Gotów na Autostart!

Autostart często irytuje, ale skoro już jest to może go wykorzystać? Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, a przy użyciu kilku aplikacji można osiągnąć naprawdę ciekawe efekty.

Autostart często irytuje, ale skoro już jest to może go wykorzystać? Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, a przy użyciu kilku aplikacji można osiągnąć naprawdę ciekawe efekty.

Pewnie niejednokrotnie zauważyłeś, że po włożeniu CD do napędu, program uruchamia się automatycznie. Być może zastanawiałeś się czy można tak zrobić samemu, na przykład na swoich płytkach z kolekcjami mp3 czy też zdjęciami i filmikami z wakacji? Jest to tak naprawdę bardzo proste i nie wymaga dużej wiedzy informatycznej, tym bardziej że powstało mnóstwo darmowych programów, które mogą ci w tym pomóc. Oto kilka sposobów.

Zobacz również:

Zacznijmy od podstaw

AutoPlay Menu Builder 4.0 umożliwa utworzenie profesjonalnego autostartu zawierającego dźwięk, a nawet animacjeKliknij, aby powiększyćAutoPlay Menu Builder 4.0 umożliwa utworzenie profesjonalnego autostartu zawierającego dźwięk, a nawet animacjePodstawowym i najczęściej wykorzystywanym sposobem jest tekstowy plik Autorun.inf. Praktycznie każda aktualnie wydawana aplikacja korzysta z tej metody i jeśli przejrzysz zawartość płytki, to na pewno znajdziesz tam plik o takiej nazwie. Jego konstrukcja jest banalna i sprowadza się do wpisania nazwy pliku rozruchowego, czyli pliku programu, który ma się uruchomić na starcie. Możesz tu również określić, pod jaką ikoną program ten się pokaże (podajemy nazwę ikony).

Przykład takiego pliku podajemy w ramce po prawej. Plik autorun.inf można stworzyć za pomocą dowolnego edytora. Zadbaj, by zapisany plik miał faktycznie rozszerzenie inf. Ważne jest również, żeby pliki, do których odwołujemy się w autostarcie, znalazły się w głównym katalogu na płytce CD. Plik exe można zastąpić każdym innym plikiem, który jest skojarzony z jakimś programem. Jeśli na przykład chcesz, żeby wszystkie zawarte na płytce MP3-ki odpalały się automatycznie po włożeniu płytki wystarczy, że wpiszesz open=playlista.m3u.

Autoplay Menu Builder 4.0

Przemieszczając się po kolejnych zakładkach aplikacji, krok po kroku tworzysz przejrzyste i funkcjonalne menuKliknij, aby powiększyćPrzemieszczając się po kolejnych zakładkach aplikacji, krok po kroku tworzysz przejrzyste i funkcjonalne menuZamiast ręcznie edytowanych menu możesz oczywiście sięgnąć po specjalistyczne oprogramowanie, które oferuje znacznie większe możliwości.

Taki jest na przykład Autoplay Menu Builder 4.0, który możesz pobrać ze strony http://www.linasoft.com . Jak na shareware ma on całkiem sporą gamę możliwości. Główna zasada działania nadal opiera się na pliku Autorun.inf, ale ta aplikacja pozwala dodatkowo zrobić małe fikuśne menu, które będzie odpalane w momencie włożenia płytki. Efekt jest bardzo profesjonalny i przypomina wiele komercyjnych autostartów, które można spotkać choćby na płytkach z gazet.

Po odpaleniu programu pojawi się ekran powitalny z pytaniem, jakiego typu menu chcesz sobie zrobić. Jeśli podane propozycje ci nie odpowiadają, zawsze możesz zacząć od pustego projektu, ale sugerowane szablony są całkiem ciekawe i tak naprawdę wystarczy je po prostu przerobić. Samo konstruowanie menu jest całkiem proste i sprowadza się głównie do tworzenia i układania odpowiednich klocków, które później przerobisz w przyciski. Biorąc pod uwagę, że w tym programie da się korzystać nie tylko z obrazków i klawiszy, ale również animacji flash, kodu html i filmików, to można pokusić się o zrobienie naprawdę świetnego menu.

Dodatkowe opcje po prawej stronie ekranu obsługi pozwalają ustawić detale każdego z klawiszy, takie jak kolor czy typ czcionki, oraz jaką akcję ma wykonać komputer po jego wciśnięciu.

CD Autorun Creator 3.6

Po ustawieniu opcji program automatycznie wygeneruje wszystkie pliki potrzebne do autostartuKliknij, aby powiększyćPo ustawieniu opcji program automatycznie wygeneruje wszystkie pliki potrzebne do autostartuJest to zdecydowanie mniej zaawansowany program w porównaniu z wcześniej opisywanym, ale warto o nim wspomnieć, ponieważ jest dość prosty i łatwy w obsłudze. Jego główną zaletą jest brak zbędnych opcji, które mimo że mogą dawać interesujące efekty, są tak naprawdę mało ważnymi upiększaczami. Jeśli więc potrzebujesz zrobić sobie na szybko jakieś małe menu, ten program nadaje się do tego idealnie. Po uruchomieniu pojawi się ekran z głównym menu, gdzie przyjdzie ci tworzyć twój autorun. Pierwsze co należy zrobić to podać, gdzie umieszczone są pliki, które będziesz chciał wypalić na płytce. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w oddzielnym katalogu. Następnie możesz wybrać obrazek na tło lub po prostu dać jednolity kolor. W opcji Add commands dodajesz polecenia, które mają się pojawić, oraz przypisujesz im odpowiednie akcje, jak na przykład uruchomienie jakiegoś pliku. Muszą to być pliki z katalogu, który wybrałeś na samym początku. Niestety, nie ma żadnego wpływu na wygląd tych poleceń, więc będą one pokazywane jako zwykły tekst. Opcje takie jak Effects/animation, Sound settings czy też Splash screen nie są już wymagane, ale mogą dodać trochę kolorytu twojemu menu, jak na przykład muzyczka w tle. Kiedy już ustawisz wszystko co chciałeś możesz przetestować efekt swojej pracy klawiszem Preview autorun. Jeśli jesteś zadowolony z efektów, wystarczy że klikniesz na Build and save. Wtedy zostaną stworzone wszystkie niezbędne pliki do automatycznego uruchomienia menu z twojej płyty.

Program można pobrać ze strony producenta http://www.dswteam.com

Autorun Wizard 2.01

Plik autostartu można napisać nawet w zwykłym notatnikuKliknij, aby powiększyćPlik autostartu można napisać nawet w zwykłym notatnikuJeśli nie chcesz bawić się w fikuśne ikonki i fajerwerki na ekranie, a po prostu potrzebujesz autostartu dla swojego CD, to Autorun Wizard jest w sam raz dla ciebie. Tak jak poprzednio, najpierw w zakładce Base folder wybierasz katalog, w którym są pliki do wypalenia na płycie, następnie w Auto launch podajesz programowi jaką akcję ma wykonać. Jest ona ograniczona do takich czynności, jak uruchomienie znajdującego się na płycie programu, włączenie przeglądarki na podanej stronie www lub po prostu uruchomienie eksploratora Windows w katalogu głównym płyty CD. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo dodać ekran powitalny, który ma się pojawić, oraz puścić plik dźwiękowy .wav. Pozostaje teraz tylko zachować projekt, a program stworzy wszystkie niezbędne pliki, takie jak autorun.exe i autorun.inf. Niestety brak tutaj jakiegokolwiek kreatora menu, ale nie zawsze jest ono potrzebne. Jest to idealna propozycja dla osób, które nie chcą się grzebać w plikach tekstowych, a chcą mieć poprawnie działający autostart.

Przykładowy plik startowy

Załóżmy, że chcesz uruchomić program bierki.exe i masz do niego ikonę obrazek.ico. W edytorze stwórz plik o nazwie autorun.inf, i wpisz w nim

[autorun]

open=bierki.exe

icon=obrazek.ico.

Wstęp wzbroniony

Mimo przydatności tej opcji jaką jest autorun, nie każdemu się ona podoba i wiele osób ją wyłącza. Warto wiedzieć jak to zrobić, zwłaszcza że dokładnie w taki sam sposób można ją przywrócić. Wejdź w Mój komputer i przez kliknięcie prawym klawiszem na wybranym czytniku uruchom właściwości. Następnie znajdź opcję autorun lub autoodtwarzanie. W Windows XP ustawienie to znajduje się w zakładce Autoodtwarzanie, gdzie należy wybrać Nie podejmuj żadnej akcji.

Zmiana ikony dzięki autorun

Plik autorun.inf można też użyć do zmiany ikony swojego twardego dysku. Sposób jest prosty, wystarczy stworzyć plik autostartu z wpisem:

[Autorun]

ICON=C:\Windows\System\Shell32.DLL,21

To każe #Windowsowi# zmienić domyślną ikonę dysku na numer 21 w Shell32.dll, które zawiera wszystkie systemowe ikony Windows.

Oczywiście zawsze możesz podać tam własny plik, wystarczy że podasz do niego ścieżkę dostępu po komendzie ICON=.

Autorun zablokowany

Jeśli w danym momencie nie chcesz, by komputer uruchamiał autorun, to po włożeniu płyty przytrzymaj klawisz [Shift]. Tymczasowo wstrzymuje to odczyt plików autorun. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy umieszczasz w napędzie płytę z niepewnego źródła. Kto wie co znajduje się w pliku autorun.

Autorun dla każdego

W wyjątkowych przypadkach można dostosować Autorun.inf do maszyn innego typu niż zwykłe PC. Wszystko zależy od zawartości nagłówka [Autorun].

[Autorun.alpha] jest wykorzystywane wyłącznie przez tak zwanych DEC Alphamachines.

[Autorun.RISC] będzie brane pod uwagę wyłącznie przez komputery z procesorami RISC, tak samo jak [Autorun.ppc], które będzie wykorzystane przez tak zwane PowerPC.

Jeśli zatem w pliku startowym znajdziesz podobny nagłówek, twój domowy Pecet zignoruje zawarte pod nim komendy. Chyba, że twój domowy PC to potwór.