Artystycznie olej

Choć nie jest to najłatwiejsza technika malarska w Painterze, to jednak warta prób, ćwiczeń i dążenia do doskonałości. Wredna na początku, ujarzmiona da dokładnie pożądane efekty.

Choć nie jest to najłatwiejsza technika malarska w Painterze, to jednak warta prób, ćwiczeń i dążenia do doskonałości. Wredna na początku, ujarzmiona da dokładnie pożądane efekty.

Można przyjąć, że najpopularniejszą techniką malarską jest malarstwo olejne. Na przestrzeni wieków powstało tak wiele arcydzieł od Rembrandta, przez van Gogha, aż do Bacona. Wszystkim im ta technika była bliska, choć każdy inaczej z niej korzystał, by stworzyć dzieła, które znamy już na pamięć. Stworzenie symulacji tej techniki w postaci cyfrowej było ogromnym wyzwaniem dla autorów Paintera. Poprzeczka wisiała naprawdę wysoko. I wiecie co?

Zobacz również:

Oni ją przeskoczyli, i to naprawdę z dużym zapasem. Niezależnie od tego, jaką techniką będziemy malować, w każdej chwili możemy dostosować dostępne narzędzia do własnych wymagań i to z dużą precyzją. Technikę malowania olejami w Painterze najlepiej zobaczyć na własne oczy. W odróżnieniu od wszystkich innych technik, kreska czy plama nie będzie dawała jednostajnego nasycenia w trakcie nakładania plamy. Każde przeciągnięcie pędzla zachowuje się tak że zaczerpnięta próbka farby po chwili traci na intensywności, aż do "skończenia się" farby.

Żeby można było osiągać podobne natężenie, trzeba sięgać jakby po nowe porcje farby. Intensywne kolory zachowywane są tylko przy szybkich pacnięciach pędzlem. Jeśli będziemy ciągnąć pędzlem po powierzchni, nałożony kolor będzie się mieszał z kolorem podłoża - a także z plamami sąsiadującymi. Dobrze wcześniej przygotować sobie jakieś podłoże bądź wybrać kolorowy papier, gdyż brak takiej decyzji na początku spowoduje mieszanie się wybranego koloru z bielą płótna, dając kolor zszarzały, brudny i mało intensywny.

Tak jak w innych technikach, również tutaj mamy duży wpływ na to, jak będzie się zachowywać nasz pędzel, jak gęsta będzie plama, jak szybko będzie wysychać i korespondować z fakturą płótna. Od nas będzie też zależało, jak lepka będzie plama - bardziej zbita czy też rozcieńczona wirtualną terpentyną. Oprócz pędzli znanych z innych technik (suche, tłuste, mokre) mamy zestaw blenderów, impasto oraz szpachelki, również występujące w postaci suchych tłustych i mokrych. Rozszyfrujmy je po kolei: Blender to narzędzie, które nie dodaje farby z palety, a jedynie miesza już na płótnie plamy koloru położone wcześniej.

Impasto to malowanie gęstą lepką plamą z wyraźnie widoczną fakturą farby. Szpachelki zaś służą do rozcierania i nakładania farby na płótno. Bohaterami dzisiejszego odcinka będą trzej delikwenci z kosmosu, a to dlatego że na ich planecie macierzystej występuje taka różnorodność materii na ich skórze i takie różnice anatomiczne, że doskonale pozwolą one ukazać potencjał technik artystycznych w malowaniu farbami olejnymi w Painterze.

Na wstępie wybrałem fakturę płótna, aby jak najbardziej zbliżyć się do naturalnych realiów malarstwa sztalugowego. Następnie położyłem plamy dość mocnego laserunku w różowej tonacji. Szybkie i mocne naciski piórka (Bristle Brush) zagwarantowały plamę mocną, dynamiczną i zawsze zakończoną tak zwanym efektem suchego pędzla. Następnie biorę pędzel włoskowaty (Clumpy Bristle) i markuję sylwetki stworów 1. Zwróćcie uwagę, że już na tym etapie farba się miesza i przenika 2. Naprawdę trzeba uważać, żeby nie zabrudzić naszego rysunku, bo zarówno w rzeczywistości, jak i w świecie cyfrowym oleje są wredne. Kiedy się zabrudzą, ciężko pozbyć się niechcianych plam koloru. Jeśli zaś świadomie chcemy waloryzować jakąś partię kolorystyczną inną gamą, to nie ma lepszego narzędzia.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

Za pomocą blendera możemy dowolnie eksperymentować. Naprawdę, trzeba to zobaczyć na własne oczy. Dokładnie tak się stało z niebieskim tłem nieba 3, spod którego przebija nasz róż, ale tylko w takim stopniu, na jaki mu pozwolę. Zmieniamy pędzelek na Oily Bristle i dorzucamy kilka plam żółtego 4 oraz ciemniejszego niebieskiego, lekko przybrudzonego.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4

Znowu blender i rozcieramy z otoczeniem 5. Następnie biorę Clumpy Bristle i mocnymi szybkimi ruchami koloryzuję kosmitów. Wybieram świadomie gryzące się ze sobą kontrastowe kolory, by pokazać jak zachowują się na płótnie w zestawieniu ze sobą 6.

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6

Zieleń z bordo, czerwień z niebieskim, róż z seledynem. Przyjrzyjcie się uważnie, bo wtedy dostrzeżecie te fragmenty, gdzie plama była dłużej prowadzona, a gdzie krócej. Krótsze są bardziej nasycone. Jeszcze kilka plam na ziemi, podkolorowanie kosmitów i gotowe 7,8.

7Kliknij, aby powiększyć78Kliknij, aby powiększyć8

Oczywiście można bawić się dalej - ja zostawiam taki półsurowy rysunek, żeby nie zgubić efektu. Na szczęście nie trzeba czekać, aż wyschnie, jak w rzeczywistości można kontynuować zmazy. Nie takie to trudne, słowo!