Reaktywacja starych hitów

Masz nadal w domu stosik kaset magnetofonowych i płyt winylowych? Te trzeszczące zabytki jeszcze mogą zagrać. Nie wyrzucaj ich zatem na śmietnik. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możesz przenieść stare hity na twardy dysk komputera, oczyścić je i cieszyć się nimi na nowo.

Masz nadal w domu stosik kaset magnetofonowych i płyt winylowych? Te trzeszczące zabytki jeszcze mogą zagrać. Nie wyrzucaj ich zatem na śmietnik. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możesz przenieść stare hity na twardy dysk komputera, oczyścić je i cieszyć się nimi na nowo.

Zapewne w wielu domach zachowały się pokaźne kolekcje kaset magnetofonowych i płyt winylowych z ulubionymi piosenkami sprzed lat. Niestety, jakość nagranego na tych nośnikach dźwięku odbiega zasadniczo od dzisiejszych standardów. Ostatnią deską ratunku stają się w tym przypadku komputery i wyspecjalizowane oprogramowanie, dzięki któremu nawet najstarsze hity mogą przeżywać drugą młodość.

Zobacz również:

Naszym celem jest zamiana analogowych nagrań z taśmy magnetofonowej i płyty winylowej na postać cyfrową (czyli pliku muzycznego). Po podłączeniu magnetofonu lub gramofonu do odpowiedniego złącza w karcie dźwiękowej komputera, będziesz w stanie zarejestrować dźwięk z tych nośników na twardym dysku. Następnie do gry wkroczy wyspecjalizowane oprogramowanie (w tym przypadku zdecydowaliśmy się skorzystać z programu MAGIX Audio Cleaning Lab 2005), które wyczyści nagranie z szumów, trzasków i innych zakłóceń, znacząco poprawiając ogólną jakość dźwięku.

Budujemy domowe laboratorium dźwiękowe

Pierwsze kroki w MAGIX Audio Cleaning Lab 2005. Wybierz środkowy przycisk, by przenieść do komputera stare nagrania z kaset magnetofonowych i czarnych płyt winylowychKliknij, aby powiększyćPierwsze kroki w MAGIX Audio Cleaning Lab 2005. Wybierz środkowy przycisk, by przenieść do komputera stare nagrania z kaset magnetofonowych i czarnych płyt winylowychProgram MAGIX Audio Cleaning Lab 2005 to kompleksowe rozwiązanie, które sprawnie przeprowadzi cię przez proces nagrywania muzyki, oczyszczania i zapisywania efektu końcowego w najwygodniejszej postaci - pliku muzycznego. Po uruchomieniu aplikacji zwróć uwagę na trzy zakładki na samej górze okna. Musisz znajdować się w pierwszej z nich - Import. Następnie skieruj swoje kroki do trzech centralnie umieszczonych przycisków. Pierwszy z nich, Import Audio, umożliwia załadowanie już istniejących plików w formacie WAV, MP3, WMA lub OGG. Przycisk Record Audio przyda się natomiast posiadaczom urządzeń zewnętrznych, mikrofonów, magnetofonów lub gramofonów, z których bezpośrednio zostanie zarejestrowany dźwięk. Możesz również zaimportować muzykę prosto z krążków CD. Służy do tego ostatni przycisk, Import CD. Ponieważ tym razem zajmujemy się odzyskiwaniem starych nagrań z kaset magnetofonowych i płyt winylowych, wybierz środkowy przycisk, czyli Record Audio.

Cisza! Trwa nagranie!

Przybornik młodego dźwiękowca w MAGIX Audio Cleaning Lab 2005. Na górze okna znajdziesz czerwoną ścieżkę odwzorowującą dźwięk, zaś na dole pakiet narzędzi do jej oczyszczaniaKliknij, aby powiększyćPrzybornik młodego dźwiękowca w MAGIX Audio Cleaning Lab 2005. Na górze okna znajdziesz czerwoną ścieżkę odwzorowującą dźwięk, zaś na dole pakiet narzędzi do jej oczyszczaniaPrzechodzimy do pierwszego zadania, jakim jest zarejestrowanie muzyki z analogowego źródła. Zakładamy, że poprawnie podłączyłeś magnetofon lub gramofon według wcześniejszych wskazówek. Gdy wybierzesz środkowy przycisk Record Audio, zobaczysz okno Record, w którym ustawiasz wiele konkretnych parametrów dotyczących procesu nagrywania. Najważniejsze z nich opisaliśmy w osobnej ramce. Po zakończeniu nagrania, na samej górze głównego okna programu zobaczysz graficzny zapis zarejestrowanej ścieżki dźwiękowej. Przyciski nawigacyjne w środkowej części umożliwią odsłuchanie nagrania.

Magiczne oczyszczenie

Konsola sterująca equalizera. Każde narzędzie posiada takie centrum sterowania, które pozwoli ci łatwo sterować poszczególnymi parametrami dźwiękuKliknij, aby powiększyćKonsola sterująca equalizera. Każde narzędzie posiada takie centrum sterowania, które pozwoli ci łatwo sterować poszczególnymi parametrami dźwiękuGdy po zakończonym sukcesem nagrywaniu powrócisz do głównego okna programu, skieruj się do drugiej zakładki na samej górze, czyli Cleaning. Zauważ, że dolna połowa głównego okna uległa zmianie i pojawiło się tam wiele suwaków i nowych przycisków. To sekcja wyspecjalizowanych narzędzi do oczyszczania nagranego dźwięku z wszelkiego rodzaju nieczystości i szumów.

Udało ci się odświeżyć stare hity! Teraz zdecyduj, w jakiej formie będziesz je przechowywałKliknij, aby powiększyćUdało ci się odświeżyć stare hity! Teraz zdecyduj, w jakiej formie będziesz je przechowywałSekcja narzędzi do czyszczenia została podzielona na dwie części: Cleaning oraz Mastering. Zadaniem pierwszej jest usunięcie z nagrania niepożądanych elementów - trzasków, wszelkiego typu syków, klików, czy dokuczliwych szumów, właściwych dla taśm magnetofonowych i płyt winylowych. Po pozbyciu się tych dodatków, pozostaje nam jeszcze dopieścić nagranie, za co odpowiedzialny jest Mastering. To tu znajdziesz wiele zaawansowanych narzędzi stosowanych w profesjonalnych studiach nagraniowych - m.in. equalizer zmieniający charakterystykę dźwięku w różnych zakresach częstotliwości czy kompresor, którego zadaniem jest podniesienie poziomu głośności. Każde z narzędzi po włączeniu zaświeci się na żółto. Suwakiem regulujesz moc jego działania. Dokładniejszych regulacji dokonasz za pomocą przycisku Edit.

I gotowe!

Oczyszczoną i świeżo brzmiącą muzykę możesz w końcu zapisać na twardym dysku w postaci nowego pliku MP3, WAV, WMA, OGG, zarchiwizować na płycie CD lub DVD, umieścić na krążku Audio CD, a także dołączyć do multimedialnej prezentacji. Wszystkich powyżej wspomnianych działań dokonasz z poziomu ostatniej zakładki, czyli Export. Bez problemu powinieneś się odnaleźć w czytelnych i opisanych przyciskach.

<hr size=1 noshade>Sprawdź połączenie!

By wywołać suwaki nagrywania, wybierz Opcje/Właściwości/NagrywanieKliknij, aby powiększyćBy wywołać suwaki nagrywania, wybierz Opcje/Właściwości/NagrywanieKluczem do sukcesu jest w pierwszej kolejności odpowiednie podłączenie źródła dźwięku do komputera. Musisz posiadać kabel, który z jednej strony będzie podłączony do gniazda w magnetofonie lub gramofonie, zaś z drugiej wchodzi do Wejścia liniowego (gniazda line-in w karcie dźwiękowej). Dodatkowo, musisz odblokować to gniazdo w systemowym panelu Regulacja odtwarzania. Do panelu dostaniesz się za pomocą dwukrotnego kliknięcia na ikonę głośnika znajdującą się na pasku systemowym lub przez rozwijane menu wciskając Start/ Ustawienia/Panel Sterowania/Dźwięki i urządzenia Audio/Zaawansowane. Odznaczasz tam opcję Wycisz i regulujesz suwakiem głośność dźwięku.

<hr size=1 noshade>

Jak sobie nagrasz, tak będziesz słuchał

Kliknij, aby powiększyćNiektóre parametry okna Record wymagają wyjaśnienia. Na początek najważniejszy jest format pliku, w jakim zarejestrujesz nagranie. Masz do dyspozycji WAV, MP3 lub OGG (1). W przypadku MP3 i OGG możesz dodatkowo wybrać jakość za pomocą przycisku Format Options. Po prawej stronie sprawdzisz poziom głośności nagrywanego dźwięku (2). Jeśli będzie on za wysoki lub zbyt niski, program poinformuje cię o tym. Korekcji dokonasz za pomocą przycisku Level control. Nagrywany dźwięk może być automatycznie dzielony na utwory (3). Na samym dole okna znajdziesz kontrolki uruchamiające i zatrzymujące proces nagrywania (4).

<hr size=1 noshade>

Dobre wsparcie

Pod rozwijanymi przyciskami Cleaning oraz Mastering kryją się dodatkowo kreatory, które przeprowadzą cię krok po kroku przez etap czyszczenia i przywracania starym nagraniom pierwotnego blasku.

Pomocą służą również przewodniki zgromadzone w dwóch działach tematycznych (Restore/Cleaning i Mastering/ Optimizing) w oknie po lewej stronie.

Zostań władcą dźwięku

Od ciebie zależy ostateczny kształt oczyszczonego nagrania. Możesz nie tylko wpływać na jego brzmienie, ale także i długość (przykładowo, usuwać z niego zbędne fragmenty). Pomoże ci w tym zestaw narzędzi do bezpośredniej edycji ścieżki, umieszczony na górnej belce MAGIX Audio Cleaning Lab 2005.