Wakacyjne fotoporady

Ileż razy we wrześniu znajomi zapraszali nas na wspólne oglądanie zdjęć z wakacji, a potem zanudzali setką jednakowych fotografii w niczym nieoddających wrażeń, które opowiadali…? Przez cały rok czekamy na wakacyjny wyjazd i wiążemy z nim tyle nadziei - pomyślmy trochę wcześniej, w jaki sposób zrobić fotografie, z których będziemy zadowoleni.

Ileż razy we wrześniu znajomi zapraszali nas na wspólne oglądanie zdjęć z wakacji, a potem zanudzali setką jednakowych fotografii w niczym nieoddających wrażeń, które opowiadali…? Przez cały rok czekamy na wakacyjny wyjazd i wiążemy z nim tyle nadziei - pomyślmy trochę wcześniej, w jaki sposób zrobić fotografie, z których będziemy zadowoleni.

Kliknij, aby powiększyćSprzęt, który zabierzemy, musi odpowiadać naszym oczekiwaniom. Najlepszy wakacyjny zestaw to zestaw najlżejszy. Nikt nie lubi nosić ciężkiej torby podczas 40-stopniowego upału. Większości z nas wystarczy chyba dobry aparat kompaktowy. Rozdzielczość 3-5 mln pikseli pozwoli zrobić zdjęcia, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Zwolennicy lustrzanek cyfrowych mogą w tym momencie protestować. Przecież ich aparaty mają większe możliwości! Czy aby na pewno będą one potrzebne do wakacyjnych fotografii? Większość dobrych kompaktów ma szeroki zakres sterowania wszystkimi parametrami ekspozycji i zapisu zdjęć. Automatyka ostrości i pomiaru światła, ustawienia balansu bieli - wszystko to stoi tu na najwyższym poziomie. Oczywiście, w większości kompaktów nie mamy możliwości zapisu plików RAW, które i tak są zbyt "pamięciożerne", by myśleć o nich podczas wakacji. No i nie mamy możliwości stosowania obiektywów o tak szerokim zakresie kątów widzenia, jak w przypadku lustrzanek. Jednak duża część cyfrowych kompaktów ma już zoomy o sporej krotności, a mało kto zabiera na wakacje lustrzankę z obiektywami 10 lub 300 mm. Pamiętajmy, że ważne jest nie to, jakim sprzętem fotografujemy, ale jak go potrafimy wykorzystać.

Zobacz również:

Właścicielom lustrzanek nie radzimy, aby je sprzedawali, a użytkowników kompaktów zapewniamy, że nie warto popadać w kompleksy.

Pamiętajmy o…

Dzięki specjalnej obudowie do aparatu cyfrowego będziemy mogli zrobić efektowne zdjęcia pod wodą. Koszt - od ok. 1000 zł do ok. 3000 zł (w zależności od modelu).Kliknij, aby powiększyćDzięki specjalnej obudowie do aparatu cyfrowego będziemy mogli zrobić efektowne zdjęcia pod wodą. Koszt - od ok. 1000 zł do ok. 3000 zł (w zależności od modelu).Przed wakacyjnym wyjazdem sprawdźmy, czy nasz aparat jest sprawny i ustalmy, jakie akcesoria zabierzemy ze sobą.

Jedno z praw Murphy'ego mówi, że jeśli cokolwiek może się zepsuć - na pewno się zepsuje. W kwestii sprzętu fotograficznego sprawdza się ono prawie zawsze. Warto więc ograniczyć ryzyko niepowodzeń, oddając aparat do przeglądu i czyszczenia zanim wybierzemy się w podróż.

Wyjeżdżając, spakujmy ściereczkę do czyszczenia obiektywu i niewielką gumową gruszkę do wydmuchiwania kurzu z trudno dostępnych miejsc.

Oprócz aparatu musimy zabrać ze sobą torbę lub futerał na sprzęt. Dobra torba powinna mieścić całe nasze wyposażenie oraz chronić je przed skutkami upadku, kurzem i wilgocią (więcej o doborze torby piszemy w ZOOM-ie 2/2005). Dobrze, jeżeli zbytnio nie rzuca się w oczy. "Tubylcy" często inaczej traktują "zwykłych" turystów i pozwalają im na wiele, a inaczej podchodzą do zawodowców, wobec których są nieufni, a czasami każą sobie płacić za zdjęcia.

Co powinno znaleźć się w naszej torbie? Najlepiej, jeśli mamy możliwość zabrania drugiego aparatu. Ale to nie zdarza się często. Co do reszty - to najważniejsze są karty pamięci. Nawet jeśli uważamy, że nasza nowa karta o pojemności 4 GB w zupełności nam wystarczy - zabierzmy ze sobą jeszcze jedną - na wypadek nagłej i nieprzewidzianej awarii, która może przytrafić się pierwszej. Nie zaszkodzi również instrukcja obsługi aparatu. Może pomóc nam w rozwiązaniu nieprzewidzianych problemów - a przy okazji niektórzy z nas wreszcie przeczytają ją w całości.

Oprócz kart pamięci ważna jest również ładowarka oraz/lub dodatkowe baterie. Pal sześć, jeśli nasz aparat korzysta z nieśmiertelnych "paluszków" - one są do kupienia praktycznie wszędzie (tyle że w okolicach atrakcyjnych turystycznie są dwa razy droższe). Jednak nowe litowe baterie niektórych cyfrówek są nie do kupienia poza autoryzowaną siecią sprzedaży. Posiadanie jednej zapasowej na pewno nie zaszkodzi. Jeśli chodzi o ładowarkę, pamiętajmy, że w dalekich krajach bywają inne gniazdka i inne parametry prądu w sieci. Przed wyjazdem sprawdźmy w Internecie szczegóły na ten temat. Fotografowie, którzy wiele podróżują, korzystają z ładowarek samochodowych. W tym przypadku gniazdko i napięcie są takie same na całym świecie.

Choć cyfrówki są w coraz większym stopniu chronione przed wilgocią i kurzem, warto zastanowić się nad kupnem osłony korpusu, która umożliwi nam fotografowanie w trudnych warunkach. Ideałem byłaby obudowa do zdjęć podwodnych - jednak zazwyczaj są one dość duże i drogie.

Na rynku jest kilku producentów foliowych futerałów chroniących aparaty przed piaskiem i kroplami wody. Posiadacze lustrzanek powinni zdawać sobie sprawę, że podczas szybkiej zmiany obiektywu na wietrznej plaży bardzo łatwo nieodwracalnie uszkodzić matrycę.

Wskazówka

Jeśli w czasie wakacyjnych wojaży okaże się, że zapełniliśmy wszystkie karty pamięci, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kawiarenki internetowej. Komputery są wszędzie - nawet na tybetańskich szlakach. Do wakacyjnej torby obowiązkowo pakujemy więc czytnik kart pamięci USB i na wszelki wypadek płytę z programem instalacyjnym do niego oraz czysty krążek CD-R. Dzięki temu skopiujemy zdjęcia do kompu-tera i nagramy je na płycie, co nie powinno kosztować więcej niż równowartość kilku dolarów.