Światło pod kontrolą

Adobe Photoshop CS2 pozwala na zaawansowanń korektę rozpiętości tonalnej zdjęcia. Pokażemy, jak ją wykonać.

Adobe Photoshop CS2 pozwala na zaawansowanń korektę rozpiętości tonalnej zdjęcia. pokażemy, jak ją wykonać.

Przed i poKliknij, aby powiększyćPrzed i poZdarza się, że aby wykonać zdjęcie zawierające szczegóły w światłach oraz prawidłowo naświetlone cienie, trzeba się sporo napracować. Matryce lustrzanek mają ograniczone możliwości pod względem odwzorowania szerokiej rozpiętości tonalnej. Z pomocą przychodzi nam Adobe Photoshop CS2, oferując funkcję HDR (High Dynamic Range). Pozwala ona na uzyskanie fotografii z nienaganną ekspozycją. Skorzystanie z HDR jest możliwe, pod warunkiem że mamy kilka fotografii jednego miejsca wykonanych ze statywu z różnymi parametrami ekspozycji. Warunek ten musi być bezwzględnie spełniony - inaczej (np. gdy jedno ze zdjęć będzie poruszone) nasza praca pójdzie na marne. Aby pokazać działanie HDR, wykonaliśmy serię zdjęć w kościele. Jego wnętrze oświetlone było światłem padającym przez niewielkie okna umieszczone stosunkowo wysoko. Chcieliśmy, by plama światła na posadzce i rysunek witraży były poprawnie odwzorowane. Połączyliśmy ze sobą 5 zdjęć. Dopiero wówczas uzyskany efekt uznaliśmy za zadowalający.

Zobacz również:

Nie zawsze do poszerzenia rozpiętości tonalnej zdjęcia trzeba użyć tak wielu obrazów. Często wystarczy nałożenie na siebie 3 fotografii.

1 Otwieramy zdjęcia

Po wykonaniu zdjęć przenosimy pliki do komputera i otwieramy je. Z menu wybieramy File/Automate/Merge to HDR i wskazujemy folder, do którego skopiowaliśmy pliki. Możemy również otworzyć pliki w Photoshopie i wskazać otwarte pliki (File/Automate/Merge to HDR/Open Files).

Kliknij, aby powiększyć

2 Konwertujemy

Po złożeniu pliku HDR dokonujemy konwersji do formatu 8- lub 16-bitowego (Image/Mode/8 Bits/Channel). W trakcie konwersji możemy wybrać jeden z algorytmów tworzenia pliku: Exposure and Gamma - ustalenie jasności i kontrastu, Highlight Compression - automatyczne dopasowanie światła obrazu, Equalize Histogram - automatyczne dopasowanie kontrastu.

Kliknij, aby powiększyć

3 Korygujemy jasność

Kolejnym algorytmem jest funkcja Local Adaptation, która pozostawia nam dużą swobodę dzięki możliwości manipulacji krzywą tonalną. Ustalamy poziom jasności świateł i cieni naszego zdjęcia. Na koniec zapisujemy zmiany.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

  • Korekty rozpiętości tonalnej zdjęcia

  • Poziom trudności: zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: znajomość zagadnień fotograficznych i obsługa programu graficznego

  • Program: Adobe Photoshop CS2

  • Sprzęt: komputer