Do paszportu i dowodu

Na zdjęciach do dowodu czy legitymacji nie zawsze się sobie podobamy. Często wyglądamy sztucznie i nienaturalnie. Czy jest jakiś sposób, aby temu zaradzić i mieć w dokumentach ładną fotografię?

Na zdjęciach do dowodu czy legitymacji nie zawsze się sobie podobamy. Często wyglądamy sztucznie i nienaturalnie. Czy jest jakiś sposób, aby temu zaradzić i mieć w dokumentach ładną fotografię?

dyplomowe 6,5 cm x 4,5 cmKliknij, aby powiększyćdyplomowe 6,5 cm x 4,5 cmlegitymacyjne 5,2 cm x  3,6 cmKliknij, aby powiększyćlegitymacyjne 5,2 cm x 3,6 cm

Aby zrobić zdjęcie do legitymacji lub dowodu osobistego, jeszcze nie tak dawno trzeba było wybrać się do zakładu fotograficznego. Obecnie za pomocą aparatu cyfrowego i komputera możemy w zupełności wyręczyć studio fotograficzne i zrobić to sami. Oto kilka przydatnych informacji, które pomogą nam uniknąć podstawowych błędów. Wykonanie w domowych warunkach fotografii do dokumentów nie jest trudne. Z dużej ilości ujęć na pewno uda nam się wybrać to jedno, z którego będziemy naprawdę zadowoleni.

Zobacz również:

paszportowe 5 cm x 4 cmKliknij, aby powiększyćpaszportowe 5 cm x 4 cmdowód lub prawo jazdy 4,5 cm x 3,5 cmKliknij, aby powiększyćdowód lub prawo jazdy 4,5 cm x 3,5 cm

Zanim jednak zaczniemy wybierać najlepszy kadr pamiętajmy, że są pewne wytyczne dotyczące wyglądu takich fotografii i nie wolno nam o nich zapomnieć.

Studio - aranżacja wnętrza

Zacznijmy od oświetlenia. Nie musi ono wcale być specjalistyczne. Wystarczy kawałek jednolicie pomalowanej, jasnej, najlepiej białej ściany, do której dociera światło dzienne. Dobrze, gdy pada ono nie z jednej, lecz co najmniej z dwóch stron. A to dlatego, że przy tego typu zdjęciach zalecane jest oświetlenie rozproszone, które nie powoduje powstawania długich i mocnych cieni na twarzy.

Fotografia w dokumencie ma służyć przecież do identyfikacji. Jeśli jednak w pomieszczeniu jest tylko jedno okno, dobrze będzie, jeśli wybierzemy ścianę usytuowaną dokładnie naprzeciwko niego.

Następnie trzeba znaleźć w domu jakiś stołek i ustawić go w odległości co najmniej 1,5 m od ściany. Pamiętajmy, że ze względu na oparcie nie nadają się do tego krzesła.

Teraz statyw. Bez niego raczej nie damy sobie rady. W realiach domowych na ogół nie ma zbyt mocnego światła, zatem aparat ustawi nam długi czas naświetlania. Statyw jest również niezbędny, gdy fotografujemy samych siebie.

Jak ustawić kadr

Przy fotografiach do dokumentów nie tylko ważne jest ustawienie samego kadru, ale przede wszystkim ustawienie aparatu. Umieśćmy go na wprost fotografowanej osoby, na wysokości jej oczu. Istnieje kilka prostych sztuczek stosowanych przez profesjonalnych fotografów, by optycznie zmniejszyć wysokie czoło lub szeroką brodę fotografowanej osoby. Jeżeli zależy nam, by nieco zatuszować wysokie czoło naszego modela umieśćmy aparat na statywie 10 cm niżej od wysokości oczu. Zabieg ten nieco "poprawia" również wygląd osób ze szpiczastą brodą. Jeśli natomiast chcemy zatuszować podwójny podbródek lub powiększyć czoło, warto aparat umieścić koło 10 cm wyżej od wzroku fotografowanej osoby. Takie niewielkie "zabawy" z perspektywą sprawiają, że wykonana przez nas fotografia prócz nadrzędnej roli identyfikacyjnej będzie również spełniała rolę reprezentacyjną, a przecież o to chodzi.

Podczas fotografowania zwróćmy uwagę, aby twarz nie znajdowała się w samym środku kadru. Kadr trzeba ustawić tak, by przed twarzą było nieco więcej miejsca niż z tyłu. Wzrok osoby fotografowanej skierujmy na punkt mniej więcej 40 cm w bok i nieco powyżej obiektywu , poeksperymentujmy też ze wzrokiem skierowanym w obiektyw.

Jeśli źródłem światła jest tylko jedno okno, i w dodatku fotografowanej osoby nie możemy posadzić dokładnie naprzeciwko, powinniśmy ustawić ją pod niewielkim kątem do okna i dodatkowo z boku użyć ekranu odbijającego światło. Może nim być jakakolwiek biała płaszczyzna, np. duży arkusz papieru lub prześcieradło. Chodzi o to, by słabiej oświetlona połowa twarzy została doświetlona światłem odbijającym się od dużej i jasnej powierzchni. Sprawdzoną metodą jest również wykonywanie zdjęć przy świetle sztucznym.

Generalnie ważne jest, by wykorzystywane przez nas światło było rozproszone i nie tworzyło cieni ani na ścianie, ani na twarzy fotografowanej osoby.

Kadr zdjęcia nie powinien być zbyt szeroki, choć ostatecznego kadrowania dokonamy i tak w programie graficznym.

Parametry aparatu

Bez względu na to, czy korzystać będziemy z oświetlenia zastanego (czyli takiego, jakie panuje w naszym pokoju), czy posłużymy się jakąś lampką (np. z biurka) ważne są ustawienia aparatu. Ponieważ światło, którym dysponujemy, nie będzie zbyt intensywne, czułość matrycy ustawmy na 400 ISO. Dzięki temu wydłuży się czas, z jakim będziemy fotografować, i nasz model nie wyjdzie na zdjęciu poruszony. Drugą zasadniczą kwestią jest ogniskowa obiektywu. Jej wartość powinniśmy ustawić na 70-100 mm. Pod żadnym pozorem nie wolno robić zdjęć do dokumentów szerokim katem.

Powstające przy fotografowaniu z ogniskową rzędu 35 mm przerysowania sprawiają, że wykonane w ten sposób fotografie nabierają walorów artystycznych, a nie identyfikacyjnych. Jeżeli zdecydujemy się na fotografowanie przy świetle sztucznym, pamiętajmy o dokładnym ustawieniu balansu bieli. Nie warto w takich wypadkach liczyć na automatyczny pomiar, ponieważ zbyt często jest on błędny.

Bardzo ważne

Do różnych dokumentów wymagane są zdjęcia o nieco innym charakterze. Najbardziej rygorystycznie przestrzega się zasad przy zdjęciach paszportowych, dowodowych i do prawa jazdy. Nie można fotografować się z biżuterią, np. kolczykami. Problemem może być też zbyt wysoko podniesiona głowa. Konieczne jest też sfotografowanie całego lewego profilu. Dlatego np. osoby, które noszą długie włosy, muszą odsłonić lewe ucho. Jest ono jednym z elementów, na podstawie których identyfikuje się człowieka. Z kolei prawe ucho nie może być w ogóle widoczne. Jeżeli na co dzień nosimy okulary, nie zdejmujmy ich do zdjęcia. Pamiętajmy o nadrzędnej, identyfikacyjnej roli tych fotografii.

Nie ma większych restrykcji odnośnie do zdjęć dyplomowych i legitymacyjnych. Przy tego typu fotografiach możemy wybrać lewy lub prawy półprofil (w zależności od tego, który nam się bardziej podoba). Portretowana osoba nie musi mieć odsłoniętego ucha, również zdejmowanie kolczyków nie jest tu koniecznością. Przy zdjęciach dyplomowych możemy pozwolić sobie na mocniejszy cień na twarzy, dlatego że są to fotografie przede wszystkim reprezentacyjne.