Martwa natura w gęstym tuszu

Liquid ink - ciekły tusz, bo o nim będzie dzisiejszy odcinek - był obok akwareli głównym powodem do dumy producenta Paintera. I rzeczywiście, jest się czym pochwalić, bo to kawał porządnego narzędzia.

Liquid ink - ciekły tusz, bo o nim będzie dzisiejszy odcinek - był obok akwareli głównym powodem do dumy producenta Paintera. I rzeczywiście, jest się czym pochwalić, bo to kawał porządnego narzędzia.

W poprzednich wersjach programu Liquid Ink miało swoje zalety, ale i wielką wadę - nie dało się nim tak naprawdę pracować, bowiem tuż po wybraniu z palety narzędzi program wyraźnie spowalniał. I na przykład po narysowaniu kreski można było pójść na herbatę, gdyż kreska z gracją, nieśpiesznie pokazywała się na ekranie. Na szczęście mamy to już za sobą i ciekły tusz stał się żwawszy.

Zobacz również:

Kilka słów o samej technice

Najbardziej przypomina gęsty tusz graficzny, stosowany do linorytów. Dzięki bogatej grupie narzędzi, od bardzo precyzyjnych pędzelków, do detali, przez wszelkiego rodzaju włosia wielbłądzie, szpachelki, nożyki, kończąc na aerografie - wszystkie te tuszowe pędzle różnią się bardzo od analogicznych pędzli w Painterze przede wszystkim sposobem nakładania i charakterystyką plamy.

Kliknij, aby powiększyćW pracy z tuszem nie możemy zapomnieć o korzystaniu z warstw, gdyż tusz kładziony bezpośrednio na inny powoduje powstanie brudu - efektu niezmiernie ciekawego, ale niekoniecznie zamierzonego i pożądanego.

W czasie malowania tuszem pędzel zachowuje się podobnie jak w rzeczywistości.

Gdy sunie po szorstkiej suchej powierzchni papieru, daje się czuć opór. Jego krawędzie są mocno poszarpane (mniej lub bardziej - w zależności od wybranego rodzaju pędzla). Znacznie szybciej i płynniej kreska powstaje na wcześniej zamalowanym fragmencie. Zmieniają się jednak parametry położonej tam kreski. Większość pędzli zawiera tak zwany pędzel Resist, dzięki któremu możemy wymazać niechciane części plamy lub wzmocnić krawędzie plamy, wydobywając poszarpania i przecierki.

Do zaprezentowania tej techniki posłużę się starym, dobrym motywem martwej natury.

Nie będzie tutaj za dużo detali, gdyż chcemy pokazać przede wszystkim jakość i kształt plamy tuszu w zależności od użytego medium.

Do podstawowego szkicu biorę pióro o zaokrąglonej stalówce (Smooth Round nib)

Daje to bardzo miękką kreskę o gładkich krawędziach. W szybkich ruchach kreska będzie miała zróżnicowaną grubość. Po zetknięciu z wcześniej powstałą plamą delikatnie się zleje (zobacz kieliszek). Kilka prostych ruchów i mam butelkę, owoce w misce na stole, a na drugim planie ścianę z oknem i krzesło przy stole 1.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2
Wybieram pędzel Graphic Camel ze względu na jego fantastyczną rozedrganą dynamiczną kreskę. Tworzę pierwsze plamy na butelce, podkład na owocach i ścianie. Biorę Smooth bristle i nakładam na ścianę różne odcienie zgniłej zieleni. Nie zakładam nowej warstwy, w tym przypadku chcę, żeby te kolory się pogryzły. Są na drugim planie. W ten sposób uzyskuję plamy o miękkich krawędziach 2.

Pędzel Dry Camel posłuży mi do namalowania pomarańczowej serwety. Widać na obrazku, jak wspaniale przegryza się czarnymi, surowymi konturami przedmiotów na stole. Serweta powstaje w nowej warstwie. Tworzę kolejną warstwę, żeby załatać dziury po niedociągnięciach pędzla Dry Camel. Dlatego maluję - ustawiam tryb gel na warstwie i przesuwam warstwę pod warstwę z serwetą 3.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4
Wracam do Smooth Round nib, markuję cienie na stole w kilku warstwach z deklaracją Multiply. Wrzucam kilka różnych plam na owoce. Później dobiorę się do nich tzw. resistami. Trochę zieleni dostaje też butelka, okno i ściana 4. Pędzel Sparse Camel z wyraźnie widocznymi włóknami pomoże stworzyć różowo-czerwoną grę deseni na stole. Następnie używam Spare Bristle 5.

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6
Na koniec niektóre warstwy potraktuję czymś w rodzaju grzebieniastej rakli, dzięki czemu zbiorę nadmiar farby, pozostawiając ciekawą, poszatkowaną fakturę. W ten sposób popracuję na ścianie i butelce 6.

Okno za bardzo świeci, po tych wszystkich zabiegach, dlatego przysłonimy je graficznymi żaluzjami - powstaną przez nałożenie granatowej plamy, którą potniemy Fine point eraserem 7. Fine point jest niezwykle precyzyjnym pędzelkiem, zobaczcie go w akcji na ścianie - te pomarańczowe kreski rozbijające zgniłą zieleń to jego sprawka.

Cóż, to już prawie koniec! Pozostaje tylko narzucenie małych plam różnymi narzędziami - tu kreska, tam plamka, kropeczki, kropeczki moje kropeczki i już! Voila. Poznaliście Liquid Ink od najlepszej strony. Pozostaje ramka i podpis

Dlaczego wywaliłem go na cały rysunek?

7Kliknij, aby powiększyć78Kliknij, aby powiększyć8
Bo to genialna sprawa. Jeśli chcemy stworzyć atrakcyjny napis ręcznie do plakatu, nie ma lepszego narzędzia.

Szczególnie typografia wygląda naturalnie, z rozlewającym się atramentem, przecienieniami i śmiesznymi kleksami. Naprawdę warto!

9Kliknij, aby powiększyć9Dla lepszej orientacji zamieszczam poglądowy rysunek, jak niezależnie zachowuje się każdy z pędzli użytych do martwej natury 8.

Im bardziej pewną ręką będziemy nakładać farbę, tym świeższe i bardziej dynamiczne uzyskamy ilustracje. Wszystko przez niesamowite nasycenie koloru, jakie daje Liquid Link.

Zaznaczam, że każdy z pędzli można zdefiniować na własne potrzeby 9.

W moim rysunku wybrałem duże plamy z dużymi kontrastami dla ukazania możliwości tej techniki. Jest ona tak zbliżona do rzeczywistości, że naprawdę trudno rozpoznać, czy plama Liquid ink powstała w komputerze, czy wyszła spod pędzla artysty.