Szybki jak ogień

Lepiej - szybciej - Firefox. Ognisty lis wyruszył na podbój internetowych przestworzy. Jednak nawet wschodzącą gwiazdę wśród przeglądarek internetowych można usprawnić. Przeczytaj, jak to zrobić.

Lepiej - szybciej - Firefox. Ognisty lis wyruszył na podbój internetowych przestworzy. Jednak nawet wschodzącą gwiazdę wśród przeglądarek internetowych można usprawnić. Przeczytaj, jak to zrobić.

Firefox bez wątpienia ma sporo walorów - pod wieloma względami przewyższa poczciwego Internet Explorera. Ale i tak brakuje mu co nieco do doskonałości. Właśnie dlatego nieprzerwanie trwają prace nad jego udoskonalaniem. Dopasowując go do własnych potrzeb, uzyskasz większą funkcjonalność i wydajność.

Zobacz również:

Podkręcanie wyglądu i prędkości

Zawodowo dla początkujących - wewnętrzny adres about:config zaprowadzi cię do zaawansowanych, po części nieudokumentowanych ustawień przeglądarki Firefox.Kliknij, aby powiększyćZawodowo dla początkujących - wewnętrzny adres about:config zaprowadzi cię do zaawansowanych, po części nieudokumentowanych ustawień przeglądarki Firefox.Domyślne ustawienia Firefoksa nie są dobrane w celu uzyskania optymalnej wydajności, lecz mają zapewniać maksymalną kompatybilność. Jak dowiesz się z dalszej części materiału, można to łatwo zmienić (patrz "Na wyższych obrotach"). Korzystając z nieudokumentowanych parametrów, możesz na przykład uaktywnić tzw. potokowanie, dzięki któremu przeglądarka będzie pobierać elementy witryn równolegle zamiast jeden po drugim. Ponadto można optymalnie ustawić parametry protokołu HTTP, aby przeglądarka nawiązywała z serwerem więcej połączeń równocześnie. W razie ewentualnych kłopotów (np. z poprawnym pobieraniem i wyświetlaniem określonych witryn internetowych) cofniesz zmiany jednym kliknięciem myszy.

Po kilku miesiącach, być może, znudzi cię ciągle ten sam wygląd Firefoksa. Wówczas ubierzesz przeglądarkę w nowe szaty (patrz "Firefox u wizażystki"). W Internecie są dostępne bezpłatnie liczne motywy (tzw. themes), które zmieniają tło, a także ikony i przyciski interfejsu - podobnie jak skórki w popularnym odtwarzaczu Winamp.

Przydatne rozszerzenia

Stale na bieżąco - Firefox obsługuje serwisy z kanałami RSS, które udostępniają najświeższe wiadomości.Kliknij, aby powiększyćStale na bieżąco - Firefox obsługuje serwisy z kanałami RSS, które udostępniają najświeższe wiadomości.Swoją rosnącą popularność Firefox zawdzięcza m.in. możliwości prostego wzbogacania go o nowe funkcje za pomocą wtyczek i dodatków. W Internecie można znaleźć setki takich bezpłatnych rozszerzeń - począwszy od wygodnego serwisu wiadomości, przez narzędzie do zacierania śladów po sieciowych wędrówkach, po automatycznego tłumacza stron internetowych. Ciągle powstają nowe rozszerzenia, a dotychczasowe są usprawniane, aby zapewniały większą wygodę. Poniżej zamieszczamy zwięzły opis najlepszych dodatków.

Klient do pary

Jeśli już zdecydujesz się pożegnać z Internet Explorerem na rzecz Firefoksa, czemu nie pozbyć się za jednym zamachem również Outlooka lub jego młodszego brata Outlook Expressu? W parze z dobrą i bezpieczną przeglądarką internetową powinien iść dobry i bezpieczny program do obsługi korespondencji. Bezpłatny klient pocztowy Thunderbird spełnia te wymagania. Podobnie jak Firefox jest częścią projektu Mozilla Suite i jest stale udoskonalany. Opisujemy możliwości nowego programu pocztowego i przedstawiamy najciekawsze rozszerzenia.

Na wyższych obrotach

Podkręcając właściwe śrubki, możesz zwiększyć i tak dużą wydajność Firefoksa. Poniżej opisujemy krok po kroku, jak przyspieszyć przeglądarkę.

Turbo - ten parametr przyśpieszy wczytywanie Firefoksa.Kliknij, aby powiększyćTurbo - ten parametr przyśpieszy wczytywanie Firefoksa.Potokowanie Z reguły witryna internetowa składa się z wielu elementów - przede wszystkim z pliku HTML i towarzyszących mu elementów graficznych, obrazków i animacji Flash. Pobierając stronę, Firefox wysyła domyślnie żądania w trybie sekwencyjnym. Oznacza to, że ściąga poszczególne skład-niki pojedynczo jeden po drugim - najpierw plik HTML, a dopiero po nim kolejno pozostałe obiekty zamieszczone na stronie. Wczytywanie witryny w ten sposób zajmuje bardzo dużo czasu.

Tymczasem Firefox zapewnia technologię zwaną przetwarzaniem potokowym lub skrótowo poto-kowaniem. Dzięki niej pobiera elementy witryn grupowo, po kilka równocześnie. Funkcja ta jest domyślnie wyłączona, bo nie wszystkie serwery WWW obsługują potokowanie.

Aby ją włączyć, kliknij pole adresu i wpisz about:config. W ten sposób przywołasz zaawansowane opcje konfiguracyjne. Wpisz http w polu Filtr. Kliknij dwukrotnie wiersze network.http.pipelining i network.http.proxy.pipelining, aby w kolumnie Wartość pojawił się napis true. Parametr network.http.pipelining.maxrequests określa maksymalną liczbę obiektów pobieranych równocześnie. Wpisz tu cyfrę 8. Wyższe wartości są ignorowane. Ściślej mówiąc, Firefox interpretuje je jako 8.

Ponadto możesz nieco podwyższyć wartość parametru network.http.request.timeout - np. do poziomu 200. Dzięki temu zapobiegniesz zbyt wczesnemu zrywaniu połączenia podczas pobierania wielu obiektów równolegle. Jeśli okaże się, że uaktywnienie potokowania spowodowało problemy z wczytywaniem niektórych witryn internetowych, możesz w analogiczny sposób cofnąć swoje ustawienia.

Z nową twarzą - bezpłatne motywy pozwolą ci zmienić wygląd przeglądarki, gdy znudzi ci się domyślna szata graficzna Firefoksa.Kliknij, aby powiększyćZ nową twarzą - bezpłatne motywy pozwolą ci zmienić wygląd przeglądarki, gdy znudzi ci się domyślna szata graficzna Firefoksa.Wyświetlanie witryny W przypadku witryn składających się z wielu elementów Firefox czeka, aż odbierze kilka składników - dopiero potem wyświetla je na ekranie. W ten sposób oszczędnie gospodaruje zasobami procesora, za to wydłuża subiektywny czas wymagany do całkowitego wczytania witryny. Gdy zastosujesz się do poniższej porady, każdy element strony będzie wyświetlany natychmiast po pobraniu. Dzięki temu będziesz mógł czytać fragmenty tekstu i oglądać obrazki, zanim zostanie ściągnięta cała strona.

Po wpisaniu about:config w pole adresu kliknij prawym przyciskiem w obrębie dolnego panelu i wskaż polecenie Dodaj ustawienie typu | Liczba całkowita (Integer). W polu nazwy nowego ustawienia wpisz nglayout.initialpart.delay i potwierdź przyciskiem OK. Jako wartość podaj cyfrę 0.

Protokół HTTP Protokół HTTP (Hypertext Transmission Protocol) steruje przesyłaniem stron internetowych do przeglądarki. Firefox pozwala dokładnie wyregulować i podkręcić liczne parametry tego protokołu, np. liczbę równoczesnych połączeń na serwer. Jeśli zdecydujesz się na modyfikacje, powinieneś wykonywać je z rozwagą. Niepoprawne ustawienia mogą doprowadzić do zastojów w transmisji danych lub pomijania przesyłanych elementów.

Wspomniane parametry kryją się w zaawansowanych ustawieniach przeglądarki (przywołuje się je, wpi-sując about:config w pole adresu). Filtruj wszystkie wpisy zawierające http. Jeśli dysponujesz szybkim łączem internetowym, ustaw wartość 40 w parametrze network.http.max-connections. Parametr network.http.max-connections-per-server zaleca się ustawić na 16, zaś parametr network.http.max-persistent-connections-per-server na 4.

Jeżeli w wyniku powyższych zmian zanotujesz problemy z przeglądaniem Internetu, przywróć jeden po drugim domyślne ustawienie każdego z parametrów. Klikaj je w tym celu prawym przyciskiem myszy i wskazuj polecenie Resetuj.

Prosta przeprowadzka

Przejście na nową przeglądarkę nie powinno sprawiać trudności użytkownikom Internet Explorera - tym bardziej, że interfejs Firefoksa jest bardziej intuicyjny. Menedżer importu potrafi przejąć dotychczasowe ustawienia IE, takie jak Ulubione, pliki cookies i przechowywane lokalnie hasła. Podstawowe różnice między przeglądarkami opisuje zestawienie przywoływane za pomocą menu Pomoc | Dla użytkowników Internet Explorera. Zawiera również łącze do tabeli ze skrótami klawiaturowymi.

Firefox - szybkie uruchamianie

Windows XP wyposażono w mechanizm przyspieszania najczęściej uruchamianych programów. Jednak nie zawsze system prawidłowo wykrywa najczęściej używane aplikacje. Pomóż mu w tym, opatrując przywołanie Firefoksa specjalnym parametrem. Kliknij ikonę Firefoksa prawym przyciskiem, wskaż polecenie Właściwości i wpisz /prefetch:1 za ostatnim cudzysłowem w polu Element docelowy. W rzadkich wypadkach czynność ta może przynieść odwrotny skutek - wówczas usuń podany parametr.