W jak wideo, W jak wirus

Otrzymałeś pocztą lub pobrałeś z Internetu plik wideo w formacie WMV. Jeśli myślisz, że możesz go bezpiecznie odtworzyć, jesteś w wielkim błędzie. Przeczytaj, jakie zagrożenia czyhają w klipach wideo.

Otrzymałeś pocztą lub pobrałeś z Internetu plik wideo w formacie WMV. Jeśli myślisz, że możesz go bezpiecznie odtworzyć, jesteś w wielkim błędzie. Przeczytaj, jakie zagrożenia czyhają w klipach wideo.

Usuwając zaznaczenie tego pola wyboru, uniemożliwisz automatyczne otwieranie witryn zawierających pułapki z wirusami.Kliknij, aby powiększyćUsuwając zaznaczenie tego pola wyboru, uniemożliwisz automatyczne otwieranie witryn zawierających pułapki z wirusami.Od początku bieżącego roku grasują niebezpieczne trojany Trj/WmvDownload.A i Trj/WmvDownload.B. Rozprzestrzeniają się za pośrednictwem poczty i sieci P2P (peer-to-peer). Ukrywając się w niepozornych plikach wideo, wykorzystują technologię DRM (Digital Rights Management) w odtwarzaczu Windows Media Player, która stoi na straży praw autorskich chroniących treści multimedialne. Plik WMV zainfekowany jednym ze wspomnianych trojanów udaje, że do jego odtworzenia jest wymagana licencja DRM. Podczas próby pobrania takiego certyfikatu komputer pada ofiarą całej zgrai intruzów.

Zobacz również:

Plik wideo poddany manipulacji przez nieprzyjaciela żąda licencji w celu odtworzenia jego zawartości. Gdy Windows Media Player nie znajdzie jej w obrębie komputera, rozpoczyna poszukiwania w Internecie. W wypadku klipu zainfekowanego trojanem Trj/WmvDownload.A zaproponuje pobranie licencji firmy Overpeer, a w plikach z trojanem Trj/WmvDownload.B licencji Protectmedia. W ten sposób prowadzi użytkownika na stronę internetową zawierającą rzekomo odnośnik do potrzebnego certyfikatu. Wystarczy kliknąć to łącze, aby ściągnąć liczne robaki, dialery i programy szpiegowskie.

Źródło inspiracji

Autorzy wirusa najwyraźniej znaleźli źródło inspiracji w działaniach przemysłu fonograficznego rozpoczętych z początkiem br. Wskazują na to nie tylko podobne zasady działania, lecz chociażby fakt, że zarażony plik żąda pobrania licencji Overpeer w celu jego odtworzenia. Firma Overpeer, filia przedsiębiorstwa Loudeye, od lat pozostaje w bliskich relacjach z branżą muzyczną, oferując swoje usługi w zwalczaniu rozprzestrzeniania się pirackich kopii materiału audio i wideo. Jej działanie polega na puszczaniu w obieg spreparowanych w podobny sposób klipów. W ten sposób ma zniechęcić użytkowników do korzystania z sieci P2P i serwisów oferujących możliwość wymieniania się multimediami. Również w tym wypadku zmodyfikowane pliki żądają licencji DRM i kierują użytkownika na stronę, na której czyha oprogramowanie adware i - co gorsza - spyware. Eksperci ds. bezpieczeństwa z Internet Storm Center instytutu SANS ( http://isc.sans.org ) stanowczo odradzali praktyki tego typu, ostrzegając przed naśladowcami mającymi złe zamiary. Jak się okazało, mieli rację. Zaledwie tydzień później pojawiły się w Sieci oba wspomniane trojany.

Rozprzestrzeniają się w plikach WMV pod różnymi nazwami. Zainfekowane klipy dostrzeżono m.in. w sieciach Kazaa i eMule. Ponadto są przesyłane w załącznikach do wiadomości pocztowych, zatem lepiej nie otwierać podejrzanych plików wideo znalezionych w nadchodzącej korespondencji.

Aktualizacja Microsoftu

Producent odtwarzacza, Microsoft, zareagował początkowo z rezerwą, zapowiadając, że nie spuści problemu z oka. Jednak niedługo później zdecydowano przygotować aktualizację do Windows Media Player. "Damy użytkownikom większą kontrolę nad pobieraniem informacji DRM" - poinformował David Caulton, menedżer produktów w dziale Digital Media Microsoftu. "Ludzie powinni zachować ostrożność przy każdym pliku pobieranym z Internetu" - dodał Caulton.

Ściśle ujmując, nie chodzi o problem związany z bezpieczeństwem, lecz o zwyczajną sztuczkę z wykorzystaniem wabika. Automatyczne zarażenie systemu przez spreparowany odpowiednio plik wideo jest wykluczone. Użytkownik musi sam zainicjować pobieranie szkodnika z Sieci. Należy jednak założyć, że wielu da się złapać i padnie ofiarą intruza.

Jak się chronić?

Jak się bronić przed nowym gatunkiem trojanów? Jest kilka sposobów. Przede wszystkim można wyłączyć automatyczne nabywanie licencji w Windows Media Player. Przywołaj w tym celu menu Narzędzia | Opcje i przejdź do karty Prywatność. Następnie usuń zaznaczenie pola wyboru Pozyskaj licencje dla chronionej zawartości automatycznie i potwierdź, klikając przycisk OK. (Możesz to również wyłączyć podczas instalowania odtwarzacza, usuwając zaznaczenie tego pola wyboru na karcie Opcje prywatności) Oprócz tego zaopatrz się w aktualizację oferowaną przez Microsoft pod adresem http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=73c2650f-be61-4bd6-8408-1fd6e7827cd8&DisplayLang=pl (rozmiar pliku: 5,92 MB).

Alternatywnie możesz zapobiec przedostawaniu się intruzów do komputera, stosując odtwarzacz, który nie obsługuje technologii DRM, np. bezpłatny Winamp (dostępny pod adresem: www.winamp.com, środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 4,36 MB). Dodatkowe zabezpieczenie zapewniają programy antywirusowe wyposażone w aktualne bazy sygnatur. Trojan Trj/WmvDownload.A jest określany również jako TrojanDownloader.WMA.Wimad.a, Troj_Wi-mad.A, Downloader-UA.a i Trojan.Wmvdown.A.