Jak wybrać kamerę

Idealna cyfrowa kamera powinna być wygodna w obsłudze, lekka, poręczna, zapewniająca doskonałą jakość obrazu i oczywiście tania. Niestety, w rzeczywistości trudno pogodzić wszystkie te cechy... Czym więc kierować się, wybierając pierwszy kamkorder?

Idealna cyfrowa kamera powinna być wygodna w obsłudze, lekka, poręczna, zapewniająca doskonałą jakość obrazu i oczywiście tania. Niestety, w rzeczywistości trudno pogodzić wszystkie te cechy... Czym więc kierować się, wybierając pierwszy kamkorder?

Kliknij, aby powiększyćStajemy przed półką z kilkunastoma modelami. Co wybrać? Osoby zaczynające dopiero przygodę z cyfrowym wideo mogą mieć nie lada problem z przebrnięciem przez gąszcz technicznych parametrów i marketingowych haseł, a obsługa w sklepie nie zawsze wie, jak nam dobrze doradzić. Z kupowaniem kamery cyfrowej jest jak z wybieraniem samochodu - sprzedawca zrobi wszystko, by przekonać nas do wydania dodatkowych pieniędzy na lepszy model. Tylko czy na pewno warto? Podstawowym pytaniem, jakie musimy sobie zadać wybierając kamerę, jest - do czego będziemy jej używać? Czy chcemy jedynie uwieczniać rodzinne chwile, czy też mamy zamiar nakręcić amatorski film? Kto będzie korzystał z kamery i w jaki sposób później materiał ten będzie wykorzystany? Znając odpowiedzi na te pytania, łatwiej będzie znaleźć właściwy dla siebie model.

Zobacz również:

Paradoksalnie, na zaawansowane funkcje kamery, którymi chwali się producent, początkujący użytkownik powinien zwracać uwagę w ostatniej kolejności. Nawet najlepsze "wodotryski" nie pomogą bowiem, jeśli dostęp do nich w menu będzie utrudniony, urządzenie będzie iepraktyczne w transporcie i niewygodne w obsłudze. Ważniejsze więc od kierowania się przy zakupie zachęcającymi parametrami technicznymi jest wzięcie w sklepie kamery do ręki, uruchomienie jej i zapoznanie się z funkcjami. Podpowiemy, na co zwracać uwagę, by kupiona kamera sprawiła nam jak najwięcej satysfakcji. Na stronach 70-71 umieściliśmy dodatkowo poradnik wyjaśniający symbole i nazwy funkcji, którymi sprzedawca będzie chciał nas zachęcić do zakupu kamery. Wyjaśniamy, czy i do czego nam się przydadzą.

Wygoda ważniejsza niż marka

Niewielkie kamery cyfrowe wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale mogą okazać się niewygodne w codziennym filmowaniu.Kliknij, aby powiększyćNiewielkie kamery cyfrowe wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale mogą okazać się niewygodne w codziennym filmowaniu.Bardzo istotna jest nie tylko jakość sprzętu, ale także jego wymiary i waga. Przyjemnie, gdy kamera mieści się w kieszeni lub torebce. Niestety, na ogół trzeba za taki komfort zapłacić. Najmniejsze urządzenia kosztują sporo (od 3000 zł wzwyż) i niewątpliwie są przedmiotami miłymi dla oka. Z drugiej strony filmowanie miniaturową kamerą nie musi być wcale najwygodniejsze. Wybierając kamkorder - niezależnie jakiej wielkości - sprawdźmy, jak urządzenie leży w dłoni i czy nasze palce są w stanie wygodnie poradzić sobie z jego obsługą. Dobrze, gdyby udało się zobaczyć, jak wygląda czytelność ekranu LCD w świetle słonecznym. Pamiętajmy, że kamerę kupuje się zwykle na lata - lepiej dobrze się zastanowić, niż później żałować.

Cyfrowe kamery produkuje kilka firm, z których najpopularniejsze to Sony, Samsung, Panasonic, JVC i Canon. Nie da się uogólnić, które z tych firm tworzą lepszy sprzęt. Obecnie każda z nich ma w swojej ofercie modele niedrogie (i niestety nierzadko nieco tandetne), jak i droższe, dla bardziej wymagających użytkowników. W kamerach półprofesjonalnych specjalizuje się głównie Sony i Canon. Przy wyborze nie polecamy jednak kierowania się marką, a walorami użytkowymi sprzętu.

Zoom zoomowi nierówny

Kliknij, aby powiększyć
Porównanie ujęć wykonanych kamerami cyfrowymi z jednym i trzema przetwornikami CCD.Kliknij, aby powiększyćPorównanie ujęć wykonanych kamerami cyfrowymi z jednym i trzema przetwornikami CCD.
Jednym z najistotniejszych elementów cyfrowego aparatu i kamery jest obiektyw. Od jego jakości zależy nie tylko ostrość, ale także kontrast i barwy nagrań. Gdy wybieramy kamerę, porównując parametry techniczne optyki, zwróćmy uwagę na "krotność zoomu" (np. 10x, 12x, 24x), czyli zakres ogniskowych - im liczba jest większa, tym bardziej można przybliżyć filmowaną scenę. Jeśli jest to np. f/3,7 - 37 mm, oznacza to, że kamera jest w stanie dziesięciokrotnie przybliżyć obraz (37:3,7 = 10). Jeśli natomiast pojawi się oznaczenie f/3,7 - 92,5 mm, mamy do czynienia z zoomem o większym zakresie pracy - w tym przypadku 25x (92,5:3,7 = 25). O stopniu maksymalnego powiększenia optycznego filmowanego obrazu mówi największa liczba ogniskowej obiektywu - np. przy wspomnianym wyżej obiektywie jest nią 92,5 mm.

Producenci prześcigają się w podawaniu coraz to większych liczb określających tzw. zoom cyfrowy. Cóż to takiego? Nic innego jak tylko wycięcie fragmentu rejestrowanego kadru i cyfrowe powiększenie go. Gdy korzystamy z tego rodzaju zoomu, zawsze musimy się liczyć z poważną utratą jakości. Dlatego odradzamy korzystanie z tej funkcji.

Zamieszanie z pikselami

Rozdzielczość w przypadku kamer cyfrowych nie jest aż tak istotna, jak w aparatach. W porównaniu z nimi kamery rejestrują obrazy o znacznie mniejszej rozdzielczości, do czego wystarczy przetwornik 600 tys. pikseli. Po co więc stworzono urządzenia o rozdzielczości 3-4 megapikseli? Większą rozdzielczość CCD wprowadza się nie po to, by nagrywać filmy w większej rozdzielczości (to potrafią droższe urządzenia półprofesjonalne), lecz by rejestrować lepsze zdjęcia cyfrowe. Modele megapikselowe pozwalają też na filmowanie w prawdziwym trybie panoramicznym, co się przyda, jeśli jesteśmy fanami kina domowego.

Sercem kamery (tak jak i aparatu cyfrowego) jest matryca CCD. Coraz częściej nawet amatorskie kamery mają nie jedną, ale trzy takie układy. Na powierzchni każdej z matryc znajdują się detektory uczulone tylko na jedną z barw RGB, co daje wierniejsze oddanie barw i lepszą jakość obrazu. Z drugiej strony, są to różnice często nie do wychwycenia "amatorskim" okiem, nie radzimy więc nastawiać się na zakup modelu z 3 CCD, tylko porównać w sklepie obraz z kilku urządzeń.

Dwa w jednym

Każda kamera cyfrowa może pełnić także funkcję aparatu cyfrowego, stąd też wyścig producentów o jak najwyższą rozdzielczość matrycy.

Te, montowane standardowo w kamerach są zbyt małe do wykonywania odpowiednich do wydruku fotografii. Stąd jedni próbują powiększyć matrycę, inni zaś montują w kamerze trzy układy. Jest jeszcze inne wyjście (promowane przez Samsunga) to wbudowanie w kamkorder oddzielnego aparatu cyfrowego o parametrach spotykanych w normalnych cyfrówkach. Wadą takiego rozwiązania jest wysoka cena, spore rozmiary i niezbyt wygodna obsługa takiego urządzenia.

Trzeba też pamiętać o jeszcze jednym parametrze. Chociaż właściciele aparatów fotograficznych o jasności spotykanej w obiektywach kamery mogą tylko pomarzyć, to czasem może ona być niewystarczająca do wykonania kontrastowego i dobrze naświetlonej fotografii. Jeśli zależy nam na robieniu kamerą zdjęć, zwróćmy także uwagę, czy wybrany model jest zgodny z systemem PictBridge - umożliwia to drukowanie fotografii bezpośrednio z drukarki, z pominięciem komputera.

<hr size=1 noshade>Zrozumieć kameręKliknij, aby powiększyćZrozumieć kameręZrozumieć kamerę

Opisujemy, na które parametry kamery zwracać uwagę podczas wizyty w sklepie, jak rozumieć oznaczenia na opakowaniu urządzenia i jak nie dać się nabrać na marketingowe sztuczki producentów.

<hr size=1 noshade>

Wskazówka

Jeśli zdecydowaliśmy się na kamerę nagrywającą na miniaturowym krążku DVD, pamiętajmy, że czyste nośniki są droższe niż kasety MiniDV.

Porównanie wypada szczególnie niekorzystnie w przypadku płyt wielokrotnego zapisu DVD-RAM. Kosztowne są też markowe nośniki jednokrotnego zapisu DVD-R - warto poszukać w sklepie odpowiednika innego producenta. Różnica w cenie (ale nie w jakości) między płytą firmy Sony czy Verbatim a np. Dysan czy Optodisk może być nawet pięciokrotna!