Miejsce dla bitów

Użytkownicy małych sieci domowych popełniają ten sam błąd, co ich biurowi poprzednicy w środku lat osiemdziesiątych.

Użytkownicy małych sieci domowych popełniają ten sam błąd, co ich biurowi poprzednicy w środku lat osiemdziesiątych.

Ówczesny IBM XT został wyposażony w ogromny na owe czasy 10-megabajtowy twardy dysk. Pozwoliło to użytkownikom przechowywać swoje pliki na lokalnych komputerach, zamiast używać centralnego magazynu danych, dostępnego z innych miejsc sieci. Dzisiaj na takie same pytania o lokalizację danych, systemy plików i zabezpieczenia muszą odpowiedzieć "administratorzy" sieci domowych złożonych z kilku pecetów. Brak ładu w domowym systemie przechowywania informacji będzie powodował niekończące się frustracje i straty.

Zobacz również:

W większości mieszkań mamy jakieś miejsce na rupiecie. Jeśli twoi przyjaciele i rodzina potraktują komputer w podobny sposób, będziesz wołany do pomocy o wiele częściej niż sobie życzysz. Kiedy zapadnie decyzja o zakupie kolejnego twardego dysku, wyciągnij wnioski ze swoich kłopotów i pomyśl o ulokowaniu go centralnie, w ogólnie dostępnym miejscu sieci. Jeśli dobrze przemyślisz lokalizację danych, odpadną ci także prośby o pomoc przy wykonywaniu kopii zapasowych z odłamków informacji rozsianych po wszystkich możliwych miejscach. Ochrona będzie łatwiejsza, a kontrola częstsza, zatem bardziej skuteczna.

Wybór

Dysk sieciowy Maxtora. Udostępnia swoje 300 GB przez Ethernet stumegabitowy oraz drukarkę i inne dyski podłączone do dwóch gniazd USB. Transfer jednego pliku o objętości 650 MB do dysku trwa 112, w kierunku powrotnym - 81 sekund. Tę samą objętość, ale w postaci ośmiu tysięcy plików zapisuje się w cztery, a odczytuje w trzy minuty. Kosztuje 1399 zł i 1099 zł w wersji 200 GB, niską cenę zawdzięcza układowi BCM4780.Kliknij, aby powiększyćDysk sieciowy Maxtora. Udostępnia swoje 300 GB przez Ethernet stumegabitowy oraz drukarkę i inne dyski podłączone do dwóch gniazd USB. Transfer jednego pliku o objętości 650 MB do dysku trwa 112, w kierunku powrotnym - 81 sekund. Tę samą objętość, ale w postaci ośmiu tysięcy plików zapisuje się w cztery, a odczytuje w trzy minuty. Kosztuje 1399 zł i 1099 zł w wersji 200 GB, niską cenę zawdzięcza układowi BCM4780.Jeszcze niedawno wymiana twardego dysku na większy albo dodanie drugiego było jedynym sposobem powiększenia magazynu dla domowych użytkowników. Jednocześnie osoba korzystająca na co dzień z dużej masy danych miała problemy z ich przenoszeniem między komputerami, dlatego przenośne twarde dyski podłączane przez USB od czasu wprowadzenia drugiej, szybszej generacji tego interfejsu stały się niezłą alternatywą. W systemach Windows 2000 i XP nie jest potrzebny dodatkowy sterownik. Dyski można przenosić i wpinać "na gorąco" tak samo wygodnie, jak kiedyś dyskietki. Właściciel informacji znów może je trzymać przy sobie, chronić przed niepowołanym dostępem i korzystać z różnych komputerów do ich przetwarzania. Robienie kopii zapasowych w takich warunkach wymaga bardziej zmyślnego oprogramowania, dostarczanego zwykle razem z dyskiem. Kiedy napęd nie zmienia komputera, dodatkowe opcje można wyłączyć. Ceny twardych dysków USB spadają, jeden gigabajt pojemności w tej postaci nie kosztuje drożej niż kilka złotych. Także tutaj dotarła miniaturyzacja. Oprócz kaset na dyski standardowych rozmiarów mamy urządzenia wielkości stosu kart kredytowych i pojemności 20 GB (Kanguru Zipper Pro USB).

Dysk przenośny jest dobry dla ruchliwej osoby, ale dużo gorszy dla stacjonarnych instalacji domowych. Jednak wystarczy zmienić opakowanie i taki sam twardy dysk uzupełnić o interfejs sieciowy. W ten sposób otrzymamy NAS (Network-Attached Storage), twardy dysk podłączony wprost do sieci domowej bez pośrednictwa komputerów.

Interfejs sieciowy jest bardziej skomplikowany niż USB, więc i koszty jednostkowe gigabajta pamięci są mniej więcej dwa razy wyższe, ale systematycznie spadają. Zmienia się sprzęt pełniący funkcję interfejsu. Niedawno był to tani komputer z mnóstwem niekoniecznie potrzebnych elementów, ostatnio pojawiają się wyspecjalizowane układy zwane NASoC (NAS on chip), takie jak BCM4780 z firmy Broadcom. Producent ustalił cenę samego NAS, bez twardego dysku, na 99 dolarów. Niestety, przepustowość interfejsu to jedynie 100 megabitów na sekundę. Będzie wąskim gardłem między dyskiem a resztą sieci.

Nawet doświadczonym użytkownikom komputerów sieci kojarzą się nieprzyjemnie ze skomplikowanym sprzętem i administracją. W wypadku instalacji domowej to obraz nieprawdziwy. Administracja jest maksymalnie uproszczona, NAS instalują się automatycznie, pobierając numer IP z serwera albo dopuszczając konfigurację ręczną. Dalszy ciąg administrowania przebiega za pomocą przeglądarki internetowej. Pod maską pracuje zwykle jedna z wersji Linuksa, ładowana z osobnego nośnika albo z części dysku dobrze zabezpieczonej przed dostępem z przeglądarki nawet dla najwyższych uprawnień. Reszta dysku jest wykorzystana na magazynowanie plików. Dostęp do nich uzyskuje się z Windows, Linuksów i Maców na ogół przez Network File System (NFS).

Producenci mają bogate plany. Tritton szykuje NAS z wbudowanym interfejsem bezprzewodowym i drugi, który będzie łączył pojemność z funkcją interfejsu między siecią domową a Internetem. Przełącznik, zapora, translacja i przydzielanie adresów IP oraz resztę typowych funkcji na granicy obu systemów miałoby przejąć to urządzenie. SimpleShare firmy SimpleTech ma być NAS przeznaczonym specjalnie dla audiofilów. Linksys, którego model już testowaliśmy, wyróżnia się kieszenią na dodatkowy twardy dysk.

Wszystkie urządzenia przeznaczone do użytku domowego i małych biur są wyposażane w oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych, chociaż często nie jest ono najlepsze. W razie potrzeby można wykorzystać programy komercyjne, dla których korzystanie z dysków sieciowych nie stanowi przeszkody.

Dyski obsługują klienckie protokoły sieciowe i bezpieczeństwa Microsoftu. W zasadzie zbudowanie takiej sieci od podstaw przez początkującego nie jest zbyt trudne, ale trochę doświadczenia może się przydać.

Część osób woli dyski podłączane przez USB do komputera i potem udostępnione innym użytkownikom w sieci. Twierdzą, że uzyskują rozwiązanie porównywalne z NAS. Funkcjonalnie wydaje się to prawdziwe, ale ten wybór skaże ich na korzystanie z tego samego zespołu protokołów sieciowych i systemu przydzielania praw dostępu do zasobów, które mają zainstalowane w komputerach. Najczęściej będzie to Windows, który nie jest mistrzem wydajności w obsłudze plików. Poza tym może dochodzić do konfliktów w dostępie do tych samych zasobów.

Jeśli zakup dysku sieciowego wyda się inwestycją zbyt awangardową, niezłym wyjściem może okazać się przeznaczenie jednego ze starych komputerów na serwer plików. W takim wypadku należy zrezygnować z używania go jako zwykłego peceta. Uniknie się problemów i konfliktów, o których była mowa. Należy go skonfigurować, a potem odłączyć klawiaturę i monitor. Kontrolę nad dostępem poszczególnych osób do przydzielonych im folderów najwygodniej sprawować na poziomie użytkownika. Poza lepszą obsługą i unikaniem konfliktów wydzielenie wspólnej pojemności dyskowej, obojętnie w NAS-ie czy specjalnym komputerze, ułatwi zapanowanie nad nowymi danymi, a przez to wykonywanie kopii zapasowych.

Mądry po szkodzie

Wyróżnia się cztery fazy reakcji na uszkodzenie komputera. Najpierw niedowierzanie, potem przekleństwa, błaganie sił wyższych i wreszcie sięgnięcie po młotek. Kiedy to się stanie, będzie najlepsza okazja do zaprowadzenia na nowym albo sformatowanym twardym dysku innych porządków. Utwórz drugą partycję, przeznaczoną tylko na dane. Krążki instalacyjne aplikacji schowaj w jednym miejscu. Z pewnością przydadzą się następnym razem (z pewnością się zdarzy).