Zachować czy usunąć?

Jeśli masz zdjęcie, które szkoda Ci usunąć albo nie bardzo nadaje się do oglądania, prześlij je nam. Podpowiemy, czy da się je w jakiś sposób uratować .

Jeśli masz zdjęcie, które szkoda Ci usunąć albo nie bardzo nadaje się do oglądania, prześlij je nam. Podpowiemy, czy da się je w jakiś sposób uratować .

Strumień

Jacek Błaszczyk

Zdjęcie wykonałem w maju 2005 r. na Słowacji "Horne diery" aparatem Canon G3. Proszę o ocenę.

Kliknij, aby powiększyćAutor tej fotografii jest bardzo oszczędny w słowach, napisał bardzo krótki list. Ale co tu więcej tłumaczyć, skoro zdjęcie broni się samo. Leśne strumyki to jeden z wiecznie młodych tematów fotografii. Każdy z nas wcześniej lub później zrobi takie zdjęcie. To jest bardzo dobre. Canon G3, którym je zrobiono, stanął na wysokości zadania. Ekspozycja jest poprawna, co nie jest takie łatwe w przypadku tak kontrastowych scen. A autor fotografii popisał się doskonałym wyczuciem - jasnozielone rośliny będące przeciwwagą dla strumyka to świetny pomysł. Tak jak i kompozycja "po przekątnej". Trzeba też docenić długi czas ekspozycji.

Zobacz również:

Werdykt: Zdjęcie nagradzamy. Zachować i wydrukować na pocztówce

Uniwersytet Wrocławski

Beata Żbikowska

Ilekroć wybieram się na spacer, czy to po mieście, czy poza miasto, zawsze biorę ze sobą aparat. Lubię fotografować wszystko, co według mnie jest warte uwiecznienia; zabytkowy budynek, urokliwy pejzaż, dziwy natury itp.

Kliknij, aby powiększyćZdjęcie wykonałam aparatem analogowym Canon PrimaZoom Shot na kliszy Kodaka. Przedstawia ono budynek Uniwersytetu Wrocławskiego od strony rzeki Odry. Tego dnia była ładna pogoda, a znad powierzchni wody unosiła się mgła. Była godzina ok. 11.00, zza niewielkich chmur wyzierało słońce.

Chciałam uwiecznić cienie we mgle, jakie dawały wystające z budynku wieżyczki. Nadmienię, że widoczność była dobra, kolory naturalne budynku i wody były widoczne gołym okiem, jednak na fotografii wszystko zostało uwiecznione w odcieniach brązu.

Warto przyzwyczaić się do zabierania aparatu na każdy spacer. Czasami możemy spotkać światło, na które niektórzy muszą czekać godzinami. Zdjęcia przedstawiającego Uniwersytet Wrocławski można autorce tylko zazdrościć. Zachmurzone niebo, spokojna bezwietrzna pogoda i lekka mgiełka dały pełną nastroju fotografię. Jest ona kolejnym potwierdzeniem prawdziwości przysłowia mówiącego, że najlepsze zdjęcia robi się rano lub wieczorem - niskie słońce daje najbardziej plastyczne oświetlenie.

Zazwyczaj horyzont nie powinien znajdować się w połowie klatki. Ale w przypadku tego ujęcia nawet to mi nie przeszkadza. A jeśli chodzi o kolory - mam nadzieję, iż Pani nie żałuje, że zdjęcie jest ciepło-brązowe. Mocne i żywe barwy byłyby tu bardzo nie na miejscu. Nawet kolorowa fotografia nie zaw-sze powinna dokładnie oddawać rzeczywiste kolory.

Werdykt: Zachować. I fotografować dalej

Słońce

Piotr Nowicki

Zdjęcie wykonałem aparatem Olympus C-4000 Z. Udało mi się uchwycić tak promienie słońca, jak je w tym momencie zauważyłem. Poproszę o ocenę.

Choć promienie słońca są głównym motywem tego zdjęcia - wiemy o tym jedynie z autorskiego podpisu. Wiadomo, że każdy widząc podobne zjawisko sięga po aparat. Tyle że patrząc na tę fotografię widzimy: ogród, altanę, ludzi, płot, dach budynku, blok mieszkalny, promienie słońca i nieostrą gałąź na pierwszym planie.

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedPoKliknij, aby powiększyćPo
Fotografowanie wymaga trochę "zimnej krwi". A duże matryce cyfrówek pozwalają na korygowanie zdjęć zanim je komuś pokażemy. Dla mnie to zdjęcie mogłoby być miłą fotografią przedstawiającą spotkanie znajomych w oświetlonej słońcem altanie. Albo rozkwitającym, tajemniczym ogrodem... Spróbowałem pokazać jego temat główny. Nawet - zrobione na szybko - obcięcie obu boków klatki pozwala na jego poprawienie.

Werdykt: Zachować na pamiątkę, ale się nim nie chwalić

Mrówka

Misior Pogorzelski

Proszę o ocenę fotografii, którą wykonałem aparatem Olympus c-70. Zdjęcie mrówki zrobiłem przypadkiem, ale uważam, że ma w sobie dynamizm przyciągający uwagę, mimo że to tylko kilka centymetrów kwadratowych na drodze.

Kliknij, aby powiększyćNic tak ładnie nie wygląda na kolorowych zdjęciach jak przedmioty czarno-białe. Takie powiedzenie od wielu lat znane jest fotografikom krajobrazu. A zdjęcie pokazane niżej jest jego najlepszym potwierdzeniem. Niewielki kawałek asfaltowej ulicy sfotografowany w trybie makro wygląda dość abstrakcyjnie. Dopiero sylwetka mrówki pozwala nam odnaleźć skalę, a jej kolor wyraźnie odcina się od monochromatycznego tła. Z technicznego punktu widzenia zdjęcie jest poprawne, ale kompozycja centralna jest mało dynamiczna.

Werdykt: Zachować i w przyszłości unikać "przypadku"

Odbicie

Wiesław Jaszcz

Zdjęcie wykonałem aparatem cyfrowym Premier DC 3330. W zasadzie fotografowałem kolorowe rybki w oczku wodnym. Dopiero na ekranie monitora zauważyłem odbite w tafli wody dwie postaci. Wówczas fotografia nabrała innego wymiaru - tak sądzę. Proszę o ocenę.

Kliknij, aby powiększyćRzeczywiście - jak pisze autor - odbijające się w wodzie sylwetki dają tej fotografii inny wymiar. Tyle że są one tu za słabo wyeksponowane. Giną w bałaganie. Czy nie dało się wykadrować tej zielonej obręczy, która pływa po wodzie, i czy na fotografii musi być tyle trzcin? Albo - czy nie można było w ciekawszy sposób wykorzystać odbicia latarni, które byłoby interesującym uzupełnieniem kompozycji? Oczywiście, że tak. Tyle że trzeba o tym pomyśleć przed naciśnięciem migawki.

Werdykt: Usunąć

Wybrzeze Bałtyku

Małgorzata Taberska

Proszę o ocenę mojego zdjęcia. Zostało wykonane aparatem cyfrowym Konica Minolta Z1.

Kliknij, aby powiększyćSfotografowałam piękne "Wybrzeże Bałtyku" z punktu widokowego leżącego blisko miasta Międzyzdroje. Zdjęcie powstało w piękny, słoneczny dzień. Widząc ten cudowny widok, pragnęłam go uwiecznić.

Morze, nasze morze. Nie ulega wątpliwości, że wybrzeże Bałtyku jest bardzo fotogeniczne. Punkty widokowe, jakie się tam znajdują, pozwalają w pełni odczuć piękno krajobrazu. Niestety - robienie zdjęć w takich miejscach niesie ryzyko wykonania kolejnego "takiego samego zdjęcia" - wszyscy odwiedzający robią tam zazwyczaj identyczne fotografie. A nasza czytelniczka tego uniknęła. Wykonane przez nią zdjęcie jest całkowicie oryginalne. Znam okolice Międzyzdrojów - i muszę szczerze przyznać, że zazdroszczę jej tego zdjęcia. Nie ma na nim nic "oczywistego". Jest trochę traw, trochę piasku, rozmyte morze i ciemna (tajemnicza?) sylwetka drzewa. Z jednej strony - jest to zdjęcie znad Bałtyku, z drugiej - abstrakcyjny krajobraz nasycony dziwnym nastrojem. Kobiety podchodzą do fotografii w specyficzny sposób. Autorka pisze, że chciała zachować na zdjęciu "piękny widok", który widziała - i udało jej się to w najlepszy z możliwych sposobów: poprzez zarejestrowanie emocji, jakie kojarzą się z fotografowaną sceną. Gratuluję.

Werdykt: Stanowczo zachować

Karen Edwards

Jakub Budziszewski

Wysyłam zdjęcie wykonane aparatem Canon G3 na koncercie Jazz na Starówce - przedstawia Karen Edwards. Było to jedno z pierwszych moich zdjęć przedstawiających ludzi. Mam do niego szczególny sentyment. Z góry dziękuję za ocenę.

Kliknij, aby powiększyćOto portret sytuacyjny - trudny, bo należący do gatunku "fotografia muzyczna". Oczywiście, trochę żartuję, warto jednak pamiętać, że fotografowanie muzyków podczas koncertów jest bardzo popularne. I było już w tej dziedzinie kilku geniuszy fotografii. Pytani, jak osiągnęli sukces, odpowiadają najczęściej: "trzeba lubić muzykę i muzyków oraz wiedzieć co chcemy pokazać". Autor zdjęcia lubi muzykę - w końcu wybrał się na koncert. Poprawnie stara się dobrać środki wyrazu odpowiednio do okoliczności - przecież zdjęcie jazzu to zdjęcie czarno-białe. Fotografia ma tylko jedną wadę. Widać na niej niezdecydowanie - nie wiadomo, czy fotografujący chciał zrobić zdjęcie wokalistki czy pianistki (nie jest ważne, że to ta sama osoba). Jak na zdjęcie pianistki - za mało tu pianina i jest ono pokazane w nieciekawy sposób. A jeśli chodzi o wokalistkę to ginie ona wśród klapy pianina i mikrofonowego statywu. Może należało podejść bliżej, skupić się na emocjach, jakie widać na twarzy śpiewającej Karen Edwards? Następnym razem proszę pamiętać również o ciekawym pokazaniu instrumentu. W tego typu fotografii intrygujące ujęcie przedmiotu jest równie ważne jak ukazanie muzyka.

Doceniam natomiast nieostre tło, ale nad kompozycją zdjęcia warto w przyszłości nieco popracować.

Werdykt: Zachować

<hr size=1 noshade>Nasz ekspert: Wojciech Tkaczyński

Redaktor miesięcznika POZYTYW. Wykładowca Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.

Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni pakietem programów do edycji fotografii i filmów - Photoshop Elements 3.0 LUB Adobe Premiere Elements.

Warunkiem przyjęcia fotografii do rubryki jest to, by była ona w formie elektronicznej. prosimy podać też krótki opis zdjęcia oraz informacje, jakim aparatem zostało ono wykonane.