Ogniste niebo

Techniki fotomontażu pozwalają zmienić kilka nie do końca udanych zdjęć w jedną, interesującą fotografię.

Techniki fotomontażu pozwalają zmienić kilka nie do końca udanych zdjęć w jedną, interesującą fotografię.

Przejrzyjmy fotografie zalegające miesiącami na dyskach twardych naszych komputerów. Zobaczmy, które do siebie pasują kolorystycznie i kompozycyjnie. To pierwszy krok do stworzenia niesamowitego ujęcia. Pamiętajmy, że ciekawa fotografia może być nie tylko świetnym prezentem urodzinowym lub imieninowym, lecz również ozdobą naszej kuchni lub salonu. Duże odbitki powieszone na ścianach nadają pomieszczeniu charakter. Oczywiście można kupić zdjęcia przedstawiające kwiaty lub pejzaż powiększone i oprawione (lub naklejone na specjalną piankę). Jednak dużo przyjemniej jest spoglądać na fotografię, którą wykonaliśmy własnoręcznie.

Zobacz również:

Stworzenie w programie graficznym ciekawego obrazu wymaga dobrego pomysłu i poświęcenia nieco czasu. Jeżeli chcemy, aby opracowany przez nas plik później nadawał się do powiększenia do formatu A4, trzeba pamiętać o tym już na etapie wybierania zdjęć. Muszą mieć one odpowiedni rozmiar, przy zachowaniu rozdzielczoś-ci 300 dpi. Za odbitkę rozmiaru A4 w labie zapłacimy ok. 20 zł, tyle samo za specjalną fotoramę. W sumie za nie więcej niż 50 zł możemy mieć jedyne w swoim rodzaju zdjęcie, gotowe do powieszenia na ścianie.

Konstruowanie takiego obrazu pokażemy na przykładzie dwóch wakacyjnych fotografii.

przedKliknij, aby powiększyćprzedprzedKliknij, aby powiększyćprzed

poKliknij, aby powiększyćpo

Pierwsza przedstawia niebo w czasie zachodu słońca. Samodzielnie nie funkcjonuje zbyt dobrze, chmury są na niej odrealnioną teksturą. Drugie zdjęcie to polana z drzewem, niestety znajdujące się nad nią niebo jest dosyć "wyprane" i tworzy nieprzyjemną dla oka białą plamę. Pokazujemy, jak z tych dwóch ujęć stworzyć jedno. Odrealnimy nieco polanę z drzewem, przedstawiając ją w barwach mocno nasyconej czerwieni. W ten sposób z pospolitego, spokojnego ujęcia drzewa i zawieszonych luźno w przestrzeni chmur zrobimy nietuzinkową fotografię, która może z powodzeniem stać się ozdobą salonu.

1 Drzewo na polanie

Pracę zaczynamy od przygotowania zdjęcia z drzewem. Powielamy warstwę tła (Background Copy), a następnie w palecie warstw (Layers) wybieramy zakładkę Channels i kopiujemy niebieski kanał. Następnie poprzez polecenie Image-> Adjustments-> Levels korygujemy poziomy, przez co zaznaczymy fragment nieba, który później wymienimy na czerwone chmury z drugiej fotografii. W oknie dialogowym Input Levels wpisujemy wartości: 45, 100, 150, dobrane optymalnie dla tego zdjęcia.

Kliknij, aby powiększyć

2 Zakres koloru

Z paska narzędziowego wybieramy Select-> Colour Range. Przy podaniu wartości Fuzziness wpisujemy 200. Podświetlamy ponownie ikonę RGB w palecie Channels, która wyłączyła nam się przy kopiowaniu kanału niebieskiego. W ten sposób przygotowujemy obszar, który za chwilę wyselekcjonujemy i usuniemy.

Kliknij, aby powiększyć

3 Zaznaczamy

Zaznaczenia niepotrzebnego nam fragmentu dokonujemy poprzez Select->Feather, gdzie w okienku dialogowym podbijamy wartości do 7 pikseli. Uzyskaliśmy w ten sposób zaznaczony obszar, w miejsce którego podmienimy tło z drugiej fotografii. Niepotrzebną nam selekcję usuwamy klawiszem Delete.

Kliknij, aby powiększyć

4 Blansujemy kolory składowych fotografii

Otwieramy czerwone chmury. Naszym zadaniem będzie teraz dopasowanie kolorystyki drzewa do kolorystyki nieba. Aby to zrobić, sięgamy do paska narzędzi Image-> Adjustment-> Color Balance. W oknie Color Levels wpisujemy: +85, -10, -22. W ten sposób drzewo i polana nabrały ciepłej, czerwonej kolorystyki.

Kliknij, aby powiększyć

5 Wyostrzamy

Kolejnym krokiem jest wyostrzenie drzewa i polany przed połączeniem ich z warstwą nowego tła. Dokonujemy tego za pomocą polecenia Filter-> Sharpen-> Unsharpen Mask. Wpisujemy optymalne dla ujęcia wartości Amount 107, Radius 19,5, Threshold 0. Zaznaczamy i przeciągamy warstwę z drzewem na fotografię chmur. Pozostaje nam dopasowanie wysokości, na której znajdzie się drzewo.

Kliknij, aby powiększyć

6 Kosmetyczne poprawki

Naniesione na siebie obrazy bliskie są już finalnego wyglądu, jednak linia horyzontu, po wyostrzeniu zbyt mocno odcina się od tła. Posłużmy się więc filtrem Gaussian Blur. Z paska narzędzi wybieramy Filter-> Blur-> Gaussian Blur, a jako promień rozmycia wpisujemy 0,6 pikseli. Dobrze by drzewo pozostało ostre - usuwamy więc z niego rozmycie za pomocą gumki (Eraser Tool).

Kliknij, aby powiększyć

Wskazówka

Gdy nanosimy na siebie warstwy z dwóch różnych zdjęć, zadbajmy o to, aby miały one takie same wymiary i były w takiej samej rozdzielczości. Jeśli zapomnimy o tym, a fotografie będą różniły się między sobą wielkością, to przy przenoszeniu warstwy z jednego obrazu na drugi przeciągana warstwa ulegnie pomniejszeniu lub powiększeniu.

Czego uczymy

Łączenia dwóch fotografii

Poziom trudności: zaawansowany

Potrzebne umiejętności: operowanie warstwami, kanałami barw

Programy: Adobe Photoshop 6.0 lub nowszy

Sprzęt: komputer