Cyfrowe farbowanie

Wydawać by się mogło, że zmiana koloru włosów lub oczu to niewiele - jednak ci, którzy się na nią zdecydowali, wiedzą, jak bardzo drobna kolorystyczna korekcja może zmienić wygląd.

Wydawać by się mogło, że zmiana koloru włosów lub oczu to niewiele - jednak ci, którzy się na nią zdecydowali, wiedzą, jak bardzo drobna kolorystyczna korekcja może zmienić wygląd.

Kliknij, aby powiększyćLato i urlop to czas, kiedy większość z nas zrzuca poważne, szare garnitury, a ponure teczki odstawia w kąt. Słońce sprawia, że jesteśmy weselsi, bardziej nieprzewidywalni i na pewno bardziej śmiali - decydujemy się na rzeczy, na które na co dzień brakuje nam odwagi. Któż z nas nie zastanawiał się kiedyś nad tym, jak zmieniłby się nasz wygląd, gdybyśmy mieli np. niebieskie oczy zamiast piwnych lub włosy blond albo nawet czerwone zamiast zwykłego, popularnego brązu?

Zobacz również:

Jedynie najodważniejsi są w stanie zdecydować się na tak szalone zmiany kolorystyczne, sprawdzając to na własnej skórze. Za to każdy z nas może zobaczyć, czy pasuje do niego nowy kolor włosów, zielone lub granatowe szkła kontaktowe - wystarczy zasiąść przed komputerem i zmodyfikować swoje zdjęcie za pomocą kilku prostych fotoefektów. Potem już możemy zaskoczyć przyjaciół, przesyłając im zdjęcia z niecodziennym kolorem fryzury, z którego szef nie byłby prawdopodobnie zadowolony, i zaprezentować znajomym nowy kolor naszych oczu, a wszystko to bez zbędnych wydatków w salonie optycznym na dość drogie soczewki koloryzujące.

Przedstawiony przez nas sposób zmiany wizerunku, może nie jest tak idealnie precyzyjny jak "profesjonalne" zmiany kolorów - ale za to nie wymaga mozolnego zaznaczania i jest na tyle nieskomplikowany, że sprosta mu nawet średnio zaawansowany użytkownik programu graficznego.

Gdy opanujemy technikę podmiany koloru na prezentowanym przez nas przykładzie, to później, przy odrobinie wyobraźni, bez problemu będziemy umieli zmienić kolor swoich ubrań, samochodu, a nawet ścian we własnym mieszkaniu. Czasami, zanim wydamy fortunę na hektolitry farby w nietrafionym kolorze, warto sprawdzić wcześniej, jakie barwy pasują do naszego wnętrza.

Może okazać się również, że te same tricki przydadzą się do celów bardziej praktycznych niż tylko zabawa. Jeżeli staramy się osiągnąć w naszych zdjęciach niebanalne efekty, to zmieniając kolory pewnych partii fotografii, stworzymy portrety mniej realistyczne, dodamy osobie portretowanej tajemniczości i charakteru. Zresztą po kilku próbach każdy sam oceni, do jakich celów przyda się prezentowany przez nas sposób podmiany koloru.

Czego uczymy

Jak zmienić kolor fragmentu fotografii

Poziom trudności: średnio zaawansowany

Potrzebne umiejętności: znajomość obsługi edytora graficznego, używanie maski

Program: Adobe Photoshop 7

Sprzęt: komputer

1 Powielamy warstwę

Otwieramy zdjęcie i kopiujemy warstwę z tłem, przeciągając oryginał nad ikonkę New Layer lub używając skrótu Ctrl + J. Nowej warstwie nadajemy nazwę "kolorowa1". Ważne, aby części ciała, które zamierzamy pokolorować, nie były zbyt ciemne - tylko wtedy uzyskamy zadowalający efekt.

Kliknij, aby powiększyć

2 Nakładamy kolor

Klikamy na skopiowaną warstwę, tak by była aktywna, i za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + U otwieramy okno, w którym określamy konkretny kolor. Zaznaczamy opcję Colorize w prawym, dolnym rogu okienka i operując suwakami Hue, Saturation i Lighting dobieramy interesujący nas kolor. Suwak saturacji przesuwamy maksymalnie w prawo.

Kliknij, aby powiększyć

3 Tworzymy "czarną maskę"

Na warstwie z kolorem tworzymy tzw. czarną maskę. Z menu wybieramy Layer ->Add Layer Mask -> Hide All. Nie przejmujmy się, że kolor zniknął - za chwilę pojawi się znowu, w odpowiednim miejscu.

Kliknij, aby powiększyć

4 Zdejmujemy część maski

Ponieważ chcemy zmienić kolor włosów, teraz je odsłonimy. Upewniamy się, że maska warstwy jest zaznaczona, w przyborniku ustawiamy kolor na biały i pędzlem o rozmytych brzegach powoli ją odsłaniamy. Czynność tę łatwiej jest wykonywać na dużym powiększeniu.

Kliknij, aby powiększyć

5 Powiększamy obraz

Za pomocą narzędzia Zoom z przybornika powiększamy obraz. By przesuwać go we wszystkie strony, używamy narzędzia Rączka. Aby ułatwić sobie pracę, zamiast wchodzić do przybornika, wciśnijmy na chwilę spację. Zamienia ona dotychczasowe narzędzie na Rączkę. Gdy zwalniamy spację - wracamy do narzędzia, którym pracowaliśmy.

Kliknij, aby powiększyć

Wskazówka

Nie przejmujmy się, jeżeli podczas odsłaniania maski zrobimy coś niedokładnie. Wszelkie błędy zawsze można skorygować, zmieniając kolor pędzla na czarny. Pamiętajmy - biały odsłania maskę, a czarny ją przysłania.