Mądrość przed szkodą

Każdy, kto używa komputera od dłuższego czasu, wie, że głupota ludzka nie zna granic. Niezbyt rozsądne korzystanie z peceta kończy się najczęściej utratą danych. Można jednak temu zapobiec.

Każdy, kto używa komputera od dłuższego czasu, wie, że głupota ludzka nie zna granic. Niezbyt rozsądne korzystanie z peceta kończy się najczęściej utratą danych. Można jednak temu zapobiec.

Nie zawsze jesteśmy mądrzy, często błądzimy - ale to w końcu ludzka rzecz. Ważne natomiast, żebyśmy wyciągali wnioski z porażek, nawet jeśli ma to być mądrość po szkodzie. W świecie komputerów, gdy na skutek niedbalstwa, nieostrożności czy zbytniego zaufania swym umiejętnościom pozbawisz się cennych plików, pierwszą reakcją powinno być pytanie: "dlaczego nie mam kopii?".

Zobacz również:

Pytanie o tyle zasadnicze i słuszne, że sporządzenie kopii zapasowej danych jest naprawdę proste, a jeśli masz Windows XP Professional, nie musisz korzystać z żadnych zewnętrznych programów - w systemie znajdziesz odpowiednie narzędzia. W zależności od ilości danych do archiwizacji i sposobu ich użytkowania masz do wyboru dwie metody i dwa narzędzia: synchronizowanie danych za pomocą Aktówki i tworzenie dużych archiwów w programie Kopia zapasowa.

Aktówka służy przede wszystkim do utrzymania kontroli nad różnymi wersjami tego samego pliku, gdy nad dokumentem pracuje kilka osób albo gdy przenosisz pliki np. z komputera domowego do biurowego i dokonujesz poprawek. Umieszczając pliki w Aktówce, masz pewność, że oryginały i kopie zawsze będą najnowszymi wersjami. Jeśli zmienisz coś w kopii znajdującej się w Aktówce, po synchronizacji oryginał również zostanie zmodyfikowany i vice versa. Jeśli w Aktówce umieścisz np. cały folder Moje dokumenty, a Aktówkę będziesz mieć na dysku wymiennym, takim jak klucz USB, jednym kliknięciem myszy zapewnisz sobie aktualną kopię zapasową najważniejszych danych.

Nieco inne zastosowanie ma narzędzie Kopia zapasowa. Za jego pomocą możesz po prostu zarchiwizować dane na bezpiecznym nośniku i w razie katastrofy odzyskać je. Kopia zapasowa nie służy do przenoszenia plików między komputerami oraz synchronizowania ich zawartości. Ma być magazynem danych, które w krytycznej sytuacji pomogą przywrócić system i aplikacje do stanu sprzed awarii. W kopii zapasowej można np. zawrzeć pliki konfiguracyjne aplikacji, a nawet najważniejsze pliki oraz ustawienia systemowe, m.in. rejestr.

Warto zauważyć, że kopię zapasową można sporządzać na kilka sposobów. Dwie najważniejsze opcje to kopia normalna i przyrostowa. W pierwszej pliki wybrane przez użytkownika są po prostu zbierane w jednym archiwum i kompresowane. Każde wykonanie kopii powoduje powstanie nowego pliku, niezależnego od wcześniejszych archiwów. Zaletą tego rozwiązania jest wygoda odtwarzania danych (tylko z jednego pliku), wadą - archiwizowanie plików, które od czasu sporządzenia ostatniej kopii nie zmieniły się, a więc marnowanie miejsca.

Odwrotnie rzecz się ma z kopią przyrostową. Narzędzie archiwizujące sprawdza, które pliki zmieniły się i umieszcza w kopii tylko elementy zmodyfikowane. Dzięki temu oszczędza się miejsce, ale do odzyskania danych potrzebny jest plik z pierwszą (normalną) kopią zapasową i wszystkie następne kopie przyrostowe.

Kompromisowym rozwiązaniem jest kopia różnicowa, archiwizująca elementy zmienione w stosunku do kopii normalnej, ale podczas odzyskiwania danych niewymagająca pośrednich kopii.

<hr size=1 noshade>Archiwizacja narzędziem Kopia zapasowa

Kliknij, aby powiększyćWybierz Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Kopia zapasowa. Pojawi się Kreator tworzenia kopii zapasowej. Kreator jest łatwy w użyciu, ale nie pozwala na zapisanie listy plików wybranych do archiwizacji. Przejdź do trybu zaawansowanego, klikając odpowiednie łącze.

Kliknij, aby powiększyćW oknie narzędzia Kopia zapasowa kliknij kartę Kopia zapasowa. W oknach, które się pojawią, zaznacz wszystkie pliki i foldery, które mają być w pliku kopii - kliknij pole wyboru obok tych pozycji. Zwróć uwagę na element System State na samym dole gałęzi Mój komputer - zaznaczenie go pozwoli przywrócić najważniejsze składniki systemu operacyjnego (np. rejestr) do stanu z dnia sporządzenia kopii.

Kliknij, aby powiększyćZapisz wybrane elementy w pliku, wybierając Zadanie | Zapisz wybory. Plik ten, o rozszerzeniu BKS, znajdziesz w folderze C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Windows NT\NTBackup\Data. Możesz go także dołączyć do kopii zapasowej, żeby zawsze mieć ostatnio użytą listę plików. W polu Nośnik kopii zapasowej lub nazwa pliku podaj położenie i nazwę pliku kopii zapasowej, a następnie kliknij Rozpocznij.

Kliknij, aby powiększyćW kolejnym oknie podaj opis, który ułatwi ci wyszukanie właściwego pliku kopii i jeśli istnieje, określ, czy zostaną dodane do niego tylko nowe informacje, czy też ma być zastąpiony. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, przycisk Zaawansowane pozwoli określić typ kopii jako przyrostowy, który zajmie mniej miejsca. Kliknij przycisk Rozpocznij wykonywanie kopii zapasowej, żeby zainicjować jednorazowy proces, albo Harmonogram, aby system automatycznie sporządzał kopię w ustalonym terminie.

<hr size=1 noshade>Archiwizowanie i aktualizowanie plików za pomocą Aktówki

Kliknij, aby powiększyćKliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu pulpitu (lub dowolny folder na dysku wymiennym) i wybierz Nowy | Aktówka. Nadaj nazwę Aktówce.

Kliknij, aby powiększyćPrzeciągnij do Aktówki wszystkie pliki bądź foldery, które chcesz archiwizować i synchronizować. Gdy skończysz, możesz przenieść Aktówkę w dowolne miejsce. Aktówka pamięta położenie plików źródłowych, więc zmiana jej lokalizacji nie wpływa na synchronizację.

Kliknij, aby powiększyćIlekroć będziesz chciał zaktualizować pliki - czy to w Aktówce, czy wersje oryginalne - otwórz Aktówkę i kliknij polecenie Aktualizuj wszystkie elementy lub kliknij ikonę Aktówki prawym przyciskiem myszy i wybierz Aktualizuj wszystko. W oknie zawartości Aktówki możesz również aktualizować poszczególne pliki.

Kliknij, aby powiększyćGdy aktualizujesz wszystkie elementy, Aktówka pokaże okno dialogowe ze statusem modyfikacji zawartych w niej plików (które z nich zostały zmienione) wraz z sugerowaną czynnością (możesz ją zmienić, klikając element prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią akcję).v