Malowany zachód słońca

Nie ma dwóch jednakowych zachodów słońca, niestety, fotografie tego zjawiska są do siebie często bardzo podobne. Są jednak sposoby, by nasze zdjęcie wyróżniało się spośród setek innych.

Nie ma dwóch jednakowych zachodów słońca, niestety, fotografie tego zjawiska są do siebie często bardzo podobne. Są jednak sposoby, by nasze zdjęcie wyróżniało się spośród setek innych.

przedKliknij, aby powiększyćprzedpoKliknij, aby powiększyćpo

Widok zachodzącego słońca może być inspiracją nie tylko do wykonania pięknej fotografii, ale także do namalowania obrazu. Nie każdy jednak posiada takie umiejętności, aby to na co patrzy przelać na płótno czy papier. Fotografowanie jest prostsze od malarstwa. Wystarczy poprawnie ustawić ekspozycję, nacisnąć spust migawki i gotowe. Nie da się porównać fotografii z obrazem. To dwie różne techniki. Można jednak poprzez obróbkę zdjęcia w Photoshopie sprawić, by nabrało malarskiego charakteru. Fotografii zrobionej z użyciem filtra krzyżykowego postanowiliśmy nadać malarskiego charakteru.

Zobacz również:

1 Filtrujemy

Pracę rozpoczynamy od powielenia warstwy tła. Klikamy na pasku narzędziowym Layer -> Duplicate Layer i wpisujemy nazwę Layer 1. Następnie wybieramy polecenie Filter -> Artistic -> Dry Brush i pojawia się okno, w którym korygujemy ustawienia filtra. Zwiększamy parametry rozmiaru pędzla (Brush Size) z 2 na 7 oraz teksturę o 1 punkt.

Kliknij, aby powiększyć

2 Rozjaśniamy

Użycie filtra Dry Brush spowodowało przyciemnienie obrazu, należy go więc rozjaśnić. W tym celu sięgamy do paska narzędziowego Enhance -> Adjust lighting -> Brihtness/Contrast. Za pomocą suwaka podbijamy jasność do 12 punktów. Aby ożywić refleksy świetlne odbijające się na wodzie, zwiększamy również kontrast do 9 punktów.

Kliknij, aby powiększyć

3 Rozmywamy

Na koniec jeszcze kilka kosmetycznych poprawek. Aby podkreślić nastrój fotografii, rozmywamy ją za pomocą Filter -> Blur -> Gaussian Blur i suwakiem regulujemy wartość rozmycia do 3,6. Następnie przy użyciu gumki (Eraser Tool) niwelujemy zbytnie rozmycie odbić na wodzie oraz promieni słonecznych. Na koniec już tylko spłaszczamy wszystkie warstwy.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Stylizacji fotografii

Poziom trudności: podstawowy

Potrzebne umiejętności: operowanie warstwami, korzystanie z filtrów

Programy: Adobe Photoshop, Elements 3.0

Sprzęt: komputer