Cyfrowy Tatuaż

Ozdobienie ciała permanentnym tatuażem jest nieodwracalne. Zanim podejmiemy taką decyzję, warto sprawdzić w programie graficznym, czy wzór, który wybraliśmy, jest na pewno tym jedynym.

Ozdobienie ciała permanentnym tatuażem jest nieodwracalne. Zanim podejmiemy taką decyzję, warto sprawdzić w programie graficznym, czy wzór, który wybraliśmy, jest na pewno tym jedynym.

przedKliknij, aby powiększyćprzedpoKliknij, aby powiększyćpo

Zademonstrujemy, za pomocą jakich narzędzi da się dopasować tatuaż do konkretnych części ciała i co zrobić, by przeniesiony na fotografię wyglądał naturalnie.

Zobacz również:

Ciekawym doświadczeniem może być również sprawdzenie, jak "w rzeczywistości" prezentowałby się własnoręcznie wykonany projekt. Pokażemy, jak przygotować taki obrazek, zanim zamieni się on w intrygujący, "wirtualny tatuaż".

Pracę nad naszym projektem zdecydowaliśmy się podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to przygotowanie wzoru, drugi - dopasowanie tatuażu do fotografii.

Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba wiedzieć, zanim zabierzemy się do pracy. Po pierwsze, nie ma cudownej recepty na dobre dopasowanie wzoru do konkretnej części ciała.

Narzędzi, które pozwalają na najróżniejsze transformacje w edytorach graficznych, jest wiele. To, których z nich użyjemy, które z którym połączymy zdeterminowane jest przede wszystkim przez charakter fotografii, na której zamierzamy pracować. Tak naprawdę jedyną niezastąpioną i najbardziej efektywną metodą jest metoda prób i błędów. Pokażemy, które z narzędzi mogą okazać się przydatne, jednak wykorzystanie ich jest sprawą indywidualną.

Wzór na tatuaż możemy sami narysować i zeskanować, możemy użyć fragmentu fotografii, przygotować projekt bezpośrednio w Photoshopie, a wreszcie znaleźć w Internecie, gdzie jest mnóstwo darmowych galerii z plikami do pobrania.

Rzeczą, o której warto pamiętać, jest rozdzielczość takiego obrazka, która powinna być w miarę zgodna z rozdzielczością naszej fotografii, na którą zamierzamy przenieść wzór.

Szczególnie ważne jest to w przypadku plików pobieranych z Internetu. Pamiętajmy, że rozdzielczość ekranowa nie nadaje się do drukowania, a zbyt mały plik pobrany z Internetu przy wydruku jest nieczytelny. Dlatego zanim zaczniemy z nim pracować, powinien być odpowiednio zmodyfikowany. Ze względu na ogromną popularność "internetowej biblioteki" zdecydowaliśmy, że nasz przykładowy projekt tatuażu pobierzemy właśnie z sieci ( http://www.macchianera.com , http://www.tribals.com ). Przy okazji pokażemy, jak przystosować taki plik, by uniknąć rozczarowań przy ewentualnych wydrukach.

1 Nowy dokument

Internetowy wzór tatuażu zmodyfikujemy tak, aby zwiększyć jego rozdzielczość. Otwieramy go w Photoshopie. Obok tworzymy nowy dokument o wymiarach np. 1500 x 1500 pix. To, jakiej wielkości stworzymy nasz wzór, zależy od tego, jak duży jest tatuaż.

Kliknij, aby powiększyć

2 Pracujemy nad wzorem

Za pomocą Różdżki (Magic Wand, tolerance 40) zaznaczamy białe tło, a następnie "odwracamy" zaznaczenie (Select -> Inverse lub Crtl + Shift + I ) - wyselekcjonowany pozostanie czarny znak. Przeciągamy wzór do nowego dokumentu (Move Tool).

Kliknij, aby powiększyć

3 Powiększamny

Przeciągnięcie znaczka do nowego dokumentu automatycznie spowodowało utworzenie nowej warstwy. Zaznaczamy ją, by była aktywna i za pomocą polecenia Free Transform (Edit -> Free Transform) powiększamy obraz do potrzebnych rozmiarów.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Montażu zdjęć

Poziom trudności: średnio zaawansowany

Potrzebne umiejętności: zaznaczanie obiektów, posługiwanie się narzędziami do transformacji, operowanie warstwami

Programy: Adobe Photoshop 6 lub nowszy

Sprzęt: komputer

Wskazówka

Jest wiele narzędzi, których możemy użyć do modyfikacji wzoru - które z nich wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, jak wygląda zdjęcie, nad którym zamierzamy pracować. Ważne, na której części ciała chcemy umieścić nasz wzór, jak oświetlona jest fotografia i jak ustawiona jest osoba na zdjęciu.