Elementarz zdalnej kontroli

Nie musisz być doświadczonym administratorem ani kupować drogiego oprogramowania, żeby zdalnie kontrolować drugi komputer. Możesz skorzystać z bezpłatnych rozwiązań, a potrzebną wiedzę znajdziesz w tym artykule.

Nie musisz być doświadczonym administratorem ani kupować drogiego oprogramowania, żeby zdalnie kontrolować drugi komputer. Możesz skorzystać z bezpłatnych rozwiązań, a potrzebną wiedzę znajdziesz w tym artykule.

Korzystanie z technik zdalnej kontroli może wydawać się przywilejem jedynie zaawansowanych użytkowników. W rzeczywistości instalacja i konfiguracja odpowiedniego oprogramowania oraz nawiązanie połączenia nie sprawia dużej trudności. Niewielkim nakładem sił zyskasz możliwość pracy na odległym komputerze tak, jakbyś siedział przed jego monitorem. Na przykładzie dwóch bezpłatnych rozwiązań do zdalnej kontroli - programu VNC 4.1.1 oraz wbudowanego w Windows XP Professional narzędzia Pulpit zdalny - opisujemy czynności konfiguracyjne oraz procedurę nawiązywania połączenia. Wyjaśniamy, jak utworzyć połączenie z serwerem wirtualnej sieci prywatnej, które często jest niezbędnym elementem, umożliwiającym komunikację ze zdalnym komputerem.

Zobacz również:

Konfigurację VNC 4.0 oraz Pulpitu zdalnego omawiamy w najprostszym wariancie, bez zagłębiania się w zaawansowane opcje konfiguracyjne czy dodatkowe czynności, które musisz wykonać. Dlatego na początku opisujemy, jak radzić sobie z typowymi trudnościami, na które możesz natknąć się podczas prób nawiązania zdalnego połączenia, oraz podpowiadamy, na jakie elementy należy zwrócić uwagę.

Sprawdzanie adresu IP

Połączenie ze zdalnym komputerem wymaga uzyskania jego adresu IP. W tym celu przejdź do Start | Uruchom, wpisz polecenie cmd i naciśnij Enter - otworzy się okno Wiersza poleceń. Następnie, w zależności od używanej wersji Windows, wpisz polecenie ipconfig (Windows 2000/XP) lub winipcfg (Windows 95/98) i ponownie naciśnij Enter.

Spowoduje to m.in. wyświetlenie adresu IP lokalnego komputera - zapamiętaj go.

Firewall

Jeśli korzystasz z osobistej zapory sieciowej, musisz zmienić jej konfigurację tak, żeby zezwalała na transfer danych związany ze zdalnym połączeniem.Kliknij, aby powiększyćJeśli korzystasz z osobistej zapory sieciowej, musisz zmienić jej konfigurację tak, żeby zezwalała na transfer danych związany ze zdalnym połączeniem.Jeśli korzystasz z zapory sieciowej na jednym lub obu komputerach biorących udział w połączeniu, musisz zmienić ustawienia firewalla tak, żeby przepuszczał transmisję danych związaną ze zdalnym dostępem. Większość firewalli podczas próby nawiązania zdalnego połączenia lub w momencie uruchomienia aplikacji do zdalnej kontroli wyświetli okno z monitem, czy zezwolić tej aplikacji na komunikację sieciową. Zmianę konfiguracji firewalla na komputerze z serwerem zdalnego dostępu musisz wykonać, zanim oddalisz się od niego. W przeciwnym wypadku nie będziesz mógł zdalnie go kontrolować, bo zapora sieciowa zablokuje próbę nawiązania połączenia.

Częstotliwość wyświetlania obrazu

Przekazywanie obrazu z odległego komputera wiąże się z przesyłaniem dużej ilości danych o zachodzących zmianach (otwieranie okien, przesuwanie kursora myszy itd.). Niektóre narzędzia do zdalnego dostępu mają mechanizmy optymalizujące transfer pomiędzy komputerami oraz oferują opcje zmniejszania ilości przesyłanych danych. Zarówno Pulpit zdalny, jak i VNC pozwalają określić głębię kolorów przesyłanego obrazu. W efekcie na lokalnym komputerze pojawi się na przykład obraz 8-bitowy zamiast 16-bitowego (256 kolorów zamiast 65 tysięcy). W ten sposób znacznie zmniejsza się ilość przesyłanych danych i szybciej widać zmiany na pulpicie zdalnego komputera.

Restart

Zdalny komputer możesz restartować tak samo, jak lokalny - wystarczy użyć odpowiedniej opcji w systemie operacyjnym. Aby po restarcie móc się ponownie połączyć ze zdalnym komputerem, moduł serwera musi być skonfigurowany do działania jako usługa systemu operacyjnego. W przypadku Pulpitu zdalnego dzieje się tak automatycznie, a użytkownicy programu VNC muszą zaznaczyć odpowiednie opcje podczas instalacji. Oczywiście, nie da się restartować zdalnego komputera "na twardo", przyciskiem umieszczonym na obudowie.

Logowanie

Komputer, z którym chcesz się połączyć, musi być włączony, a z tym wiąże się ryzyko, że pod twoją nieobecność ktoś mający fizyczny dostęp skorzysta z jego zasobów. Możesz się przed tym zabezpieczyć, wylogowując się z systemu lub blokując komputer kombinacją klawiszy [Windows L]. W ten sposób komputer pozostaje włączony, ale dostęp do jego zasobów będzie utrudniony. Jeśli chcesz uzyskać zdalny dostęp do takiego komputera, serwer zdalnego dostępu musi działać jako usługa systemu operacyjnego.

Autoryzacja

Dodatkowym zabezpieczeniem przed nieuprawnionym dostępem jest autoryzacja użytkownika przez program zdalnej kontroli, czyli żądanie hasła dostępu. Dostępnych jest kilka metod uwierzytelniania: tworzenie wewnętrznych kont użytkowników na serwerze zdalnego dostępu; logowanie Windows do komputera; logowanie do domeny. Wyboru dokonuje się podczas konfiguracji serwera.

<hr size=1 noshade>Virtual Network Computing 4.1.1

To bezpłatna, ale dopracowana i funkcjonalna aplikacja do zdalnego dostępu. Główne zalety to prosta obsługa oraz dostępność wersji na różne platformy. VNC (www.realvnc.com) może działać pod kontrolą systemów z rodziny Windows, Solaris, Linux oraz Unix. Umożliwia zdalną kontrolę komputera za pomocą modułu klienta, wymagającego instalacji lub przeglądarki internetowej z zainstalowaną Javą. Minusem VNC jest dość wolne przesyłanie obrazu monitora ze zdalnego komputera, co jest szczególnie odczuwane przez użytkowników wolnych łączy internetowych, np. modemu.

Etap 1

Podczas instalacji VNC 4.0 zaznacz opcję uruchamiania programu jako usługi.Kliknij, aby powiększyćPodczas instalacji VNC 4.0 zaznacz opcję uruchamiania programu jako usługi.Przygotowania rozpocznij od zainstalowania serwera VNC na komputerze, do którego chcesz mieć dostęp. Uruchom plik instalacyjny i w jednym z kolejnych okien wybierz opcję VNC Server (zainstalowany zostanie tylko moduł serwera, moduł klienta nie jest potrzebny na zdalnym komputerze). Dodatkowo w kolejnym oknie zaznacz opcje Register and configure VNC Server for Service-Mode oraz Start the VNC Server in Service-Mode - nie zawsze jest to konieczne, ale umożliwia po restarcie zdalnego komputera zalogowanie do niego lub domeny, jeśli system tego wymaga.

Etap 2

Dostęp do konfiguracji VNC 4.0 uzyskasz poprzez ikonę w zasobniku systemu.Kliknij, aby powiększyćDostęp do konfiguracji VNC 4.0 uzyskasz poprzez ikonę w zasobniku systemu.Po zakończeniu instalacji automatycznie pojawi się okno konfiguracyjne programu, a w menu Start znajdziesz folder RealVNC, zawierający skróty do modułu serwera. Dostęp do ustawień konfiguracyjnych uzyskasz po naciśnięciu prawym przyciskiem myszy ikony serwera VNC, widocznej w zasobniku systemowym. Wybierz z niego opcję Options.

Etap 3

W oknie konfiguracyjnym powinieneś od razu wpisać hasło dostępu. W tym celu kliknij przycisk Configure i w nowym oknie wprowadź hasło. Upewnij się, że jest zaznaczona opcja VNC Password Authentication. Przejdź do karty Desktop i zaznacz opcje: Remove wallpaper (nie będzie wyświetlana tapeta zdalnego komputera), Remove background pattern (wyłącza style interfejsu Windows) oraz Disable user interface effects. Dzięki temu obraz zdalnego pulpitu będzie szybciej przesyłany. Warto również rozważyć zaznaczenie opcji Lock workstation albo Logoff user.

Po zaznaczeniu opcji VNC Password Authentication nawiązanie zdalnego połączenia będzie wymagało podania hasła.Kliknij, aby powiększyćPo zaznaczeniu opcji VNC Password Authentication nawiązanie zdalnego połączenia będzie wymagało podania hasła.Powodują one po zakończeniu połączenia odpowiednio zablokowanie zdalnego komputera lub wylogowanie z niego użytkownika. Zwróć uwagę, że mimo to nadal będziesz mógł nawiązać połączenie ze zdalnym komputerem, a jednocześnie nie będą mogły z niego korzystać osoby mające do niego fizyczny dostęp. Kliknij przycisk OK, aby zatwierdzić wprowadzone zmiany. Tak przygotowany pecet będzie nasłuchiwał nadchodzących połączeń. Komputer należy pozostawić włączony (i w miarę możliwości wylogować się lub zablokować dostęp).

Etap 4

Na drugim komputerze powtórz proces instalacji, zaznaczając opcję VNC Viewer. Po zainstalowaniu uruchom klienta VNC (Start | Programy | Real VNC | VNC Viewer | Run VNC Viewer). Pojawi się okno z polem przeznaczonym na adres IP drugiego komputera.

Aby nawiązać połączenie ze zdalnym komputerem, musisz znać jego adres IP.Kliknij, aby powiększyćAby nawiązać połączenie ze zdalnym komputerem, musisz znać jego adres IP.Przycisk Options otwiera okno ustawień, w którym możesz m.in. aktywować tryb pełnoekranowy oraz wybrać metodę przesyłania obrazu. Po zakończeniu konfiguracji i wpisaniu adresu IP zdalnego komputera (tego, na którym zainstalowałeś serwer VNC), naciśnij OK.

VNC może poprosić o hasło, jeśli wprowadziłeś jakieś w module serwera. Po nawiązaniu połączenia na ekranie lokalnego peceta w oknie VNC pojawi się pulpit drugiego komputera. Dodatkowe funkcje dostępne są po kliknięciu prawym przyciskiem myszy pola VNC na pasku zadań.

Etap 5

Wyłączenie opcji przesyłania ruchów myszy i naciśnięć klawiszy umożliwia dyskretne podglądanie działań osoby pracującej na zdalnym komputerze.Kliknij, aby powiększyćWyłączenie opcji przesyłania ruchów myszy i naciśnięć klawiszy umożliwia dyskretne podglądanie działań osoby pracującej na zdalnym komputerze.Klient VNC może wyświetlać pulpit zdalnego komputera w trybie pełnoekranowym, jeśli w oknie konfiguracyjnym przejdziesz do karty Misc i zaznaczysz opcję Fullscreen mode. Interesujące ustawienia znajdują się na karcie Inputs. Jeśli usuniesz zaznaczenie opcji Send pointer events to server oraz Send keyboard events to server, do serwera VNC nie będą przesyłane ruchy myszy i naciśnięcia klawiszy. Będziesz widział pulpit drugiego komputera, ale nie wykonasz żadnej operacji. Ma to swoje zalety, pozwala na przykład dyskretnie obserwować działania osoby pracującej na komputerze z zainstalowanym serwerem VNC.