Pieprzne wektory

W niniejszym warsztacie przedstawiamy sposób na przygotowanie wektorowych chipsów. Projektując wektorowe chipsy, nie przeprowadzamy tradycyjnie rekonesansu za pomocą wyszukiwarki grafiki Google, lecz udajemy się do najbliższego sklepu spożywczego. Po nabyciu odpowiednich materiałów obserwujemy je bacznie i wyławiamy cechy charakterystyczne.

W niniejszym warsztacie przedstawiamy sposób na przygotowanie wektorowych chipsów. Projektując wektorowe chipsy, nie przeprowadzamy tradycyjnie rekonesansu za pomocą wyszukiwarki grafiki Google, lecz udajemy się do najbliższego sklepu spożywczego. Po nabyciu odpowiednich materiałów obserwujemy je bacznie i wyławiamy cechy charakterystyczne.

Kliknij, aby powiększyćPrzede wszystkim rzuca się w oczy nieregularność kształtu - opakowanie, nie dość że fabrycznie nadmuchiwane podczas procesu produkcyjnego, jest pogięte i odkształcone. Odwzorowanie tychże nieregularności w Illustratorze może być skomplikowane, szczególnie gdy chcemy wszystko rysować "ręcznie". Narysowanie kształtu opakowania to rzecz banalna.

Zobacz również:

Gorzej, gdy zamierzamy na opakowanie nałożyć jakiś deseń, grafikę, przykuwające oko elementy - odwzorowywanie wszystkich zagięć, zagłębień i niuansów może kosztować sporo czasu i niepotrzebnych nerwów. Aby zaoszczędzić sobie wątpliwych przyjemności, najpierw zaprojektujemy kompletną "płaską" grafikę, później zaś zajmiemy się jej deformacją i poprawianiem błędów wygenerowanych przez Illustratora.

Zaczynamy od narysowania prostokątnego kształtu opakowania (które z reguły są wyższe niż szersze). Nadajemy mu czerwony kolor i wybrawszy narzędzie Gradient mesh (u), tworzymy kilka linii siatki gradientu. Następnie narzędziem Direct selection tool (a) zaznaczamy wszystkie węzły, występujące na krawędziach obiektu, i poprzez paletę Color (F6) zwiększamy ilość koloru czarnego z 0 do 30 proc. Widoczne na zrzucie 1 kształty, znajdujące się w centrum paczki, powstały dzięki użyciu pióra. Gładkie linie dobrze pasują do wybrzuszonego kształtu paczki, zaś mocno kontrastujące ze sobą kolory sprawią, że to, co w oknie umieścimy, z pewnością nie umknie uwagi potencjalnego nabywcy.

Mając gotową "podstawę", zabieramy się do elementu najważniejszego, czyli logo (choć w tym wypadku bardziej stosowne wydaje się określenie "marka") naszych chipsów.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

Do stworzenia napisu wykorzystałem czcionkę Compacta, choć równie dobrze może to być Impact lub inny mocny krój. Litera "I" została nieco powiększona względem innych oraz otrzymała dwa - górny i dolny - szeryfy. Przedstawiony na zrzucie 2 cień napisu można osiągnąć dwojako. Pierwsza, najprostsza metoda to skorzystanie z efektu Stylize - Drop shadow. Metoda druga powstała jeszcze w czasach "przedefektowych" i jako taka jest o wiele mniej "zasobożerna". Chcąc nadać obiektowi cień, tworzymy jego dwie kopie, oryginał zaś przenosimy na kolejną warstwę i wyłączamy jego widoczność (żeby nie przeszkadzał). Jedną z kopii przesuwamy o kilka milimetrów (bądź jeśli zajdzie taka potrzeba zwiększamy dystans), następnie zaznaczamy obydwa i, korzystając z palety Pathfinder - Minus back, wycinamy z obiektu leżącego wyżej kształt obiektu położonego pod nim. W ten sposób otrzymujemy cień, któremu wystarczy nadać stosowny kolor i zgrupować z obiektem źródłowym.

Mając gotowy napis, wypada dodać mu trochę dynamiki - w końcu chipsy to produkt stricte młodzieżowy. W tym celu posłużymy się zaimplementowanymi w wersji dziewiątej Illustratora edytowalnymi odkształceniami. Zaznaczywszy napis, otwieramy zakładkę Effect - Warp. Program udostępnia 15 predefiniowanych odkształceń. Wydawać się to może niewielką ilością, lecz, jeśli dodać do tego trochę wyobraźni, będzie to zestaw w zupełności wystarczający. Czasem, co prawda, trzeba się mocno nagłówkować, "jak to zrobić", oraz skorzystać z kilku nałożonych na siebie odkształceń (co też za chwilę zrobimy), niemniej nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, w której predefiniowany programowo zestaw okazałby się niewystarczający. Zaznaczywszy napis, wybieramy odkształcenie arch i nadajemy mu wartości widoczne na zrzucie 3. Następnie, po raz kolejny przedzieramy się przez menu Effect - Warp i wybieramy odkształcenie shell upper. Program wyświetli komunikat informujący o tym, że obiekt ma już nadane jedno odkształcenie, i zapyta, czy chcemy je edytować, czy też nadać kolejne. Wybieramy opcję 2. i ponownie wprowadzamy wartości przedstawione na zrzucie 3. Gotowy napis przedstawia zrzut 4.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4

Ponieważ w przestrzeni pod ciągiem ator warto umieścić jakiś element przykuwający oko (jest to, notabene, nagminna praktyka projektantów chipsowych opakowań) - przygotujemy stosowną "przeszkadzajkę".

Zaczynamy od narysowania trójkąta o wydłużonym wierzchołku - można to wykonać piórem bądź narzędziem Star, dostępnym w przyborniku. Następnie obracamy go wokół najdłuższego wierzchołka (wybieramy narzędzie obrotu (r), wcisnąwszy Alt, klikamy w pobliżu wierzchołka, w oknie dialogowym Angle wpisujemy 10 i klikamy opcję Copy). Mając utworzoną kopię trójkąta, NIE USUWAMY z niej zaznaczenia, tylko klikamy (ctrl+d), co powtarza ostatnio wykonaną operację - a ponieważ ostatnio wykonaliśmy kopię z obrotem - program tworzy kolejny, obrócony o 10 stopni trójkąt. Operację powtarzamy do otrzymania zestawu rozchodzących się radialnie promieni, widocznych na zrzucie 5.

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6

Napis "CS" to zmieniona na krzywe i lekko zdeformowana czcionka Compacta z żółto-biało-żółtym, nałożonym pod kątem 45 stopni gradientem, oraz lekkim efektem Inner glow. Efekt wewnętrznego cienia powstał poprzez zaznaczenie obrysu w palecie Appearance i nadania mu efektu Drop shadow. Aby promienie rozchodziły się w sposób realistyczny (czyli stawały się wraz z odległością od ich źródła coraz bledsze i słabiej widoczne), posłużymy się maską przezroczystości. Rysujemy koło (nieco mniejsze od promieni) i nadajemy mu radialny gradient.

Ważne, by gradient rozchodził się od białego środka do czarnego obwodu - jest to istotne o tyle, że czerń definiuje obszary nieprzezroczyste, kolor biały zaś - obszary przezroczyste. Wycentrowawszy względem siebie obydwa elementy, wycinamy koło i zaznaczywszy promienie z bocznego menu palety Transparency (shift+F10) wybieramy komendę Make opacity mask. Promienie nagle zniknęły z ekranu, ale tak właśnie powinno być - na obiekt została nałożona całkowicie czarna maska, którą zaraz zastąpimy kołem, skopiowanym do pamięci podręcznej programu. Klikamy czarny kwadrat (na zrzucie 6, podświetlony jasnym cyjanem) i komendą ctrl+f wklejamy koło dokładnie w to miejsce, z którego zostało skopiowane - promienie powinny wyglądać tak samo, jak na zrzucie 6.