji programów P2P, które nie zawierają szpiegów, np. KaZaA Lite Rewolucja 2.6.

Niezbędne ochraniacze

Każdy komputer połączony z Internetem powinien być wyposażony w zestaw ochronny. Program antywirusowy, zapora ogniowa, filtr antyspamowy i program usuwający szpiegów to niezbędne minimum. Na szczęście taki zestaw można skompletować z aplikacji całkowicie darmowych.

Strzeż swoich danych

Najgroźniejsze rodzaje ataków to nie te, które niszczą dane na twoim dysku twardym (tak działają wirusy), ale te, które potrafią wykraść poufne informacje użytkownika. Komputery służą dzisiaj internautom do transakcji bankowych i zakupów - tym bardziej muszą być dobrze chronione.