Kosmiczne surfowanie

Jeszcze do niedawna satelitarny dostęp do Internetu miały wyłącznie duże instytucje, np. oddziały banków, wymagających transmisji niezawodnej i maksymalnie zabezpieczonej przed posłuchem. Dziś za cenę zbliżoną do ceny połączenia DSL możesz sobie pozwolić na instalację jednokierunkowego satelitarnego dostępu do Internetu.

Jeszcze do niedawna satelitarny dostęp do Internetu miały wyłącznie duże instytucje, np. oddziały banków, wymagających transmisji niezawodnej i maksymalnie zabezpieczonej przed posłuchem. Dziś za cenę zbliżoną do ceny połączenia DSL możesz sobie pozwolić na instalację jednokierunkowego satelitarnego dostępu do Internetu.

Wybrani dostawcy usług satelitarnego dostępu do InternetuKliknij, aby powiększyćWybrani dostawcy usług satelitarnego dostępu do InternetuTaka forma przeznaczona jest praktycznie dla każdego, kto chciałby się cieszyć szybkim dostępem do Internetu, a infrastruktura obszaru, na którym mieszka, nie pozwala mu na to. Niestety, nadal są w Polsce obszary, na których możliwość założenia np. Neostrady lub korzystania z usług dowolnego innego operatora graniczy niemal z cudem.

Zobacz również:

Korzystając z jednokierunkowego dostępu do Internetu, nie można zapomnieć o zestawieniu kanału zwrotnego, którym będą wysyłane pakiety. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem był modem i usługa dial-up. Dziś, jeśli tylko mieszkasz w zasięgu sieci GSM, możesz wykupić u operatorów telefonii komórkowej stały nielimitowany dostęp do Internetu, realizowany za pośrednictwem GPRS. Choć nie jest to szybkie łącze, to na potrzeby kanału zwrotnego powinno wystarczyć.

Sprzęt - ale jaki?

DVB to jeden z najważniejszych elementów zestawu. Pozwala nie tylko na korzystanie z Internetu, ale także na odbiór transmitowanych satelitarnie programów telewizyjnych i radiowych.Kliknij, aby powiększyćDVB to jeden z najważniejszych elementów zestawu. Pozwala nie tylko na korzystanie z Internetu, ale także na odbiór transmitowanych satelitarnie programów telewizyjnych i radiowych.Standardowe wyposażenie zapewniające jednokierunkowy dostęp do Internetu nie jest bardzo drogie (szczególnie w porównaniu z cenami sprzed kilku lat) - koszt instalacji domowej wynosi od 400 do 700 złotych, w zależności od parametrów sprzętu, który wybierzesz. Cena obejmuje kartę DVB (Digital Video Broadcasting), antenę satelitarną oraz konwerter LNB. W wypadku karty DVB warto się zastanowić, czy bardziej opłacalne jest kupienie wewnętrznej (na złączne PCI), czy zewnętrznej (najczęściej podłączanej przez port USB) karty DVB. Właśnie dzięki temu komponentowi uzyskasz nie tylko dostęp do Internetu, ale też do wielu nadawanych drogą satelitarną kanałów telewizyjnych i radiowych.

Równie ważną decyzją jest wybór odpowiedniego rozmiaru czaszy anteny satelitarnej - od 60 nawet do 120 cm. Zanim ją kupisz, sprawdź na stronie operatora, jaka jest najodpowiedniejsza do miejsca, w którym chcesz ją umieścić. W zależności od wybranego satelity (przez który ma być prowadzona transmisja danych) i przeciętnych warunków pogodowych na danym terenie mogą być duże rozbieżności pomiędzy wymaganiami poszczególnych operatorów.

Oferty

Zalecane rozmiary czaszy w stosunku do mocy sygnału dBW, pozwalające na zminimalizowanie wpływu pogody na jakość transmisji.Kliknij, aby powiększyćZalecane rozmiary czaszy w stosunku do mocy sygnału dBW, pozwalające na zminimalizowanie wpływu pogody na jakość transmisji.Mieszkańcy Polski mają do wyboru oferty kilkunastu operatorów satelitarnego dostępu do Internetu, realizujących swoje usługi za pomocą również kilkunastu satelitów.

Go!internet

Go!Internet to pierwszy w Polsce operator oferujący dwukierunkowy dostęp do Internetu, będący połączeniem jednokierunkowego Internetu satelitarnego (wykorzystywanego jako downlink), opartego na satelicie ASTRA i technologii GRPS (uplink), zapewnionej przez PTK Centrantel, operatora sieci telefonii komórkowej IDEA. Obecnie operator oferuje cztery pakiety:

GO!256 za 132,98 zł

GO!512 za 193,98 zł

GO!768 za 254,98 zł

GO!1024 za 315,98 zł

Podane ceny zawierają już koszty kanału zwrotnego, a oprócz tego odbierasz ponad 250 stacji telewizyjnych i radiowych. Operator oferuje również potrzebny sprzęt, kosztujący 547,78 zł, jeśli podpisujesz umowę na dwa lata.

Onet Konekt Satelita

Jeden z przykładowych zestawów oferowanych przez operatorów, w tym wypadku Onet.pl S.A.Kliknij, aby powiększyćJeden z przykładowych zestawów oferowanych przez operatorów, w tym wypadku Onet.pl S.A.Onet Konekt Satelita to oferowany klientowi indywidualnemu przez firmę Onet S.A., wchodzącą w skład grupy ITI, jednokierunkowy dostęp do Internetu. Do wyboru są trzy pakiety:

Standard o prędkości 320 Kb/s za 89 zł

Standard + o prędkości 640 Kb/s za kwotę 139 zł

Mega o prędkości 1024 Kb/s za kwotę 219 zł

Broniąc się przed tak zwanymi heavy users, czyli użytkownikami nadmiernie obciążającymi łącza, operator stosuje politykę "sprawiedliwego dostępu". Podpisując umowę na 12 miesięcy lub dłużej, klient nie ponosi kosztów aktywacji.

Ceny zestawów wahają się od 399 złotych przy zakupie wewnętrznego modemu DVB do 599 złotych za jego wersję zewnętrzną. Dodatkowo za 249 złotych można zamówić instalację modemu i anteny satelitarnej oraz skonfigurować oprogramowanie na komputerze przez wykwalifikowanego instalatora. Opłata aktywacyjna na czas nieokreślony wynosi 99 złotych, przy aktywacji na 12 miesięcy użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z tytułem tej opłaty.

Thuraya

Schemat połączenia z wykorzystaniem jednokierunkowej satelitarnej transmisji danych i połączenia GPRS jako kanału zwrotnego.Kliknij, aby powiększyćSchemat połączenia z wykorzystaniem jednokierunkowej satelitarnej transmisji danych i połączenia GPRS jako kanału zwrotnego.Thuraya to działająca na polskim rynku firma, oferująca dostęp do Internetu realizowany za pomocą technologii satelitarnych i, podobnie jak w GO!Internet, technologii GPRS i infrastruktury sieci IDEA. W chwili pisania tego artykułu operator oferował dwanaście pakietów do wyboru:

 • Classic 1 za 39 złotych miesięcznie - abonent płaci 0,09 złotych za każdy pobrany MB, brak kanału zwrotnego.
 • Classic 1 za 89 złotych miesięcznie - abonent płaci 0,09 złotych za każdy pobrany MB, dodatkowo otrzymuje nielimitowany kanał GPRS.
 • Classic 2 za 95 złotych miesięcznie - w cenę wliczono pobranie 1024 MB danych z maksymalną prędkością 1000 Kb/s, brak kanału zwrotnego.
 • Classic 2 za 145 złotych miesięcznie - w cenę wliczono pobranie 1024 MB danych z maksymalną prędkością 1000 Kb/s, klient otrzymuje nielimitowany kanał GPRS.
 • Classic 3 za 170 złotych lub Classic 3 z kanałem GPRS za 199 złotych miesięcznie - brak ograniczenia ściąganych danych przy prędkości dochodzących do 1000 Kb/s.
 • Premium 1 za 195 złotych miesięcznie z wliczonym transferem do 500 MB dla priorytetu 2.
 • Premium 2 za 275 złotych miesięcznie z wliczonym transferem do 2048 MB dla priorytetu 2
 • Premium 2 za 330 złotych miesięcznie z wliczonym transferem do 4096 MB dla priorytetu 2.
 • Professional 1 za 250 złotych miesięcznie z wliczonym transferem do 500 MB dla priorytetu 3
 • Professional 2 za 330 złotych miesięcznie z wliczonym transferem do 2048 MB dla priorytetu 4
 • Professional 3 za 385 złotych miesięcznie z wliczonym transferem do 4096 MB dla priorytetu 5.
Ponadto wybierając jeden z pakietów od Premium 1 do Professional 3, można zamówić przepustowość o wybranym priorytecie. We wszystkich pakietach z wyjątkiem Classic 1 i Classic 2 nie ma limitu pobieranych danych, operator stosuje jedynie politykę sprawiedliwego dostępu i nie gwarantuje minimalnej prędkości. Niezależnie od wybranego abonamentu i czasu obowiązywania umowy opłata aktywacyjna wynosi 269 złotych.

SatSpeed

Schemat połączenia z wykorzystaniem jednokierunkowej satelitarnej transmisji danych i połączenia GPRS jako kanału zwrotnego.Kliknij, aby powiększyćSchemat połączenia z wykorzystaniem jednokierunkowej satelitarnej transmisji danych i połączenia GPRS jako kanału zwrotnego.W momencie przygotowywania tego artykułu niemiecki operator Internetu satelitarnego SatSpeed oferował siedem pakietów satelitarnego, jednokierunkowego dostępu do Internetu:

 • SatSpeed 500 za 24,95 euro miesięcznie, z wliczonym transferem 500 MB przy maksymalnej prędkości 1024 Kb/s,
 • SatSpeed 1000 za 56 euro miesięcznie z wliczonym transferem 2000 MB przy maksymalnej prędkości 1024 Kb/s,
 • SatSpeed 2000 za 99 euro miesięcznie z wliczonym transferem 3000 MB przy maksymalnej prędkości 1024 Kb/s
 • SatSpeed 3000 za 150 euro miesięcznie z wliczonym transferem 4000 MB przy maksymalnej prędkości 1024 Kb/s
 • SatSpeedFlat za 18,99 euro z nielimitowanym transferem przy prędkości 256 Kb/s,
 • SatSpeedFlat za 29,95 euro z nielimitowanym transferem przy prędkości 400 Kb/s,
 • SatSpeedFlat za 44,00 euro z nielimitowanym transferem przy prędkości 1024 Kb/s.
Podane w tym wypadku ceny zawierają podatek VAT w wysokości nie 22, ale 16 procent, bo taki obowiązuje w Niemczech.

Opłata aktywacyjna u tego operatora wynosi 54,95 euro w wypadku korzystania z pakietów SatSpeed i umowy na czas nieokreślony, a 19,95 euro dla wybierających pakiet SatSpeedFlat. Podpisując umowę na 12 miesięcy, użytkownik jest zwolniony z opłaty aktywacyjnej.

Po przekroczeniu limitów transferu abonent usługi SatSpeed płaci za każdy następny pobrany megabajt 0,054 euro. W wypadku pakietów SatSpeedFlat podane prędkości dotyczą jedynie pierwszych 500 MB danych, po przekroczeniu tej liczby szybkość ściągania plików zależy od obciążenia łączy operatora.