Mocne wejście tygrysa

Za każdym razem, kiedy Apple wypuszcza nowy system operacyjny, środowisko użytkowników Macintoshy dzieli się na wiele obozów.

Za każdym razem, kiedy Apple wypuszcza nowy system operacyjny, środowisko użytkowników Macintoshy dzieli się na wiele obozów.

W pierwszej grupie są nowinkarze. Koczują oni przed sklepem podobnie jak przed kinem nastoletni fani najnowszego epizodu "Gwiezdnych wojen". Następnie są osoby ostrożne, które zwykle zainteresowane nowym systemem wolą poczekać do momentu opublikowania pierwszej poważnej poprawki.

Zobacz również:

Kolejna grupa użytkowników to sceptycy, tym się nie spieszy i czekają z instalacją zwykle długo, aż ktoś ich przekona. Nie można też zapominać o grupie opornych, którzy do dziś pracują w OS-ie X 10.2, a nawet w OS-ie 9, a myśl o porzuceniu ulubionego systemu jest dla nich prawie herezję.

Istnieje również pewna tajemnicza grupa ludzi, która przez wiele miesięcy miała okazję testować najnowszą wersję Mac OS-a X, zanim trafiła ona na półki sklepowe. Poprosiliśmy te osoby, by pomogły przygotować nam przewodnik po nowościach w Tygrysie. Skoncentrujemy się przede wszystkim na przedstawieniu nowych narzędzi, takich jak Spotlight i Dashboard, i przyjrzymy się zaktualizowanym wersjom Safari, Maila i iChata.

Jeżeli więc zaczynamy zastanawiać się nad zainstalowaniem Mac OS-a X 10.4 bądź chcemy zacząć instalację, warto zapoznać się z poniższym poradnikiem, który pomoże uniknąć wielu pułapek.

Spotlight

Lepszy Finder. Spotlight nie zastępuje Findera, ale go uzupełnia. Użytkownik może tworzyć inteligentne teczki, które przypominają inteligentne listy odtwarzania w iTunes i są aktualizowane automatycznie.Kliknij, aby powiększyćLepszy Finder. Spotlight nie zastępuje Findera, ale go uzupełnia. Użytkownik może tworzyć inteligentne teczki, które przypominają inteligentne listy odtwarzania w iTunes i są aktualizowane automatycznie.Jedną z najważniejszych nowych technologii w OS-ie X 10.4 jest Spotlight, który został wbudowany w podstawowe mechanizmy systemowe i służy do wyszukiwania informacji. Najważniejszą różnicą między Spotlightem i starszymi wyszukiwarkami lokalnymi jest jego możliwość katalogowania i przeszukiwania metadanych - specjalnych informacji o pliku, takich jak marka aparatu użytego do zrobienia zdjęcia, próbkowanie ścieżki iTunes lub autor wiadomości e-mail.

Co wynika z tego dla użytkownika? W polu wyszukiwania wpiszmy na przykład słowo "tiger" - po chwili zostaną znalezione nie tylko dokumenty zawierające to słowo w nazwie, ale także fotografie z wycieczki do zoo, wiadomości e-mail z dyskusją na temat nowego systemu operacyjnego Apple'a, a nawet tytułowa piosenka z Rocky'ego III, oczywiście jeśli jesteśmy miłośnikami tak starej muzyki. Spotlight wykonuje swoją pracę, tworząc dwa indeksy dla każdego woluminu. W pierwszym indeksie są zapisywane metadane, natomiast drugi jest przeznaczony dla zawartości plików. Oba indeksy są tworzone w locie, a indeksowanie odbywa się w tle, dzięki czemu wyniki będą zawsze aktualne.

Lista trafień. Po wpisaniu szukanego słowa i naciśnięciu klawisza Enter Spotlight wyświetla 20 najlepszych wyników. Aby przejrzeć całą listę wynikową, należy wybrać pozycję Show All.Kliknij, aby powiększyćLista trafień. Po wpisaniu szukanego słowa i naciśnięciu klawisza Enter Spotlight wyświetla 20 najlepszych wyników. Aby przejrzeć całą listę wynikową, należy wybrać pozycję Show All.W przeciwieństwie do mechanizmów wyszukiwania na innych platformach, Spotlight nie wymaga ręcznej aktualizacji indeksów przez użytkownika. Mechanizm ten jest bardzo szybki; jedynie pierwsza operacja indeksacji może wymagać kilku godzin w zależności od liczby dysków i ich wielkości. Pewną niedogodnością jest to, że Spotlight nie pozwala na indeksowanie dysków sieciowych, aczkolwiek można go do tego zmusić. Aby jeszcze bardziej usprawnić działanie Spotlighta, można otworzyć okno Informacje dla wybranego pliku i wprowadzić odpowiednie znaczniki w polu Spotlight Comment.

Wyszukiwanie w Finderze

Pierwszym symbolem obecności Spotlighta jest ikona z lupą w prawym górnym rogu paska menu. Kliknięcie tej ikony (lub naciśnięcie klawiszy z-spacja) powoduje wyświetlenie błękitnego pola wyszukiwania. W miarę wprowadzania szukanego słowa pojawia się lista wyników, która jest ograniczana po wpisaniu każdego kolejnego znaku. Można także określić typ szukanych plików, na przykład wpisanie kind:application wyświetla listę wszystkich aplikacji na danym komputerze. Możliwe jest nawet łączenie zapytań - wystarczy wpisać ciąg kind:email date:today, aby uzyskać listę wszystkich wiadomości e-mail odebranych w ciągu dnia.

Gdzie to znaleźć? Jeżeli nie jesteśmy pewni, gdzie programiści umieścili jakieś ustawienie systemowe, wystarczy wpisać jego nazwę w polu wyszukiwania w oknie System Preferences. Spotlight podświetli odpowiednie panele preferencji. Co ciekawe, można również wpisywać nazwy ustawień z systemu Windows!Kliknij, aby powiększyćGdzie to znaleźć? Jeżeli nie jesteśmy pewni, gdzie programiści umieścili jakieś ustawienie systemowe, wystarczy wpisać jego nazwę w polu wyszukiwania w oknie System Preferences. Spotlight podświetli odpowiednie panele preferencji. Co ciekawe, można również wpisywać nazwy ustawień z systemu Windows!Niezależnie od wpisanego zapytania, Spotlight zwraca listę 20 najlepszych trafień. Jeśli na liście znajduje się szukana pozycja, wystarczy ją wybrać, aby otworzyć dokument w powiązanej aplikacji (patrz rysunek: "Lista trafień"). Można również kontynuować wpisywanie, aby jeszcze bardziej ograniczyć listę, bądź kliknąć pozycję Show All na jej górze, aby wszystkie wyniki wyświetlić w oddzielnym oknie Spotlighta. Okno to można również otworzyć, naciskając kombinację klawiszy z-Option-spacja.

Uzyskane wyniki w oknie Spotlighta można sortować i grupować na wiele sposobów, na przykład według daty, rodzaju lub położenia. W każdej z tych grup wyświetlane jest pięć najważniejszych trafień oraz niebieskie łącze z liczbą kolejnych wyników. Kliknięcie tego łącza powoduje wyświetlenie pełnej listy wyników w danej grupie. Jeżeli na dysku twardym komputera znajduje się bardzo duża liczba plików, można odwiedzić preferencje Spotlighta i ograniczyć zakres wyszukiwania.

Dlatego należy wybrać polecenie Spotlight: Preferences lub odwiedzić panel Spotlight w ustawieniach systemowych. W oknie dialogowym preferencji można wybrać rodzaj wyszukiwanych plików, na przykład dokumenty, wiadomości e-mail i obrazki, ale już nie aplikacje i pliki muzyczne. W tym samym oknie jest również dostępna opcja, za pomocą której można ograniczyć dostęp Spotlighta do określonych miejsc. Spotlight oczywiście przestrzega praw dostępu i nie pozwala na wyszukiwanie plików na innym koncie użytkownika. Kolejną ciekawą funkcją jest obsługa plików multimedialnych, na przykład zdjęcia można wyświetlać jako miniatury lub pokaz slajdów. Pojedyncze kliknięcie wystarczy, aby dodać wybrane zdjęcie do programu iPhoto.

Zaznaczenie pliku filmu w oknie Spotlighta i kliknięcie ikony z prawej strony rozpoczyna odtwarzanie miniaturowej wersji tego filmu - wraz z dźwiękiem. Podobne zasady obowiązują również przy plikach audio.

Finder i nie tylko

Technologia została zastosowana nie tylko w Finderze, ale także w innych aplikacjach systemowych, takich jak Mail, Address Book i System Preferences. W Finderze zadebiutowały tzw. inteligentne teczki (smart folders) z wynikami wyszukiwania, które są aktualizowane automatycznie w miarę dodawania lub usuwania plików. Inteligentne teczki są dostępne nie tylko na paskach bocznych Findera, ale również w oknach dialogowych Open i Save (patrz zrzut "Lepszy Finder").

Więcej informacji na temat technologii Spotlighta w programie Mail znajduje się w sekcji Mail 2.0 w dalszej części tego artykułu. Z kolei w systemowej książce adresowej pojawiła się funkcja Smart Group, za pomocą której można grupować kontakty spełniające określone warunki, na przykład osoby mające podobny kod pocztowy lub korzystające z identycznej domeny e-mail.

Address Book pozwala nawet na wybranie kontaktu i wybranie komendy Spotlightam, która wyświetla wszystkie pliki związane z tym kontaktem. Pewną ciekawostką jest podświetlanie ikon preferencji podczas ustawiania preferencji systemowych. Wpisanie zapytania w polu wyszukiwania spowoduje wyróżnienie panelu preferencji, który zawiera powiązane ustawienia (patrz zrzut: "Gdzie to znaleźć?"). Miłośnicy Uniksa mogą wykorzystać mechanizmy Spotlighta poprzez Terminal (/Applications/ Utilities), na przykład komenda mdls wyświetla wszystkie atrybuty metadanych pliku, natomiast komenda mdfind wykonuje wyszukiwanie w wierszu komend.