Kreska z kredki

Kto nie pamięta szkolnych kredek, temperówek i pierwszych prób rysunkowych? Ileż trzeba było się namęczyć, żeby kombinezon nurka w głębinach był naprawdę czarny. Mówimy oczywiście o tradycyjnych kredkach w drewnianych obsadkach. Teraz Painter pozwala na ich użycie.

Kto nie pamięta szkolnych kredek, temperówek i pierwszych prób rysunkowych? Ileż trzeba było się namęczyć, żeby kombinezon nurka w głębinach był naprawdę czarny. Mówimy oczywiście o tradycyjnych kredkach w drewnianych obsadkach. Teraz Painter pozwala na ich użycie.

Kliknij, aby powiększyćDzisiejszy odcinek zostanie poświęcony właśnie kredkom. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów kredek. W Painterze noszą one nazwę kolorowych ołówków (colored pencils). Występują w kilku rodzajach twardości.

Zobacz również:

Istnieje również podział na kredki kryjące i niekryjące. Podczas pracy z kredkami w Painterze musimy uważać, żeby nie zagnieść rysunku.

Jeśli przesadzimy z naciskiem, rysunek stanie się brudny i wyraźnie zmęczony Kiedy tak się stanie, pomoże gumka myszka albo właśnie jedna z gamy kredek kryjących, która niezależnie od tego, co się znajduje pod spodem, zawsze będzie miała swój kolor - tak samo nasycony. Kredka ta nie będzie przenikała z tłem.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

Aby uzyskać maksymalne korzyści z tej techniki, powinniśmy zadbać o wybór odpowiedniego papieru, gdyż wygląd kreski będzie bezpośrednio uzależniony od faktury i chropowatości powierzchni papieru. Rysowanie na zupełnie gładkim papierze nie będzie się różniło od rysunku piórkiem.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4

Trzeba jeszcze pamiętać, że w programie dostępne są kredki ostre i twarde, a także kredki tłustawe, dające kreskę kryjącą i łatwo rozmazującą się. Najłatwiej jeśli po prostu wyobrazimy sobie realne kredki.

Przecież część z nich będzie zatemperowana na ostro, a część będzie miała mocno już spłaszczony grafit. Istnieje też kredka, która imituje kreskę boczną częścią grafitu.

Zestaw ten nadaje się idealnie do czystych szybkich szkiców i precyzyjnych rysunków, dając naprawdę dużą paletę możliwości. Technika jest bardzo czuła na nacisk - w zależności od siły zmieniane jest nie tylko nasycenie kreski, ale także jej kształt z wyraźnym początkiem i końcem kreski czy plamy.

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6

Zaczynamy rysunek od nałożenia szkicu 1. Jeżeli wybierzemy kredkę cienką i twardą, uzyskamy delikatny szkic, nie ryzykując zbyt ciemnych walorów już na wstępie.

Głowa, fotel - mała szafka.

Następnie wybieramy miękką niekryjącą i nakładamy siatkę z brązów na fotelu, dociskając mocniej w cieniach 2.

Następnie bierzemy się do tapety. Zielone agresywne plamy okazują się za ciemne i za ostre na tło. Zmiękczamy więc bokiem grafitu (colored pencil) i tworzymy plamy 3.

Kredką Grain colored pencil kończymy szafkę, różnicując ją za pomocą Cover colored pencil 3 4.

7Kliknij, aby powiększyć7Następnie bierzemy Oily Colored Pencil 3 i kładziemy laserunek na twarz naszego bohatera odpoczywającego na fotelu 5. Miękka plama zawdzięczająca swoją fakturę różnym naciskom piórka będzie dobrym podkładem pod nasze późniejsze i bardziej odważne eksperymenty z kreską 6. I tak idą w ruch na przemian cieńsze i grubsze kredki. Aż do stanu gdy twarz zacznie coś wyrażać 7. Świadomie wybrałem rysunek w podobnych tonacjach, żeby pokazać jak dzięki technice kredek różnicować nie tylko kolorem, ale także fakturą i grubościami kresek.