Fotopocztówka z wakacji

Pocztówka od lat towarzyszy nam nie tylko podczas wyjazdów wakacyjnych, ale jest również przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Przygotowanie takiej kartki nie jest rzeczą trudną, a z pewnością zaskoczymy przyjaciół wysyłając im naszą własną pocztówką z podróży!

Pocztówka od lat towarzyszy nam nie tylko podczas wyjazdów wakacyjnych, ale jest również przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Przygotowanie takiej kartki nie jest rzeczą trudną, a z pewnością zaskoczymy przyjaciół wysyłając im naszą własną pocztówką z podróży!

Kliknij, aby powiększyćHistoria kartki pocztowej zbiega się z rozpowszechnieniem fotografii. Już nasze prababcie wysyłały pocztówki z nadmorskich czy górskich miejscowości - i co ciekawe - często były to fotografie, na których znajdowały się one same w otoczeniu miejsc, w których właśnie przebywały.

Zobacz również:

Każdy szanujący się kurort miał swoich stale rezydujących tam fotografików, którzy na życzenie fotografowali "kuracjuszy" i potem swoimi "tajemniczymi" metodami preparowali "osobistą" pocztówkę, która była wspaniałym prezentem dla przyjaciół czy rodziny.

Później czasy się zmieniły i kartki pocztowe stały się powszechne, a zwyczaj wysyłania pocztówek z własnym wizerunkiem zaniknął na rzecz niedrogich, masowo produkowanych widoczków, które można było kupić w każdym kiosku. Wraz z pojawieniem się technologii cyfrowej pocztówkowe szaleństwo wróciło, lecz trochę w innej formie. Teraz wysyłamy znajomym cyfrowe zdjęcia z wyjazdów, na ogół czyniąc to za pomocą e-maila.

Czy jednak nie byłoby miło wrócić do zwyczaju naszych prababć i wysyłać przyjaciołom pocztówek z naszym własnym wizerunkiem? Pokażemy, jak przygotować taką kartkę w edytorze graficznym. Kto wie, może zachęceni produkowaniem swoich własnych kartek pocztowych zdecydujemy się, by je później wydrukować na twardszym papierze i wysłać tradycyjną pocztą?

1 Organizujemy pracę

Otwieramy zdjęcia, z których chcemy stworzyć kartkę. Wybieramy jedną fotografię, która będzie tłem. Zostawiamy ten plik otwarty, a resztę zdjęć zmniejszamy, tak by nam nie przeszkadzały, ale były pod ręką. Warstwę z tłem duplikujemy, posługując się skrótem Crtl + J.

Kliknij, aby powiększyć

2 Tworzymy passe-partout

Wracamy do oryginalnej warstwy z tłem. Stworzymy na niej passe-partout w kolorze, jaki został ustalony w przyborniku jako Background Colour. Z menu Image wybieramy Canvas Size. W oknie, które się pojawi, ustalamy szerokość passe-partout, zwiększając wysokość i szerokość naszego okna. My dodaliśmy po 1 cm z każdej strony.

Kliknij, aby powiększyć

3 Tworzymy ramkę

By określić obszar, który ma zostać obramowany (całe zdjęcie), klikamy prawym klawiszem myszy dokładnie w ikonkę warstwy Tło Copy i otwieramy listę, z której wybieramy Select Layer Transparency. W menu Edit -> Stroke ustalamy parametry ramki. My wybraliśmy kolor czerwony, obramowanie Center, a szerokość ramki ustaliliśmy na 5 pikseli.

Kliknij, aby powiększyć

4 Dodajemy do ramki drugi kolor

Jeśli chcemy, by nasza ramka składała się z więcej niż jednego koloru, musimy ponownie ją obramować, lecz innym kolorem. Upewniamy się, że obszar do obramowania jest zaznaczony i powtarzamy wszystkie czynności z kroku 3, zmieniając kolor na pomarańczowy i rodzaj obramowania na Outside.

Kliknij, aby powiększyć

5 Nakładamy cień pod tło

Zaznaczamy warstwę Tło Copy i wchodzimy do menu Layers -> Layer Style -> Drop Shadow. Zmieniamy kolor z domyślnej czerni na ciemny brąz, trochę go rozmywamy (Size) oraz zmieniamy jego ustawienie. Używając narzędzia Move (z przybornika), możemy poruszać cieniem bezpośrednio na obrazku.

Kliknij, aby powiększyć

6 Komponujemy pocztówkę

Otwieramy pomniejszone zdjęcia i za pomocą Move z przybornika przeciągamy jedno z nich na nasze tło. Warstwę, która się automatycznie pojawi, nazwijmy "obrazek1". Teraz, za pomocą skrótu Crtl +T, uaktywnimy narzędzie do transformacji i ustalimy wielkość oraz pozycję małego zdjęcia.

Kliknij, aby powiększyć

7 Nakładamy ramkę na obrazek

By mały obrazek nie stał się zbyt "agresywny" kompozycyjnie w stosunku do tła, używamy jednego koloru, by go obramować. Przy zaznaczonej warstwie "obrazek1" postępujemy podobnie jak w kroku 3: selekcjonujemy obszar do obramowania, następnie Edit->Stroke - i w oknie ustalamy odpowiednie wartości.

Kliknij, aby powiększyć