Czym ugryźć obraz?

Jeśli nie wiesz, jakiego programu użyć do wypalenia krążka z pliku obrazu, skorzystaj z naszej ściągawki. Poznaj też kilka sztuczek na dobranie się do tajemniczych plików w inny sposób.

Jeśli nie wiesz, jakiego programu użyć do wypalenia krążka z pliku obrazu, skorzystaj z naszej ściągawki. Poznaj też kilka sztuczek na dobranie się do tajemniczych plików w inny sposób.

Który program do jakiego formatu? To pytanie zadają sobie przede wszystkim użytkownicy programów P2P, próbujący bezskutecznie wypalić ściągnięty przez sieć obraz płyty za pomocą posiadanego oprogramowania. Tylko niektóre aplikacje są na tyle uniwersalne, że potrafią odczytać i nagrać wszystkie liczące się formaty plików. W większości przypadków musisz dobrać program do posiadanego obrazu płyty lub.... użyć pewnej diabelskiej sztuczki, o której za chwilę. Przygotowaliśmy zestawienie, które może rozwiązać problem doboru programu do pliku obrazu. Większość wymienionych niżej programów znajdziesz na naszym krążku. Część z nich jest bezpłatna, z części można skorzystać w ramach okresu testowego.

Zobacz również:

Z pomocą demona

Jeśli nie posiadasz programu, który jest w stanie wypalić obraz krążka CD lub DVD, możesz użyć prostej, a efektywnej sztuczki. Najpierw zainstaluj obraz krążka w wirtualnym napędzie za pomocą darmowego programu Daemon Tools lub Alcohol 120% (o używaniu obydwu aplikacji piszemy więcej w odrębnych artykułach). Programy te są na tyle uniwersalne, że powinny poradzić sobie nawet z całkiem egzotycznymi formatami plików obrazu. Zamontowany w napędzie nośnik można teraz skopiować dowolnym programem do nagrywania. Problemy mogą się pojawić, jeśli chcesz nagrać obraz zabezpieczonej płyty.

Gdy brakuje CUE

CueMaker rozwiąże problem z brakującym plikiem CUE dla obrazu w formacie BIN. Modyfikacji można też dokonać samemu w zwykłym Notatniku Windows.Kliknij, aby powiększyćCueMaker rozwiąże problem z brakującym plikiem CUE dla obrazu w formacie BIN. Modyfikacji można też dokonać samemu w zwykłym Notatniku Windows.Specyficzny przypadek to zestaw CUE/BIN. Plik z rozszerzeniem BIN zawiera właściwy obraz krążka, a plik CUE to zwykły plik tekstowy z pewnymi dodatkowymi informacjami o obrazie płyty. Nierzadko trafia nam do rąk wyłącznie plik BIN, a program do nagrywania rozpoznaje wyłącznie format CUE. Jak sobie poradzić? Można przygotować plik CUE samodzielnie, nawet za pomocą standardowego Notatnika w Windows. Wygodniej jest jednak użyć małego, sprytnego programu CueMaker (do pobrania ze strony http://www.drivex.prv.pl , znajdziesz go także na naszym krążku). Wystarczy go uruchomić, wskazać plik BIN i chwilkę poczekać, a plik CUE zostanie utworzony automatycznie.

Podobna sytuacja występuje w przypadku pary CCD/IMG. Plik IMG zawiera właściwy obraz płyty, a plik CCD dodatkowe informacje o krążku. Podobnie jak CUE, CCD to plik tekstowy, który może być ręcznie edytowany przez zaawansowanych użytkowników. CloneCD, który zapisuje zestaw CCD/IMG, czasem zamiast pary woli trójkącik: pełen obraz płyty składa się z jeszcze jednego pliku o rozszerzeniu SUB, zawierającego dane subkanałowe. Uwaga: Wszystkie pliki z zestawu muszą mieć tą samą nazwę, a różnić się tylko rozszerzeniem, np. obraz1.ccd, obraz1.IMG, obraz1.sub. W przypadku obrazów tworzonych przez CloneCD zdecydowanie należy zadbać o to, by posiadać cały zestaw: CCD, IMG i SUB (jeśli też został utworzony). Ręczne utworzenie CCD teoretycznie jest możliwe, ale nie polecamy podejmowania takich prób.

Rozpakuj obraz

Program przeznaczony do kompresji plików WinRAR umożliwia rozpakowywanie i podgląd obrazów z rozszerzeniem .ISO. Dzięki temu możesz wypakować z kompilacji tylko te pliki, które są ci potrzebne.

Zmień ścieżkę

Plik CCD może zawierać informacje o lokalizacji pliku IMG. Jeśli otrzymałeś obraz płyty poprzez program P2P, być może ścieżka dostępu do pliku IMG podana w pliku CCD jest błędna. W takim przypadku otwórz plik CCD w Notatniku i zmień ścieżkę na prawidłową. Podobne problemy mogą wystąpić z plikami CUE/BIN. Również w tym przypadku pomoże podanie w CUE prawidłowej ścieżki dostępu do pliku BIN.

Na skróty

BWI - Blind Suite

2D - WinOnCD

CCD/IMG - CloneCD, CloneDVD

CDI - DiscJuggler

CIF - Easy CD Creator

CMI - CD Mate

CUE/BIN - CDRWin, Blind Suite, FireBurner

FCD - CD-ROM VirtualCD

LCD - CD Space

MDF/MDS - FantomCD, Alcohol

NRG - Nero Burning ROM

ISO - każdy program do nagrywania