Co z tym Delphi?

Środowisko programistyczne Borland Delphi wywodzi się z "zamierzchłych czasów" strukturalnego języka Pascal, ale dotrzymuje kroku najnowszym technologiom.

Środowisko programistyczne Borland Delphi wywodzi się z "zamierzchłych czasów" strukturalnego języka Pascal, ale dotrzymuje kroku najnowszym technologiom.

Borland Delphi 2005 pozwala tworzyć oprogramowanie i w Delphi, i w C#.Kliknij, aby powiększyćBorland Delphi 2005 pozwala tworzyć oprogramowanie i w Delphi, i w C#.Delphi to bez wątpienia najważniejszy produkt firmy Borland, powszechnie uznane środowisko programistyczne, które od prawie 10 lat służy do tworzenia aplikacji na całym świecie. Nietrudno zauważyć, że inne narzędzia programistyczne firmy Borland też są bardzo mocno wzorowane właśnie na Delphi. Pierwsza wersja programu, opublikowana w 1995 roku, była prawdziwą rewolucją. Intuicyjne, wizualne środowisko projektowania aplikacji do Windows oznaczało całkowitą zmianę w podejściu do programowania, interesujące aplikacje tworzyli za pomocą Delphi nie tylko znawcy języka Pascal, ale i zupełnie początkujący programiści. Program został w szybkim czasie wzbogacony o gigantyczny zbiór produkowanych komercyjnie i hobbystycznie komponentów, z których, jak z klocków lego, można zbudować coraz bardziej zaawansowane programy. Kolejne wersje Delphi przynosiły nowe narzędzia i zmiany, kierujące produkt w stronę zastosowań bazodanowych i dużych, komercyjnych projektów informatycznych.

Zobacz również:

W ciągu tych blisko 10 lat okazało się, iż fundament Delphi - język Pascal, starzeje się znacznie szybciej niż wciąż ulepszane środowisko programistyczne. Obecnie w oficjalnej dokumentacji firmy Borland nie znajdziemy już wzmianek o programowaniu w Pascalu, lecz po prostu w Delphi. Klasyczny Pascal, który do dziś bywa wykładany na studiach informatycznych, został w kolejnych wersjach Delphi znacznie zmodyfikowany, zmierzając od typowego języka strukturalnego starego typu do w miarę nowoczesnego języka obiektowego. W ostatnich latach w językach programowania nastąpiły jednak dwie wielkie rewolucje: Java i C#. Język Java wprowadził wiele zupełnie nowych możliwości, wśród których należy wymienić przynajmniej wieloplatformowość, uzyskaną poprzez kompilację na kod pośredni (bytecode), oraz zastosowanie wirtualnej maszyny Javy, pełną obiektowość języka, chociaż miejscami ograniczoną w celu zachowania przejrzystości kodu (brak wielodziedziczenia), automatyczne porządkowanie pamięci (tzw. odśmiecacz) itd. Z kolei twórcy języka C#, niezaprzeczalnie będącego odpowiedzią Microsoftu na wielką popularność Javy, wyciągnęli wnioski zarówno z Javy, jak i C++, tworząc nowoczesny, obiektowy język programowania, przygotowany z myślą o programowaniu w technologii .NET. Połączenie wieloplatformowej (przynajmniej w założeniu) i wielojęzykowej .NET z nowoczesnym C# zupełnie zmieniło obraz współczesnego programowania.

W Borland Delphi 8 wykorzystano doświadczenia z C# Builderem.Kliknij, aby powiększyćW Borland Delphi 8 wykorzystano doświadczenia z C# Builderem.Gdzie w tym wszystkim miejsce na Borland Delphi? Takie pytanie zadają sobie, być może, czytelnicy, a z pewnością zadawali je sobie twórcy Delphi, dostrzegając wyraźny rozdźwięk pomiędzy dość archaicznym językiem, opartym na staromodnym Pascalu, a nowoczesnym środowiskiem programistycznym i najnowszymi trendami. Odpowiedzią na to pytanie może być najnowszy produkt firmy Borland, Delphi 2005. Nie mieliśmy okazji go przetestować - pojawi się w sprzedaży dopiero po zakończeniu prac nad tym wydaniem. Widzieliśmy jednak Delphi 2005 w akcji, a zapowiadane możliwości i narzędzia pozwalają przypuszczać, że będzie to jedno z najlepszych narzędzi programistycznych na rynku. Rewolucyjną zmianą w Borland Delphi 2005 jest zintegrowanie środowiska do tworzenia oprogramowania w językach Delphi i C#. Delphi 2005 umożliwia budowanie klasycznych aplikacji do Windows w znanym wizualnym środowisku, można je także wykorzystać do tworzenia aplikacji na platformy .NET i ASP.NET, ale programista może również wybrać język C# i za jego pomocą przygotować rozwiązania do.NET. Unifikacja dwóch najważniejszych produktów: legendarnego Delphi i od niedawna panującego C#, jest krokiem odważnym, ale nie zaskoczeniem. Co ciekawe, Delphi 2005 będzie dostępne w specjalnej ofercie jako upgrade zarówno do Delphi 7, Delphi 8, jak i C# Buildera.

Delphi 8 wyposażono w zintegrowany edytor HTML.Kliknij, aby powiększyćDelphi 8 wyposażono w zintegrowany edytor HTML.Jakie nowości pojawią się w Delphi 2005? Oprócz wspomnianej już obsługi dwóch języków, w Borland Delphi 2005 będą narzędzia do wizualnego tworzenia kodu na podstawie modeli obiektowych, a nawet struktury baz danych. Narzędzia te prezentują się znakomicie. Przygotowanie najprostszej aplikacji obsługującej wskazaną bazę danych to kwestia dosłownie kilku minut. Dużą wagę przykłada się do zwiększenia produktywności nie tylko na poziomie całego projektu, modelowania i testowania, ale także do zoptymalizowania pracy pojedynczego programisty.

Specjalne narzędzia pozwalają poprawić jakość pisanego programu, błyskawicznie przekształcić dowolny ciąg instrukcji w pełnoprawną metodę, szybko podejrzeć opis metody lub klasy, zachować jednolity wygląd całego kodu. Wielce przydatne okazać się mogą opcje związane z przeglądaniem historii zmian w kodzie źródłowym, porównywaniem starszych i nowszych wersji plików itd. Czynności, które do niedawna zajmowały wiele czasu, teraz można będzie wykonać naprawdę szybko. Nie zapomniano o usprawnieniu testowania programu na poziomie klas i metod: zautomatyzowane narzędzia upraszczają tworzenie klas służących do testowania właściwego programu.

Komponenty bazodanowe wyświetlają aktualne dane już podczas projektowania.Kliknij, aby powiększyćKomponenty bazodanowe wyświetlają aktualne dane już podczas projektowania.Borland Delphi 2005 to także nowe narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych w ASP. NET. Znów - wykorzystanie opcji generowania kodu na podstawie struktury baz danych lub modeli w postaci diagramów UML pozwala przygotować gotowe do działania formularze w bardzo krótkim czasie.

Czy przy wszystkich nowościach zapowiadanych w Delphi 2005 warto zajmować się jeszcze Delphi 7 i Delphi 8? Zdecydowanie tak, tym bardziej, że na naszych krążkach znaleźć można wersje testowe Delphi 7 Architect i Delphi 8 Architect oraz pełne wersje Delphi 7 Personal i Delphi 8 Personal. W czasie, gdy przygotowywaliśmy to wydanie, wciąż nie było wiadomo, czy firma Borland zdecyduje się na udostępnienie bezpłatnej wersji Delphi 2005 Personal.

Borland Delphi 8 to pierwszy poważny krok w kierunku tworzenia za pomocą Delphi aplikacji na platformę .NET. Środowisko projektowe zostało w tej wersji zmienione i unowocześnione na wzór C# Buildera, co znacznie poprawiło efektywność pracy. Kod jest wizualizowany za pomocą diagramów UML, a w wersji Architect dostępne jest zautomatyzowane tworzenie kodu na podstawie takich diagramów, powstałych np. na etapie analizy projektu. Umożliwia to technologia Enterprise Core Objects (ECO), dostępna już w Delphi 8, a w nadchodzącym Delphi 2005 rozbudowana jako ECO II. Diagramy UML mogą być tworzone i edytowane w obrębie Delphi 8, w środowisku zaimplementowano wizualny edytor modeli oparty na Borland Together.

W Delphi 8 pojawiła się biblioteka VCL.NET, odpowiednik znanej wcześniej biblioteki VCL.Kliknij, aby powiększyćW Delphi 8 pojawiła się biblioteka VCL.NET, odpowiednik znanej wcześniej biblioteki VCL.Delphi 8 udostępnia narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych działających na platformie ASP.NET. W środowisku zastosowano kilka wyspecjalizowanych narzędzi, w tym nawet edytor HTML przygotowany specjalnie do ASP.NET. Budowanie połączenia pomiędzy bazą danych a finalną aplikacją internetową jest uproszczone dzięki zestawowi komponentów DB WebControls.

Niezwykle istotną cechą Delphi 8 jest możliwość przeniesienia starszych projektów, tworzonych jako klasyczne programy Windows, na platformę .NET. Komponenty VCL znane ze "starego" Delphi mają swoje "dotnetowe" odpowiedniki w bibliotece VCL.NET.

Modyfikacje kodu starych projektów będą prawdopodobnie konieczne, zwłaszcza jeśli intensywnie korzystano z funkcji API Windows. Potencjalny klient, na szczęście, nie jest stawiany przed trudnym wyborem: Delphi 8 w wersjach Architect, Enterprise lub Professional jest dostarczane wraz z Delphi 7, a środowisko Delphi 2005, jak już wspomnieliśmy, dostępne będzie jako upgrade.