Okiem szpiega

Noktowizor to urządzenie, umożliwiające obserwację scen nocnych, które gołym okiem nie byłyby widoczne. Specjalistyczne zastosowania i dość wysoka cena tego urządzenia sprawiają, że uzyskanie tego typu obrazu w tradycyjny sposób nie jest rzeczą łatwą. Jednak przy wykorzystaniu domowego cyfrowego studia i kilku trików w prosty sposób zmienimy nawet pozornie nieudane zdjęcie w intrygujący obraz jak z noktowizora.

Noktowizor to urządzenie, umożliwiające obserwację scen nocnych, które gołym okiem nie byłyby widoczne. Specjalistyczne zastosowania i dość wysoka cena tego urządzenia sprawiają, że uzyskanie tego typu obrazu w tradycyjny sposób nie jest rzeczą łatwą. Jednak przy wykorzystaniu domowego cyfrowego studia i kilku trików w prosty sposób zmienimy nawet pozornie nieudane zdjęcie w intrygujący obraz jak z noktowizora.

przedKliknij, aby powiększyćprzedpoKliknij, aby powiększyćpo

Charakterystyczny zielony, lekko zamazany obraz pokryty gdzieniegdzie białymi, wręcz "wyżartymi" plamami. Noktowizyjne obrazy większości z nas kojarzą się z filmami wojennymi, sensacją lub programami dokumentalnymi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z "noktowizyjnych trików" na co dzień. Często zdjęcie, które w pierwszej chwili wydaje się kompletnie nieudane (ile z naszych zdjęć powędrowało już do kosza?), po użyciu tego efektu nagle okazuje się bardzo interesującym i niecodziennym ujęciem z charakterem. Osoby, które lubią bawić się w składanie fotograficznych historii/komiksów/opowieści znajdą dla niego sporo zastosowań.

Zobacz również:

Bo o ile ciekawiej zaprezentuje się nasza fotograficzna opowieść, gdy pojawią się w niej obrazy rodem z "Predatora".

Mimo że cała operacja w edytorze graficznym nie jest rzeczą szczególnie skomplikowaną, to dokonując modyfikacji proponowanych przez nas ustawień należy pamiętać o kilku drobiazgach. Ich pominięcie może sprawić, że to, co zobaczymy po zakończeniu pracy, w niczym nie będzie przypominało obrazu z noktowizora. Po pierwsze - używajmy tylko odcieni zieleni. Wybór innego koloru podczas tonowania (Duotone) pozbawi fotografię noktowizyjnego charakteru. Po drugie - obraz z noktowizora ma na ogół zaciemnienia na brzegach. Po trzecie, taki obraz nie jest idealny. Szumy są bardzo charakterystyczną cechą noktowizyjnych ujęć.

Bardzo duży wpływ na to, jaki efekt końcowy otrzymamy, ma plik wyjściowy, z którego korzystamy. Proponowane ustawienia nie są w związku z tym jedyne i ostateczne. Są fotografie, które będą potrzebowały więcej szumu, inne znowu więcej lub mniej kontrastu. Kolejne kroki tutorialu warto więc odpowiednio modyfikować w celu znalezienia własnej, niepowtarzalnej receptury.

1 Skala szarości

Pierwszym krokiem jest przekonwertowanie pliku wyjściowego do odcieni szarości. Robimy to nawet wówczas, gdy zaczynamy pracę z fotografią czarno-białą, chyba że wcześniej zapisana została w trybie Grayscale. Wybieramy z menu Image -> Mode -> Grayscale.

Kliknij, aby powiększyć

2 Duotone, czyli dwa odcienie

Pora wybrać odcienie zieleni, na których bazować będzie nasza fotografia. Użyjemy do tego opcji Duotone (Image -> Mode -> Duotone). W Duotone Options zdefiniujemy dwa wybrane przez nas odcienie (Ink1, Ink2). Wybieramy kolor lub wpisujemy jego numer (#25BF21). Tak samo postępujemy w przypadku drugiego (#A8D9A7). Pamiętajmy, aby nadać nową nazwę każdemu z odcieni.

Kliknij, aby powiększyć

3 Korygujemy poziomy

Przechodzimy do trybu RGB - Image -> Mode -> RGB. Fotografia jest na razie dość "zielona" i mało kontrastowa, co trzeba skorygować. Kopiujemy tło (Copy Background), przeciągając je w oknie warstw nad ikonkę New Layer. Nowej warstwie nadajemy nazwę. Zaznaczamy ją i wybieramy w menu Image -> Adjustment -> Levels. Dla Input Levels wprowadzamy w nim kolejno (od lewej do prawej) wartości: 70, 100, 230.

Kliknij, aby powiększyć

4 Dodajemy szum

Czas dodania szumu. Z menu Filter wybieramy Noise -> Add Noise. Jako wartość (Mount) wpisujemy 4,44%. Ważne, aby parametr Distribution ustawiony był na Uniform, a okienko Monochromatic było zaznaczone. Nasze przykładowe zdjęcie jest trochę za jasne, musimy więc użyć opcji Levels raz jeszcze, aby je równomiernie przyciemnić.

Kliknij, aby powiększyć

5 Przyciemniamy brzegi

Przyciemniamy brzegi zdjęcia, by wyglądało ono na obraz noktowizyjny. Wybieramy narzędzie Burn Tool, ustawiamy jego parametry na Midrange, a Exposure na 50%. Wybieramy pędzel średniej wielkości i nakładamy go ruchem kołowym, pracując nieco poza obrębem zdjęcia. Czynność tę trzeba wykonywać ostrożnie, inaczej uzyskamy sztucznie wyglądające ciemne smugi.

Kliknij, aby powiększyć

6 Prace końcowe

Aby dokonać ostatecznych poprawek i jeszcze bardziej zbliżyć naszą fotografię do prawdziwego obrazu z noktowizora, wybieramy z menu Image -> Adjustment -> Hue/Saturation. W oknie dialogowym, które nam się otworzy, przesuwamy wszystkie trzy suwaki delikatnie w prawo i ustawiamy wartość +5 dla każdego suwaka, co poprawi nasycenie zdjęcia.

Kliknij, aby powiększyć

Cego uczymy

Zmiany kolorystyki zdjęć

Poziom trudności: średnio zaawansowany

Potrzebne umiejętności: operowanie warstwami, praca w trybie RGB i Grayscale

Programy: Adobe Photoshop 6.0 lub nowszy

Sprzęt: komputer

Wskazówka

Może się zdarzyć, że niektóre fotografie wymagać będą rozmycia pewnych partii, które wydają nam się "za mocne" ("za agresywne" lub zbyt odstające od reszty fotografii). Aby to zrobić, wybieramy narzędzie Blur Tool z paska narzędzi i ustawiamy jego krycie na nie więcej niż 20%. Wybieramy średniej wielkości pędzel i używamy go w dowolnych partiach zdjęcia, tych, które uznajemy za stosowne.