Maska syreny

Możliwe jest wspólne użycie masek warstw i filtrów do skutecznego łączenia zdjęć. Przedstawiona praca jest przykładem użycia tradycyjnej fotografii z technikami cyfrowymi dla uzyskania niesamowitej kompozycji, łączącej dwa oddzielne zdjęcia tej samej modelki.

Możliwe jest wspólne użycie masek warstw i filtrów do skutecznego łączenia zdjęć. Przedstawiona praca jest przykładem użycia tradycyjnej fotografii z technikami cyfrowymi dla uzyskania niesamowitej kompozycji, łączącej dwa oddzielne zdjęcia tej samej modelki.

Fotografowanie i skanowanie

Tworzenie kolażu rozpocząłem od dwukrotnego sfotografowania mojej modelki.

Pierwsze zdjęcie zrobiłem z maską 1, drugie bez niej 2. W obu przypadkach był używany aparat Hasselblad z obiektywem makro 120 mm i filmem Ektachrome.

Zobacz również:

W każdym ujęciu starałem się zachować identyczne oświetlenie i pozycję głowy.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2
Zdaję sobie sprawę, że aparaty cyfrowe są coraz lepsze (sam używam Nikona 5000 do fotografowania w plenerze), ale doświadczenie płynące z 25 lat korzystania z Hasselblada sprawia, że do zdjęć w studiu wybieram właśnie ten aparat. Film zeskanowałem za pomocą Nikona 8000. Starałem się zachować duży rozmiar plików (około 150 MB każdy), ponieważ gotowe prace chciałem wydrukować w dużym formacie do prezentacji w galerii.

Wyrównywanie zdjęć

Po wczytaniu zdjęć do Photoshopa nałożyłem zamaskowaną twarz na zdjęcie bez maski. Podczas nakładania upewniłem się, czy zewnętrzna krawędź maski jest wyrównana z policzkiem

Malowanie maski

Bardzo trudnym zadaniem było prawidłowe połączenie obu zdjęć. Do warstwy 1. (zdjęcie z maską) 3 dodałem maskę warstwy i użyłem dużego pędzla Airbrush (750 pikseli) do malowania czarnym kolorem.

Spowodowało to ukrycie pikseli na tej masce, a w efekcie usunięcie niepotrzebnych fragmentów maski i odkrycie twarzy znajdującej się pod spodem.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4
Przełączając się między czernią i bielą dodawałem lub usuwałem fragmenty maski aż do momentu osiągnięcia żądanego efektu.

Aby poprawić wygląd lewego oka, użyłem mniejszego pędzla Airbrush (30 pikseli) do malowania na tej samej masce warstwy.

W ten sposób "odkryłem" oko na zdjęciu 4.

Dodanie tła

Na drugiej warstwie dodałem holenderski obraz, który posłużył jako tło 5.

Do tego celu użyłem trybu Overlay, a następnie utworzyłem kolejną maskę warstwy w celu usunięcia tych fragmentów obrazu, które zakrywały twarz.

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6
Aby uzyskać lepszy efekt blendowania na dole pracy, utworzyłem kopię drugiej warstwy, wybierając dla niej tryb Normal i redukując Opacity 6. Na masce tej warstwy usunąłem niepotrzebne fragmenty.

Wykończenie

Przed zapisaniem pliku spłaszczyłem go.

Aby praca bardziej przypominała obraz, użyłem niesamowitego filtru buZZfilter ( http://www.fo2pix.com ), który usuwa nadmiar szczegółów, zachowując jednak ostrość krawędzi.

Kliknij, aby powiększyćUżywając pędzla History, przywróciłem niektóre szczegóły w pobliżu oczu i twarzy. Następnie zastosowałem filtr Melancholytron ( http://www.flamingpear.com ), aby nadać efekt sepii i zmiękczyć obszar znajdujący się poza twarzą.