Cel, pal, audio!

Płytki muzyczne wypalać można w wielu programach. Jednak nie każdy z nich pozwala korzystać z plików MP3, które z racji niewielkich wielkości dominują w domowych zbiorach. Podajemy instrukcję jak radzić sobie z MP3.

Płytki muzyczne wypalać można w wielu programach. Jednak nie każdy z nich pozwala korzystać z plików MP3, które z racji niewielkich wielkości dominują w domowych zbiorach. Podajemy instrukcję jak radzić sobie z MP3.

Jeśli chciałbyś posłuchać swojej ulubionej kolekcji plików MP3 w miejscu gdzie jest tylko zwykły odtwarzacz CD, nie załamuj rąk. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania możesz w prosty sposób szybko przerobić swoją muzykę na płytę audio.

Zobacz również:

Gdy jesteś przywiązany do ulubionej cyfrowej kolekcji muzyki i chcesz ją ze sobą zabierać wszędzie, to jedynym ratunkiem jest dla ciebie utrwalenie jej na płycie CD w formie ścieżek audio. Do jej słuchania wystarczy wtedy najzwyklejszy odtwarzacz CD. Dzięki wyspecjalizowanym programom, takim jak Nero Burning ROM czy Easy CD-DA Extractor zaprezentowanym poniżej, bez trudu samodzielnie nagrasz taki krążek.

Do dzieła, palaczu!

Główne okno Nero Burning ROM. Zwróć uwagę na niebieski pasek na samym dole, prezentujący zapełnienie krążkaKliknij, aby powiększyćGłówne okno Nero Burning ROM. Zwróć uwagę na niebieski pasek na samym dole, prezentujący zapełnienie krążkaPierwsze z zaprezentowanych narzędzi, Nero Burning ROM, to wielofunkcyjny program do nagrywania płyt CD i DVD. Po jego uruchomieniu pokazuje się kreator New Compilation. Z okna z suwakiem znajdującego się po lewej stronie, wybierasz drugą pozycję od góry, czyli Audio CD. Jak zapewne zauważyłeś, prawa strona okna zmieniła swoją zawartość. Nie przejmuj się tym teraz - jeszcze do niego wrócimy. Naciśnij przycisk New, aby przejść do wyboru plików, które znajdą się na krążku.

W środkowej części zobaczysz okno File Browser, czyli znane ci już zapewne drzewo katalogów. Odszukujesz w nim miejsce na dysku, w którym przechowujesz swoją muzykę. Podgląd określonego katalogu zapewnia skrajne prawe okno. Wybrane pliki przeciągasz z wciśniętym lewym klawiszem myszy do pustego okna Audio1 po lewej stronie ekranu. Zauważ, że gdy to robisz, niebieski suwak z miarką na samym dole ekranu zaczyna się wydłużać. To on powie ci, ile miejsca na krążku zajmują utwory i czy jeszcze możesz dokładać kolejne (płyta 700 Mb to 80 min).

Podpisz się!

Gdy już zakończysz kompletowanie listy utworów, warto je w czytelny sposób opisać. Służy do tego funkcja CD TEXT, którą obsługuje coraz więcej odtwarzaczy CD. To dzięki niej na wyświetlaczu urządzenia zobaczysz nazwę utworu oraz informacje o jego wykonawcy. Kliknij prawym klawiszem myszy na wybranym utworze i z menu kontekstowego wybierz polecenie Properties. Zobaczysz okno Track Properties z trzema zakładkami. Interesuje nas zakładka Track Properties. W pole Title wpisujesz nazwę utworu, zaś w Artist wykonawcę.

Czas na koncert

Okno wyboru nowej kompilacji audio w programie Nero Burning ROMKliknij, aby powiększyćOkno wyboru nowej kompilacji audio w programie Nero Burning ROMPora na dopełnienie dzieła. Za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + B lub po wybraniu odpowiedniego przycisku z górnej belki ekranu Nero Burning ROM wywołasz ostatnie okno przed procesem nagrywania - Burn Compilation. Zwróć uwagę na zakładkę Audio CD, w której podajesz tytuł kompilacji, a także wykonawcę i ewentualne informacje dodatkowe (CD-Text). W zakładce Burn ustawiasz natomiast prędkość nagrywania. W przypadku zapisywania ścieżek audio, im mniejsza prędkość nagrywania, tym lepiej. Pozostaje naciśnięcie przycisku Burn i oczekiwanie na efekt końcowy.

Drugi sposób

Jesteś już o krok od nagrania płyty w Nero Burning ROM. Ustaw jeszcze prędkość zapisu. Płyty audio najlepiej jest nagrywać wolniej (poniżej 20x)Kliknij, aby powiększyćJesteś już o krok od nagrania płyty w Nero Burning ROM. Ustaw jeszcze prędkość zapisu. Płyty audio najlepiej jest nagrywać wolniej (poniżej 20x)Drugi z zaprezentowanych programów - Easy CD-DA Extractor (wesja testowa pod adresem http://www.poikosoft.com ), to istny kombajn do przeróbki muzyki na różne postacie. Dzięki niemu możesz zgrywać nagrania bezpośrednio z krążków CD, konwertować je na różne formaty oraz tworzyć płyty audio z plików, które gromadzisz na twardym dysku komputera. Po uruchomieniu programu skieruj się do ostatniej zakładki Audio CD Creator. Zobaczysz ekran podzielony na trzy poziome okna. Pierwsze z nich, na samej górze, prezentuje listę katalogów i to właśnie tam musisz odszukać miejsce, w którym przechowujesz swoją ulubioną kompilację do nagrania na CD. Zauważ, że Easy CD-DA Extractor, podobnie jak Nero Burning ROM, nie wymaga od ciebie uprzedniego przygotowania plików w odpowiednim formacie. Obsługuje ich bardzo wiele, czego przykładem jest wąska belka na samej górze zawierająca listę rozszerzeń. Gdy już znajdziesz zbiór plików, które chcesz umieścić na krążku, możesz je przeciągnąć na środkowe okno (zaznacz pliki i przeciągaj przytrzymując lewy klawisz myszy). Po wstępnym procesie skanowania nagrania zostaną umieszczone na liście. Zobaczysz czas trwania każdego z nich, tytuł, wykonawcę i nazwę pliku. Jeśli nie odpowiada ci kolejność nagrań na liście, bez problemu możesz ją modyfikować (przeciągasz i upuszczasz pliki w określone miejsce). Szczególnie uważnie przejrzyj najniższe okno Easy CD-DA Extractora. Zawiera ono dwie zakładki: Create CD oraz CD-Text. W pierwszym z nich wybierasz prędkość nagrywania oraz urządzenie, które będzie dokonywało zapisu danych. W panelu Disc Status znajdziesz kilka pożytecznych informacji o czasie trwania kompilacji i ilości wolnego miejsca na krążku CD. Jeśli tworzona płyta audio ma być wyposażona w CD-Text, koniecznie zaznacz opcję Write CD-Text. Aby każdemu z nagrań i całej składance nadać tytuł i wykonawcę, przejdź do zakładki CD-Text. Wystarczy, że będziesz przemieszczał się pomiędzy poszczególnymi plikami i uzupełniał odpowiednie pola na samym dole. Gdy już uzupełnisz wszystkie dane, ponownie skieruj się do zakładki Create CD i naciśnij przycisk Burn CD znajdujący się w prawym dolnym rogu. Easy CD-DA Extractor wykona resztę pracy.

<hr size=1 noshade>W oknie ustawień utworu znajduje się zakładka Filters, za sprawą której możesz zastosować do danego utworu dodatkowe ustawieniaKliknij, aby powiększyćW oknie ustawień utworu znajduje się zakładka Filters, za sprawą której możesz zastosować do danego utworu dodatkowe ustawieniaJeden ciszej, drugi głośniej

Może się zdarzyć, że pliki, które dobierzesz do swojej muzycznej kolekcji, mają różny poziom głośności. Pochodzące z różnych źródeł nagrania o różnej jakości mogą wymagać nieustannego pilnowania pokrętła głośności w odtwarzaczu, a tego przecież nie chcesz. Na szczęście Nero Burning ROM ma na to receptę. Wywołaj okno Track Properties, klikając prawym klawiszem myszy na wybranym pliku i z menu kontekstowego wybierając polecenie Properties. Skieruj się następnie do zakładki Filters i tam zaznacz opcję Normalize. Zatwierdź operację przyciskiem OK. W głównym oknie tworzonej kompilacji zauważysz dopisek Normalize.

<hr size=1 noshade>Oto okno Easy CD-DA Extractora rozpisane na czynniki pierwszeKliknij, aby powiększyćOto okno Easy CD-DA Extractora rozpisane na czynniki pierwszeSzybkie kroki

Gdy uruchomisz program, skieruj się do jego ostatniej zakładki (1). Ekran będzie podzielony na trzy poziome okna. W pierwszym z nich wybierasz katalog źródłowy z plikami muzycznymi (2). Następnie przeciągasz je na środkowe okno, w którym możesz zmieniać dodatkowo ich kolejność (3). W oknie na samym dole wybierasz prędkość zapisu danych na krążku CD, dodajesz CD Text i uruchamiasz nagrywanie (4).

<hr size=1 noshade>

Bez konwersji, bez kłopotu

Niektóre narzędzia do nagrywania płyt audio z plików muzycznych wymagają odpowiedniego przygotowania, czyli wcześniejszej zamiany na właściwy format. W Nero Burning ROM nie musisz się tym martwić, bowiem program obsługuje szerokie spektrum formatów (m.in. MP3, WAV, WMA czy OGG).

Zadbaj o jakość muzyki

Jeśli decydujesz się na umieszczanie plików MP3 w kompilacji CD Audio, powinieneś pamiętać, że MP3 to format skompresowany. Wybieraj zatem nagrania o możliwie najwyższej jakości (wskaźniku bitrate). Im wyższy bitrate, tym lepsza jakość utworu. Przy przenoszeniu na płytę CD Audio dokonywana jest dekompresja.