Album foto na CD

Pokaz zdjęć na krążku CD lub DVD, który można obejrzeć na ekranie telewizora, to doskonała pamiątka czy prezent. Przygotowanie takiego krążka nie jest trudne nawet dla początkujących.

Pokaz zdjęć na krążku CD lub DVD, który można obejrzeć na ekranie telewizora, to doskonała pamiątka czy prezent. Przygotowanie takiego krążka nie jest trudne nawet dla początkujących.

Coraz lepsze, coraz tańsze aparaty cyfrowe są dzisiaj dostępne praktycznie dla każdego. Oczywiście zdjęcia z aparatów cyfrowych można wydrukować. Najczęściej jednak zdjęcia z cyfrówki przechowujemy po prostu na dysku twardym lub na nagrywalnym krążku CD/DVD.

Zobacz również:

Bardzo popularne stało się też oglądanie zdjęć na ekranie telewizora, z użyciem stacjonarnego odtwarzacza DVD. Najnowsze odtwarzacze potrafią odczytać praktycznie każdy krążek z nagranym zestawem plików graficznych, nawet tych luźno wrzuconych na płytkę. Znacznie lepiej jest jednak przygotować specjalny krążek PhotoCD, z wyselekcjonowanymi i odpowiednio ułożonymi zdjęciami, interaktywnym menu i podkładem muzycznym.

Cyfrowy album

Jak przygotować krążek z prezentacją zdjęć? Najlepiej użyć do tego celu wyspecjalizowanego programu. Narzędzia do tworzenia krążków z pokazem zdjęć znajdziemy w każdym szanującym się programie do porządkowania i kolekcjonowania zdjęć, czyli tzw. fotoalbumie. Prześledźmy cały proces na przykładzie dwóch programów: polskiego fotoalbumu FotoOffice 3 (wersję testową znajdziesz na naszym krążku) oraz programu Ulead CD&DVD PictureShow 3.

FotoOffice 3

FotoOffice 3Kliknij, aby powiększyćFotoOffice 3Przygotowanie krążka z pokazem slajdów rozpoczynamy od utworzenia nowego wirtualnego albumu ze zdjęciami. Najwygodniej będzie wcześniej zgrać wybrane zdjęcia na dysk twardy, np. na Pulpit do folderu fotki. Następnie wybierz opcję Plik, Nowy album. Uruchomiony zostanie kreator, który najpierw poprosi o podanie nazwy albumu i przypisanie do odpowiedniej kategorii (np. Hobby). W kolejnym oknie kreatora zaznacz opcję Dysk lub inny nośnik danych. Kolejne dwa okna kreatora służą do zdefiniowania pól opisujących każde ze zdjęć - w naszym przypadku można pozostawić domyślne ustawienia i kliknąć przycisk Zakończ. W następnym oknie (Wyszukaj i przyporządkuj zdjęcia) należy od razu wybrać wszystkie zdjęcia, które mają się znaleźć w prezentacji. Album jest gotowy.

Pracę nad pokazem zdjęć rozpoczynamy od przygotowania nowego albumuKliknij, aby powiększyćPracę nad pokazem zdjęć rozpoczynamy od przygotowania nowego albumuTeraz przechodzimy do właściwego tworzenia pokazu na krążku CD. Wybierz opcję Prezentacja, Utwórz wideo i nagraj jako VCD, S-VCD lub DVD. Zostanie uruchomiony kreator, który poprowadzi przez wszystkie etapy tworzenia prezentacji. Najpierw wskaż zdjęcia, które mają znaleźć się w pokazie. Możesz użyć zdjęć z albumu, ale także dodać dodatkowe obrazki z dysku twardego. W kolejnym kroku określasz kolor tła, na którym widoczne będą zdjęcia oraz ustalasz czas wyświetlania każdej z fotek (domyślnie wynosi on 5 s). Następne okno umożliwia wybór efektów przejść pomiędzy kolejnymi zdjęciami. W oknie Podgląd możesz sprawdzić, jak wygląda każdy z efektów. Dalszy etap pracy to wskazanie muzyki, która towarzyszyć będzie pokazowi zdjęć. Możesz wybrać praktycznie dowolny plik muzyczny, a nawet wskazać utwór na płycie Audio CD. Uwaga: można użyć więcej niż jednego pliku z muzyką. Ostatni etap pracy to wybranie formatu płyty (do wyboru jest Video CD, Super Video CD oraz Mini DVD). Wypalenie płyty poprzedzone jest przetworzeniem grafiki i przygotowaniem obrazu płyty. Ten etap może trwać dość długo. Czas samego wypalania zależy oczywiście wyłącznie od prędkości nagrywarki i liczby zdjęć. Czystą płytę CD najlepiej umieścić w nagrywarce już na początku całego procesu. Dzięki temu można pozostawić komputer bez opieki po rozpoczęciu konwersji zdjęć, aby po pewnym czasie zabrać z wysuniętej tacki płytkę z gotową prezentacją.

Ulead CD&DVD Picture Show 3

Ulead CD&DVD Picture Show 3Kliknij, aby powiększyćUlead CD&DVD Picture Show 3W przeciwieństwie do uniwersalnego fotoalbumu takiego jak FotoOffice, produkt firmy Ulead przeznaczony jest wyłącznie do tworzenia prezentacji na CD. Oprócz CD&DVD PictureShow 3 na krążku instalacyjnym jako oddzielna aplikacja dostępny jest Ulead PhotoExplorer 8.5, który pełni rolę fotoalbumu, zawiera narzędzia do porządkowania i retuszu fotografii.

Prostota przede wszystkim

Prezentację przygotowaną w FotoOffice 3 zapisać możesz w jednym z kilku filmowych formatówKliknij, aby powiększyćPrezentację przygotowaną w FotoOffice 3 zapisać możesz w jednym z kilku filmowych formatówW CD&DVD PictureShow 3 postawiono na łatwość obsługi. Cały proces tworzenia prezentacji zdjęć podzielony jest na trzy etapy. W pierwszym należy wybrać zdjęcia, które mają znaleźć się w prezentacji. Obrazki można wczytać z dysku twardego, ale możliwe jest też ich przeniesienie bezpośrednio z aparatu. Wybrane zdjęcia można ułożyć w dowolnej kolejności za pomocą zwykłego przeciągania. Można także obrócić zdjęcia o 90 stopni, dodać pole tekstowe z opisem lub nawet użyć opcji Autoadjust, aby szybko poprawić wygląd fotografii.

Wygląd zdjęcia można poprawić za pomocą wbudowanego fotoretuszera, warto użyć opcji automatycznej korekcji poziomów, jasności i kontrastuKliknij, aby powiększyćWygląd zdjęcia można poprawić za pomocą wbudowanego fotoretuszera, warto użyć opcji automatycznej korekcji poziomów, jasności i kontrastuDrugi etap pracy nad pokazem zdjęć to wybranie tła dla menu początkowego, ustawienia opcji związanych z efektami przejść pomiędzy kolejnymi zdjęciami, dopasowanie kolorów, dołączenie muzyki odtwarzanej w tle. CD&DVD PictureShow proponuje kilkanaście szablonów dla menu wyświetlanego po włożeniu płytki do odtwarzacza. Na dalszym etapie pracy możesz w charakterze tła wybrać dowolny plik JPG. W każdej chwili można sprawdzić, jak wyglądać będzie finalna prezentacja, korzystając z opcji podglądu. Uwaga: na wolniejszych komputerach podgląd prezentacji zdjęć może uruchamiać się naprawdę długo. Menu prezentacji nie musi być statyczną grafiką - za pomocą opcji na karcie Menu można uzyskać dodatkowe efekty wizualne. Jeśli zaznaczysz opcje Motion menu, zamiast pojedynczej klatki pierwszego zdjęcia ujrzysz przyspieszony podgląd całej prezentacji. Można także skorzystać z opcji Pan & Zoom i Motion filter, aby zmienić statyczne tło menu w prostą animację. Jeśli chcesz, możesz nawet zamiast typowego tła menu użyć sekwencji wideo (użyj opcji Background video). W opcjach na karcie Menu znajduje się także pozycja Background audio, za pomocą której można wybrać plik z muzyką odtwarzaną w czasie wyświetlania menu. Ostatnia opcja, Duration, określa czas trwania animacji lub czas odtwarzania wideo.

Za pomocą opcji Advanced Audio Settings możesz przypisać komentarz głosowy do zdjęćKliknij, aby powiększyćZa pomocą opcji Advanced Audio Settings możesz przypisać komentarz głosowy do zdjęćPo przygotowaniu menu należy dopasować opcje samego pokazu zdjęć (karta Slideshow). Za pomocą opcji Deafult Duration ustawisz czas wyświetlania pojedynczego zdjęcia. Za pomocą przycisku Add background audio wybierzesz muzykę odtwarzaną w tle. Jeśli pojedyncza melodia to za mało, użyj opcji Advanced Audio Settings, za pomocą której możesz dodać do pokazu zdjęć dowolną liczbę podkładów muzycznych, czy dodać komentarz głosowy. Domyślnie zdjęcia wyświetlane są w obramowaniu odpowiednim dla danego szablonu. Najczęściej warto ukryć ramkę i wyświetlić zdjęcie na całym ekranie. W tym celu użyj przycisku Presentation Style i wybierz opcję None. Za pomocą przycisku Transition effects wybierzesz efekt przejścia pomiędzy zdjęciami, a opcja Pan & Zoom włączy efekt symulujący ruch kamery.

Z komputera na CD

Ostatni etap pracy to wypalenie krążka. Na karcie Burn oznaczonej numerem 3 należy podać nazwę krążka i wybrać nagrywarkę. Dodatkowo na krążku możesz umieścić oryginały zdjęć: użyj przycisku Options i zaznacz pole Photo files. Kliknięcie przycisku Burn now rozpocznie nagrywanie płytki.

Pierwszy etap pracy to wybór zdjęć, które mają się znaleźć w prezentacjiKliknij, aby powiększyćPierwszy etap pracy to wybór zdjęć, które mają się znaleźć w prezentacjiDrugi etap przygotowywania pokazu zdjęć to ustawianie opcji menu, efektów przejść i wybór muzykiKliknij, aby powiększyćDrugi etap przygotowywania pokazu zdjęć to ustawianie opcji menu, efektów przejść i wybór muzyki

Retusz na zewnątrz

Opcja automatycznej korekcji zdjęcia w CD&DVD PictureShow 3 powinna być używana wyłącznie w ostateczności. Znacznie lepiej użyć opcji fotoretuszerskich z PhotoExplorer 8.5 czy nawet dowolnej, darmowej przeglądarki grafiki, takiej jak IrfanView czy XnView.

Taniec kamery

Dostępna w CD&DVD PictureShow opcja symulująca ruch kamery przydatna jest zwłaszcza wówczas, gdy prezentacja zawiera duże, pełne szczegółów zdjęcia (np. fotografie zbiorowe). Przesuwanie wirtualnej kamery po twarzach osób uwiecznionych na zdjęciu daje miły dla oka efekt, przypominający filmy dokumentalne.

Wyretuszuj wujka

Po wybraniu zdjęć warto je przejrzeć i poprawić te o słabszej jakości za pomocą wbudowanego w FotoOffice 3 edytora grafiki (uruchomisz go klawiszem [F9]).

Nie za szybko

Zdjęcia w prezentacji na CD powinny być wyświetlane stosunkowo wolno. Domyślny czas wyświetlania każdej z fotek (5 sekund) należy zmienić tylko wtedy, gdy jest to głęboko uzasadnione, np. tworzysz dynamiczną prezentację z dużą liczbą zdjęć sportowych.