Zachować czy usunąć?

Jeśli masz zdjęcie, które szkoda Ci usunąć, albo nie bardzo nadaje się do oglądania, prześlij je nam. Podpowiemy, czy da się je w jakiś sposób uratować. Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni pakietem programów do edycji fotografii i filmów - Photoshop Elements 3.0 i Adobe Premiere Elements.

Jeśli masz zdjęcie, które szkoda Ci usunąć, albo nie bardzo nadaje się do oglądania, prześlij je nam. Podpowiemy, czy da się je w jakiś sposób uratować. Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni pakietem programów do edycji fotografii i filmów - Photoshop Elements 3.0 i Adobe Premiere Elements.

Mroczne odbicie

Patryk Gronowski

Kliknij, aby powiększyćFotografię "Mroczne odbicie" zrobiłem lustrzanką analogową Nikon F-75 z obiektywem 28-80. Chodziłem po mieście i szukałem ciekawego tematu na zdjęcie. Nagle zrobiło się ciemno i zaczęło padać. Zobaczyłem kałużę, a w niej odbicie opuszczonego magazynu.

Zobacz również:

Fotografia "Samotność" powstała w zimowy poranek przy użyciu wysłużonego Zenita. Nagle moim oczom ukazał się samotny rowerzysta, który spacerował po molo. Po wywołaniu zdjęcie wyszło brązowe, ale to jeszcze bardziej dodało mu uroku.

Kliknij, aby powiększyćWOJTEK: "Samotność", czyli zdjęcie rowerzysty na sopockim molo to fotografia, która pokazuje, że autor ma "oko". Kompozycja jest dość prosta, postać jest tam, gdzie powinna być. Jedynym sposobem poprawienia tej fotografii może być jeszcze "ciaśniejsze" kadrowanie. Gdyby autor podszedł bliżej do rowerzysty (rezygnując z flag po prawej i masztów po lewej) i kucnął, tak by deski na pierwszym planie były bardziej widoczne, otrzymałby zdjęcie ujmujące swą prostotą, pełne nastroju, który akcentuje dodatkowo brak kolorów.

Kolejne zdjęcie, zatytułowane przez autora "Mroczne odbicie", to dowód na to, że dobre fotografie powstają także podczas złej pogody. Gdyby nie kałuża, nie dałoby się sfotografować odbicia budynku i nieba, przez które przebija słońce. A ślady kropel świadczą, że deszcz się jeszcze nie skończył... Odbicie budynku, mokry asfalt i dynamiczna kompozycja czynią to zdjęcie bardzo tajemniczym, wielopłaszczyznowym, pełnym niedopowiedzenia... Niezależnie od tego, jak nazwać to "coś" co tu widzimy - koniecznie zachować.

Werdykt: Kałużę nagradzamy, molo zachować.

Promenada

Stefan Szebodi

Kliknij, aby powiększyćProszę ocenić zdjęcie, które zrobiłem aparatem cyfrowym wbudowanym w telefon Treo 650 na promenadzie w Nicei.

WOJTEK: Do tego zdjęcia można mieć sporo zastrzeżeń - nie jest zbyt ostre, rozdzielczość aparatu wbudowanego w telefon nie daje szans na wielkie powiększenia. A jednak, przynajmniej dla mnie, zasługuje na uwagę. Fotografia, którą widzimy, dobrze oddaje nastrój chwili. Wieczory na nadmorskich promenadach są właśnie takie - ludzie, sporo budynków, a nad nimi piękne niebo oświetlone zachodzącym słońcem. Linia chmur doskonale gra z linią budynków, a prostopadły do nich murek - dodaje dynamiki w kompozycji tego spokojnego zdjęcia. To doskonały przykład, że ciekawa fotografia może powstać nawet przy użyciu najprostszego aparatu cyfrowego.

Werdykt: Zachować - i zainwestować w aparat cyfrowy.

Portret dziewczyny

Bartek Ciechacki

Kliknij, aby powiększyćJedno z kolekcji moich portretów. Motyw raczej oklepany - urodziwa Polka, ale wrażenie sprawia chyba sympatyczne. Zdjęcie zrobiłem Canonem 300D, pozbawiłem je zbędnej moim zdaniem części koloru i efekt chyba widać. Może się mylę, ale oceńcie.

WOJTEK: Portret jest jedną z trudniejszych dziedzin fotografii. Zwraca uwagę bardzo delikatną kolorystyką twarzy doskonale dobraną do charakteru modelki i oświetlenia. Po co nam jednak oglądać mur (chyba, że jest to reklama cegieł) czy nieostry pierwszy plan. Gdyby autor skoncentrował się tylko na twarzy, dłoni i ramieniu, miałby w ręku klasyczny ponadczasowy portret. A tak - został z problemem słupa wyrastającego z głowy.

Werdykt: Raczej usunąć.

Uroki Amsterdamu

Konrad Jaworowski

Kliknij, aby powiększyćFotografią zajmuję się hobbystycznie. W czasie pobytu w Amsterdamie zauważyłem niezwykły widok - parking dla rowerów. Postanowiłem to uwiecznić aparatem cyfrowym Olympus C-3030. Zdjęcie było robione przez szybę autobusu.

WOJTEK: Olbrzymi parking rowerów to widok faktycznie bardzo oryginalny. Po co jednak na zdjęciu dziewczyna z różowym plecakiem, zielono-czerwone słupy i jasna ściana budynku? Gdyby autor przesunął się nieco w prawo - miałby na fotografii same rowery. A wydłużenie ogniskowej (patrz artykuł w ZOOM-ie 3/2005) spowodowałoby "zagęszczenie" planów jeszcze bardziej akcentujące specyfikę tego parkingu. Niestety, nie zrobił tego - radzimy więc to zdjęcie skasować.

Werdykt: Usuwamy.