Kino w pastylce

W czasie, gdy rynek zasypuje coraz więcej stacjonarnych odtwarzaczy obsługujących pliki AVI, format DivX i pochodne przeżywają renesans. Na zwyczajnej płycie CD pozwalają zmieścić nawet dwie godziny filmu. Naucz się konwertować swoje krążki DVD.

W czasie, gdy rynek zasypuje coraz więcej stacjonarnych odtwarzaczy obsługujących pliki AVI, format DivX i pochodne przeżywają renesans. Na zwyczajnej płycie CD pozwalają zmieścić nawet dwie godziny filmu. Naucz się konwertować swoje krążki DVD.

Materiał wideo zapisany w plikach AVI ma wiele zalet. Dzięki zaawansowanym metodom kompresji w formacie MPEG-4 zajmuje stosunkowo mało miejsca przy niewielkiej utracie jakości obrazu. Można więc utworzyć zapasową kopię swojej kolekcji DVD, umieszczając nawet po sześć tytułów na konwencjonalnej płycie DVD. Ale jak przenieść film z oryginalnego krążka DVD do ekonomicznego formatu? Wyjaśniamy szczegółowo, jak to zrobić, stosując bezpłatne oprogramowanie. Opisujemy, jak dobierać parametry, aby uzyskać wysoką jakość obrazu i optymalne zapełnienie nośnika. Pamiętaj, że wolno ci tworzyć zapasowe kopie tylko na własny użytek. Nie użyczaj ich innym, bo popadniesz w konflikt z prawem. Zainteresowanym tematyką kompresji wideo polecamy ponadto artykuł "Wielkie kino w małym formacie" (PCWK 7/2003, str. 104) opisujący sposób przygotowywania płyt (S)VCD z filmów DVD.

Zobacz również:

W przypadku kodeka DivX 5.x należy ustawić te parametry (patrz Kliknij, aby powiększyćW przypadku kodeka DivX 5.x należy ustawić te parametry (patrz "DivX - właściwa konfiguracja").Ze względu na kompatybilność (Windows 9x/Me nie obsługuje rozszerzonych odwołań Win32 API) zaleca się przeprowadzić konwersję w środowisku Windows XP. Jeśli dysponujesz inną wersją systemu, podczas przetwarzania mogą wystąpić pewne problemy. Zależnie od konfiguracji sprzętu i/lub oprogramowania może okazać się konieczne zainstalowanie dodatkowych bibliotek. Praktyka dowodzi, że na zdecydowaną większość problemów znaleziono lekarstwa, a sposoby ich usuwania opisano w Internecie. Dlatego w razie niespodziewanych kłopotów nie poddawaj się, lecz poszukaj rady na internetowych forach o tematyce wideo (np. http://forum.doom9.org czy http://forum.digital-digest.com ). Często wystarczy wybrać kilka słów dobrze oddających problematykę i wpisać je w wyszukiwarce Google ( http://www.google.pl ). Jeśli zaliczasz się do początkujących, którym nie zależy na dłubaniu w ustawieniach aplikacji, lecz chciałbyś możliwie łatwo skompresować film, zapoznaj się z treścią ramki "Konwertowanie dla zielonych".

Węzeł gordyjski Sp .z.o.o.

Używając kodeka XviD, powinieneś skonfigurować przede wszystkim te parametry (patrz Kliknij, aby powiększyćUżywając kodeka XviD, powinieneś skonfigurować przede wszystkim te parametry (patrz "XviD - DivX na opak").Do wykonania poniższych czynności potrzebny jest pakiet Gordian Knot (dostępny pod adresami: http://www.doom9.org i http://gordian knot.sourceforge.net, środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 8,60 MB), który zawiera wszystkie nieodzowne narzędzia. Siłą rzeczy, nie jest tak często aktualizowany jak jego składniki. Po zainstalowaniu Gordian Knot możesz pobrać z Internetu i doinstalować najnowsze wersje poszczególnych narzędzi. Zestawienie podstawowych programów wchodzących w skład Gordian Knot przedstawiamy w ramce "Gordian Knot i spółka", a ich bieżące wersje dostępne w chwili przygotowywania artykułu zamieszczamy na płycie dołączonej do numeru. Niemniej jednak możesz pozostawić pakiet w podstawowej konfiguracji, bo z powodzeniem wystarczy do wykonania poniższych czynności.

Ponadto nie obejdziesz się bez tzw. kodeka wideo, czyli elementu sterującego kodowaniem wizji. Gordian Knot obsługuje kilka różnych kodeków MPEG-4, m.in. popularny DivX 5 (edycja Pro kosztuje niespełna 20 USD, jest rozpowszechniana jako 6-miesięczna wersja demonstracyjna), my jednak proponujemy skorzystanie z bezpłatnego programu XviD, który jest rozpowszechniany na licencji open source i oferuje wyborną jakość obrazu. Jeśli brakuje go w twoim systemie, pobierz z Internetu (pliki źródłowe: http://www.xvid.org , skompilowane pliki instalacyjne: http://www.divx-digest.com/software/xvid.html ) lub zainstaluj z płyty dołączonej do numeru.

Z autopilotem - program do przechwytywania materiału wideo na twardy dysk powinien samodzielnie wybrać właściwą ścieżkę na krążku DVD (etapy 1 i 2).Kliknij, aby powiększyćZ autopilotem - program do przechwytywania materiału wideo na twardy dysk powinien samodzielnie wybrać właściwą ścieżkę na krążku DVD (etapy 1 i 2).Na tym zakończysz instalowanie potrzebnego oprogramowania. Teraz sprawdź, czy aplikacje VirtualDubMod i Nandub działają bez zarzutu. Uruchom je (znajdują się w menu Start | Programy | Gordian Knot | Apps) i pozamykaj przyciskiem OK ewentualne okna dialogowe. Przy pierwszym przywołaniu pakietu Gordian Knot (kliknij menu Start | Programy | Gordian Knot | Gordian Knot) zapyta się o żądaną wersję językową. Ponieważ przetłumaczono na polski tylko główne okna programu (pozostałe aplikacje pozostawiono w oryginale), a chcemy zachować jednolitość, poniższe opisy dotyczą angielskojęzycznej odsłony Gordian Knot. W razie potrzeby możesz zmienić język interfejsu, klikając pole listy Language na karcie Options.

XviD - DivX na opak

Zanim zabierzesz się do konwertowania filmu, musisz skonfigurować podstawowe parametry kodeka. Jak wspomnieliśmy na wstępie, opisujemy konwertowanie za pomocą kodeka XviD. W wypadku kodeka DivX czynności konfiguracyjne są bardzo podobne (opisujemy je w ramce "DivX - właściwa konfiguracja").

Prosto do celu - aby uniknąć kłopotów z dobraniem właściwej wersji językowej, możesz ograniczyć zgrywanie do tej, która jest ci potrzebna (etapy 1, 2 i ramka Kliknij, aby powiększyćProsto do celu - aby uniknąć kłopotów z dobraniem właściwej wersji językowej, możesz ograniczyć zgrywanie do tej, która jest ci potrzebna (etapy 1, 2 i ramka "Ścieżki dźwiękowe").Przejdź do karty Options. Kliknij przycisk First Pass w rubryce XviD default codec settings. Jeżeli wolisz kodowanie dwuprzebiegowe, które zapewnia lepszą jakość obrazu przy dłuższym czasie kodowania, upewnij się, że w polu listy Encoding type jest zaznaczony wiersz Twopass - 1st pass. Podczas pierwszego przebiegu konwerter przeanalizuje materiał filmowy, zamieszczając wyniki w pliku dziennika. Dzięki nim będzie mógł zastosować większą kompresję, kodując mało różniące się klatki, wygospodarowując więcej miejsca na bardziej dynamiczne ujęcia. Chcąc stosować przeważnie kodowanie jednoprzebiegowe, wybierz opcję Single pass.

Przechwytywacz nut - ten program utworzy plik projektu z właściwościami filmu i wyodrębni ścieżki dźwiękowe, zapisując w plikach AC3. Na wszelki wypadek zanotuj zaznaczone wartości (etapy 3 i 4).Kliknij, aby powiększyćPrzechwytywacz nut - ten program utworzy plik projektu z właściwościami filmu i wyodrębni ścieżki dźwiękowe, zapisując w plikach AC3. Na wszelki wypadek zanotuj zaznaczone wartości (etapy 3 i 4).Dalsze czynności wykonaj niezależnie od ustawionej liczby przebiegów. Kliknij przycisk more w wierszu powyżej. Ustaw metodę kwantyfikowania sygnału wideo. Jeśli zamierzasz przeznaczać zazwyczaj po jednej płycie CD na konwertowane filmy, wskaż opcję H.263 w polu listy Quantization type. Opcja MPEG daje lepsze wyniki w filmach na dwie lub więcej płyt, bo wyostrza kontury, podczas gdy H.263 nieco je wygładza. Ponadto zaznacz pole wyboru Quarter Pixel, aby zwiększyć jakość obrazu. Po potwierdzeniu przyciskiem OK kliknij przycisk Advanced Options. Ustaw opcję 6 - Ultra High w polu listy Motion search precision, a opcję 1 - Mode Decision w polu listy VHQ mode. Zaznacz pole wyboru Use chroma motion i pozamykaj okna ustawień kodeka, klikając przyciski OK.

Następnie zweryfikuj ustawienia drugiego przebiegu - jeśli chcesz korzystać z kodowania dwuprzebiegowego. Kryją się za przyciskiem Second Pass. Poza opcją Twopass - 2nd pass powinny co do joty zgadzać się z ustawieniami przedstawionymi powyżej. Na tym zakończysz konfigurowanie kodeka XviD. Czynność tę wykonuje się jednorazowo - nie ponawia się jej, konwertując kolejne filmy. To zadanie opisujmy szczegółowo w dalszej części artykułu.

DivX - właściwa konfiguracja

Aby skonfigurować kodek DivX ( http://www.divx.com ), kliknij przycisk First Pass w rubryce DivX 5 default codec settings. Poniższe ustawienia będą pełniły funkcję domyślnych, lecz można je zmieniać oddzielnie dla każdego filmu. Jeśli chcesz korzystać z kodowania jednoprzebiegowego, wskaż opcję 1-pass w polu listy Encode mode. W przeciwnym razie zaznacz opcję Multipass, 1st pass. Następnie wyłącz profile, których celem jest zapewnienie odtwarzania na platformach sprzętowych dysponujących odpowiednim certyfikatem. Kliknij przycisk Select DivX Certified Profile i upewnij się, że pole wyboru DivX Certified nie jest zaznaczone.

W dalszej kolejności ustaw tryb kodowania w polu listy Encode Performance. Jeżeli zależy ci na jakości, wskaż opcję Slow, jednak odbije się to na tempie kodowania. Jeśli chcesz, aby film został skonwertowany możliwie szybko kosztem jakości obrazu, zaznacz opcję Fast. Przejdź na kartę Video. Jeśli zamierzasz konwertować filmy pełnometrażowe na jedną płytę CD, możesz uaktywnić funkcję psychowizualnego optymalizowania obrazu - odwzorowując mniej szczegółowo obszary praktycznie niezauważalne dla ludzkiego oka, przeznacza zaoszczędzone miejsce na fragmenty obrazu wymagające większej precyzji. Zaznacz pole wyboru Psychovisual Enhancements i wybierz stopień (Fast - pobieżne, Slow - gruntowne). W wypadku filmów, na które chcesz przeznaczyć dwa krążki CD, a także filmów krótkometrażowych, lepiej nie korzystać z tej optymalizacji. Na zakończenie ustaw sposób kwantyfikowania sygnału wideo (pole listy Quantization type). Jeśli planujesz, że częściej będziesz konwertować filmy na jedną płytę, wybierz metodę H.263, która powoduje efekt wygładzania obrazu. Do konwertowania na dwie płyty lepiej nadaje się metoda MPEG-2, bo tworzy nieco ostrzejszy obraz. W pozostałych polach należy pozostawić predefiniowane ustawienia - dotyczy to przede wszystkim średniej szerokości strumienia (Average bitrate). Nie zaznaczaj pól wyboru Enable Crop i Enable Resize. Wszystkie te parametry podasz w interfejsie Gordian Knot, a ten przekaże je kodekowi o właściwym czasie. Powróć przyciskiem OK do okna konwertera i karty Options. Teraz kliknij przycisk Nth Pass i sprawdź, czy kodek bezbłędnie przejął ustawienia pierwszego przebiegu. Jedyna różnica dotyczy pola listy Encode mode, gdzie powinna widnieć opcja Multipass, Nth pass. Po zweryfikowaniu ustawień kliknij przycisk OK.