Z działki pod palmy

Nie każdy ma czas i możliwoŚci wybrać się na dalekie wakacyjne wojaże. Wystarczy jednak program graficzny, by stworzyć sugestywne zdjęcie w egzotycznej scenerii…

Nie każdy ma czas i możliwoŚci wybrać się na dalekie wakacyjne wojaże. Wystarczy jednak program graficzny, by stworzyć sugestywne zdjęcie w egzotycznej scenerii…

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na podróż marzeń. Większość z nas zamiast samolotem do ciepłych krajów wybierze się na urlop w pobliskie, wszystkim znane okolice. Podczas wyjazdu zrobimy z pewnością wiele pamiątkowych zdjęć.

Zobacz również:

Jeśli więc spędzimy wolne dni nie na jednej z ciepłych wysp, a na działce nie martwmy się. Photoshop rozciąga przed nami ogromne pole kreacji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść się nad gorące wybrzeża oceanu wirtualnie.

przedKliknij, aby powiększyćprzedprzedKliknij, aby powiększyćprzed

Z polskiej wsi do hawajskiego kurortu

poKliknij, aby powiększyćpoWystarczy, że wyszukamy w Internecie zdjęcie upragnionego miejsca na ziemi, a w czasie urlopu zrobimy kilka fotografii przedstawiających naszą sylwetkę (przydadzą się zarówno zdjęcia wykonywane w dzień, jak i w nocy). Później wybierając zdjęcia bazowe, które ze sobą złączymy, zwróćmy uwagę na charakter obydwu fotografii i panujące na nich oświetlenie. Połączenie ich nie jest trudnym zadaniem. Gdy dojdziemy do wprawy, "teleportacja" postaci z jednej fotografii na drugą nie powinna zająć nam więcej niż 20 minut. Za to zaskoczenie wśród znajomych murowane i pewnie nieraz przyjdzie się nam tłumaczyć, dlaczego nie pochwaliliśmy się wcześniej wyjazdem w egzotyczną podróż. Tak "spreparowane" zdjęcie może okazać się również świetnym prezentem lub zapowiedzią przyszłego wyjazdu. Szczególnie dla najmłodszych ujrzenie siebie pod palmami będzie nie lada gratką.

Krok po kroku

Nasz "fotomontaż" może wykonać każdy, kto posiada podstawową wiedzę o edytorze graficznym. Pokażemy, jak w łatwy sposób wyciąć element i połączyć go z tłem.

Po opanowaniu tej podstawowej umiejętności, drzwi do tworzenia dużo bardziej skomplikowanych i złożonych fotomontaży staną przed nami otworem. Jedynym ograniczeniem w tworzeniu kolorowych i zaskakujących obrazów będą wówczas granice naszej wyobraźni.

1 Tworzymy warstwę z tła

Otwieramy plik ze zdjęciem dziewczyny z dzieckiem, który chcemy nanieść na fotografię z palmami i pozbywamy się tła, zamieniając cały obraz w warstwę. Z menu Layer wybieramy New -> Layer From Background. W oknie dialogowym nadajemy warstwie nazwę. Naszą warstwę nazwiemy "dziewczyna".

Kliknij, aby powiększyć

2 Zaznaczamy obiekt

Z paska narzędzi wybieramy Lasso Tool i otaczamy naokoło selekcją dziewczynę. Możemy oczywiście użyć każdego innego narzędzia do selekcji, ale ponieważ na tym etapie zaznaczenie wcale nie musi być precyzyjne - użycie Lassa wydaje się najprostszym i najszybszym rozwiązaniem.

Kliknij, aby powiększyć

3 Usuwamy niepotrzebne

Teraz usuniemy wszystko, oprócz fragmentu, który wcześniej zaznaczyliśmy. Aby to zrobić, odwracamy selekcję: z menu Select wybieramy Inverse (lub po prostu Crtl + Shift + I) i wciskamy Delete. Całe tło zostało usunięte. Odznaczamy selekcję za pomocą polecenia Deselect z menu Select.

Kliknij, aby powiększyć

4 Precyzyjnie wycinamy

Czas na precyzyjne wycięcie dziewczyny. Za pomocą narzędzia Eraser pozbędziemy się resztek tła. Dopasujemy odpowiedni rozmiar i kształt pędzla. Moc gumki zmniejszamy na 75%. Operację tę warto wykonywać przy dużym powiększeniu - jest ona wtedy bardziej dokładna. Dużo łatwiej wyczyścić skomplikowane "rejony", jeśli w trakcie pracy posłużymy się kilkoma rodzajami pędzla.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Podstaw fotomontażu, tworzenia cieni, precyzyjnego wycinania i wklejania obiektów do innego zdjęcia

Poziom trudności: średnio zaawansowany

Potrzebne umiejętności: podstawowa wiedza o edytorze graficznym, posługiwanie się narzędziami selekcji, praca na warstwie

Program: Adobe Photoshop Elements 3

Sprzęt: komputer

Wskazówka

Podczas skalowania klawisz Shift powinniśmy przytrzymać wciśnięty - pozwoli to zachować oryginalne proporcje postaci dziewczyny z dzieckiem.