Okiełznaj demona

Daemon Tools to, obok opisywanych wcześniej Alcohol 120% i Alcohol 52%, jeden z najlepszych programów do emulowania napędów CD i DVD. Nie posiada jednak narzędzi do tworzenia obrazów ani do wypalania płytek.

Daemon Tools to, obok opisywanych wcześniej Alcohol 120% i Alcohol 52%, jeden z najlepszych programów do emulowania napędów CD i DVD. Nie posiada jednak narzędzi do tworzenia obrazów ani do wypalania płytek.

Wszystkie opcje Daemon Tools dostępne są w menu podręcznym. Aby uruchomić polski interfejs programu, skopiuj plik 10454.dll z naszego krążka do folderu Lang w folderze z instalacją Daemon ToolsKliknij, aby powiększyćWszystkie opcje Daemon Tools dostępne są w menu podręcznym. Aby uruchomić polski interfejs programu, skopiuj plik 10454.dll z naszego krążka do folderu Lang w folderze z instalacją Daemon ToolsProgram umożliwia uruchomienie obrazu dowolnej płyty CD i DVD w jednym z czterech wirtualnych napędów. Daemon Tools dobrze radzi sobie z różnego typu zabezpieczeniami, potrafi uruchamiać obrazy krążków zabezpieczonych, m.in. za pomocą SafeDisc i Securom, a nawet StarForce. Najważniejszą zaletą Daemon Tools jest oczywiście cena - jest to program całkowicie darmowy do celów niekomercyjnych. Aplikacja potrafi odczytywać pliki obrazu zapisane w różnych formatach: ISO, CCD (z programu CloneCD), pary plików BIN/CUE, BWT, B5T (zapisywane np. przez BlindWrite), NRG (pliki obrazu tworzone przez Nero Burning ROM), a także MDS (tworzone np. przez Alcohol). Program posiada polską wersję interfesju, ale nie jest ona dostępna w standardowej instalacji. Aplikacja nie radzi sobie w przypadku niektórych najnowszych zabezpieczeń przed kopiowaniem płyt, ale są to naprawdę pojedyncze przypadki.

Zobacz również:

Instalacja programu powinna zakończyć się zrestartowaniem systemu operacyjnego. Program będzie uruchamiany przy każdym starcie systemu, a wirtualne napędy będą stale dostępne. Zobaczysz je nawet po kliknięciu ikony Mój Komputer.

Daemon Tools służy wyłącznie do uruchamiania obrazów krążków CD/DVD w wirtualnych napędach. Nie znajdziesz tu narzędzi do wypalania krążków ani do tworzenia obrazów płyt. Jeśli więc chcesz w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje używanie wirtualnych napędów, powinieneś zaopatrzyć się także w program do nagrywania obrazów.

Diabelnie łatwa emulacja

Niektóre obrazy krążków wymagają włączenia emulacji odpowiedniego typu zabezpieczeń, np. RMPSKliknij, aby powiększyćNiektóre obrazy krążków wymagają włączenia emulacji odpowiedniego typu zabezpieczeń, np. RMPSWszystkie operacje z Daemon Tools wykonywane są za pomocą menu kontekstowego, wyświetlanego po kliknięciu ikony programu w zasobniku systemowym. Domyślnie aplikacja udostępnia jeden wirtualny napęd CD/DVD, ale możesz włączyć nawet 4 takie urządzenia, używając opcji Wirtualne napędy CD/DVD-ROM | Wybierz liczbę urządzeń. Aby uruchomić krążek w wirtualnym napędzie, należy użyć opcji Wirtualne napędy CD/DVD-ROM | Napęd 0... | Zamontuj obraz i wskazać odpowiedni plik obrazu na dysku twardym. Obraz nośnika możesz uruchomić także za pomocą menu podręcznego wyświetlanego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony wirtualnego napędu - wybierz opcję Zamontuj obraz | Otwórz. Jeśli znasz nazwę zabezpieczenia użytego w danym przypadku, wskaż go w opcji Emulacja. Możesz także wybrać opcję Emulacja | WŁŃCZ WSZYSTKIE OPCJE - w takim przypadku Daemon Tools obsłuży wszystkie znane rodzaje zabezpieczeń. Gdy zakończysz pracę z krążkiem, "wyjmij" go z wirtualnego napędu za pomocą opcji Wirtualne napędy CD/DVD-ROM | Napęd 0:... | Odmontuj obraz lub wybierając Wirtualne napędy CD/DVD-ROM | Odmontuj wszystkie obrazy.

Żonglerka krążkami

Jeśli chcesz, możesz jednocześnie uruchomić kilka obrazów w kilku wirtualnych napędach. Niektóre programy, np. gry, korzystające z kilku krążków wymagają jednak, aby kolejne płytki wkładać do tego samego napędu. W takim przypadku musisz przełączać się z gry do zwykłego trybu pracy w Windows (użyj skrótu [Alt] [Tab]). Teraz w Daemon Tools zmień obraz korzystając z opcji Wirtualne napędy CD/DVD-ROM | Napęd 0: | Odmontuj obraz, a następnie Wirtualne napędy CD/DVD-ROM | Napęd 0: | Zamontuj obraz.

Polski demon

Daemon Tools może posiadać polską wersję interfejsu. W tym celu należy skopiować plik 1045.dll z naszego krążka (jest w folderze programy/dtools) do folderu C:\Program Files\D-Tools\Lang (jeśli zainstalowałeś program w domyślnej ścieżce). Następnie wyłącz (opcja Exit) i ponownie uruchom Daemon Tools (uruchom program daemon.exe w folderze D-Tools). Teraz wybierz opcję Options|Language|polish.

Blokowanie DLL-a

Możesz zablokować mechanizmy Daemon Tools tak, aby żaden inny program nie mógł z nich korzystać. W tym celu wybierz Opcje | Zablokuj DLL. Tego typu działanie może być przydatne w przypadku niektórych zabezpieczeń, wykrywających próbę uruchomienia obrazu nośnika za pomocą Daemon Tools.

Mocne zabezpieczenie

Jeśli krążek został zabezpieczony z wykorzystaniem technologii RMPS (np. StarForce), a plik obrazu został utworzony z użyciem odpowiednich opcji (np. Pomiar Pozycji Danych), włącz w Daemon Tools opcję Emulacja | RMPS przed uruchomieniem obrazu w wirtualnym napędzie. Obecnie jedynym programem umożliwiającym tworzenie obrazów krążków zabezpieczonych z użyciem RMPS jest Alcohol 120%.