Poprawiamy zdjęcie z telefonu

Wcale nie trzeba mieć aparatu cyfrowego, by zrobić cyfrowe zdjęcie! Wystarczy, że jesteśmy posiadaczami odpowiedniego telefonu komórkowego. Choć jakość takich zdjęć pozostawia wiele do życzenia, jest kilka sposobów, by poprawić ich wygląd.

Wcale nie trzeba mieć aparatu cyfrowego, by zrobić cyfrowe zdjęcie! Wystarczy, że jesteśmy posiadaczami odpowiedniego telefonu komórkowego. Choć jakość takich zdjęć pozostawia wiele do życzenia, jest kilka sposobów, by poprawić ich wygląd.

Kliknij, aby powiększyćJeszcze do niedawna telefon komórkowy służył wyłącznie do dzwonienia. Dziś sam telefon zdaje się być raczej dodatkiem do wielofunkcyjnych, multimedialnych urządzeń, jakimi stały się komórki. Wbudowany w nie aparat fotograficzny nikogo już nie dziwi i jest jedną z wielu przydatnych funkcji, jakie oferują nam producenci.

Zobacz również:

Pomimo że jakość fotografii wykonanych za pomocą telefonu pozostawia naprawdę wiele do życzenia, to i tak wbudowanych aparatów używamy często. Zabawne, małe fotki dają nam dużo radości, a nasi znajomi mogą obejrzeć je już chwilę później, bez względu na czas i miejsce, gdzie się znajdują.

Ulotne chwile "złapane" aparatem wbudowanym w telefon, mimo swej koszmarnej jakości technicznej, mają na pewno ogromną wartość sentymentalną.

Przecież telefon komórkowy mamy przy sobie zawsze, czego nie można powiedzieć o cyfrówce - z nią na co dzień nie rozstają się tylko najwięksi zapaleńcy fotografii. Często więc nagłe i nieprzewidziane momenty są upamiętniane za pomocą aparatu wbudowanego w komórkę. Ale choć zdjęcia z telefonu mają niską jakość, to i tak mamy ochotę zachować je na twardych dyskach komputerów - przecież nasze wspomnienia są bezcenne, a że zarejestrowane ze złą jakością - na to też jest sposób!

Główną przywarą "telefonicznych fotografii" jest duży szum i brak kontrastu - spróbujemy pozbyć się tych błędów.

Oczywiście wiemy, że nie da się z tego rodzaju zdjęć stworzyć "arcydzieła", jakość optyki oferowanej przez wbudowane aparaty cyfrowe nie może równać się z nawet kiepskiej jakości cyfrówką. Warto jednak próbować poprawić przy użyciu edytora graficznego zapisane pliki. Taka operacja nie zajmuje wiele czasu, a zdjęcia po prostu zaczną wyglądać lepiej.

1 Standard Edit

Najpierw przeniesiemy fotografię do komputera wg instrukcji dołączonej do aparatu telefonicznego i otworzymy ją w edytorze, w środowisku Standard Edit. Przycisk do przełączania się między środowiskami Standard i Quick Fix znajduje się w prawym, górnym rogu ekranu.

Kliknij, aby powiększyć

2 Powiększamy zdjęcie

Z paska narzędzi wybieramy narzędzie Zoom i za jego pomocą powiększamy zdjęcie. Teraz dokładnie widać, które miejsca wymagają poprawek i są najbardziej zaszumione. Za pomocą spacji przełączamy się na narzędzie Rączka i w łatwy sposób poruszamy się po powiększonym obrazie.

Kliknij, aby powiększyć

3 Zaznaczamy fragmenty

Możemy nałożyć filtr na całe zdjęcie lub tylko na tę jego część, która wydaje nam się najbardziej zaszumiona. W naszym przypadku filtr nałożymy tylko na postać dziewczyny. Za pomocą lassa z paska narzędzi zaznaczamy ten fragment, który nas interesuje.

Kliknij, aby powiększyć

4 Redukujemy zaszumione miejsca

Z menu Filter -> Noise wybieramy filtr Reduce Noise i nakładamy go na wyselekcjonowane miejsca. W oknie dialogowym znajdują się trzy wartości. Strenght - odpowiedzialny jest za siłę oddziaływania filtra. Preserve Details - kontroluje ziarnistość zdjęcia, a Reduce Colour Noise - to funkcja przydatna, gdy w miejscach biało-czarnych pojawiają się zbędne kolorowe piksele.

Kliknij, aby powiększyć

5 Kolor i kontrast

Najszybciej możemy skorygować kolor i kontrast, używając narzędzi ze środowiska Quick Fix. Klikając na ikonkę Quick Fix w prawym, górnym rogu ekranu, przełączamy się na ten tryb i używając narzędzia Smart Fix, dostosowujemy kontrast i kolory automatycznie lub używamy którejkolwiek z wyżej wymienionych funkcji, by zrobić to ręcznie. Zdaliśmy się na pełną automatykę i wybraliśmy narzędzie Smart Fix.

Kliknij, aby powiększyć

6 Przydatny podgląd

Podczas poprawiania zdjęcia w środowisku Quick Fix możemy ułatwić sobie pracę, zaznaczając na dole ekranu opcję View.

Pozwoli to nam widzieć jednocześnie: oryginał i poprawianą właśnie wersję. To bardzo przydatna funkcja, dzięki której można uniknąć wielu pomyłek. Gdy efekt uznamy za zadowalający, zapisujemy zdjęcie.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Jak w prosty sposób poprawić jakość zdjęcia zrobionego telefonem komórkowym

Poziom trudności: początkujący

Potrzebne umiejętności: podstawy posługiwania się edytorem graficznym

Program: Adobe Photoshop Elements 3.0

Sprzęt: komputer, telefon z aparatem fotograficznym

Wskazówka

Jeżeli pozmienialiśmy domyślne ustawienia Quick Fix - możemy bez problemu do nich wrócić. Przytrzymujemy klawisz Alt do czasu, aż przycisk Cancel zamieni się w Reset. Klikamy Reset, by przywrócić domyślne ustawienia.

Wskazówka

Będąc w programie Quick Fix, możemy także, w razie potrzeby, szybko zlikwidować efekt czerwonych oczu - wystarczy tylko kliknąć narzędziem Red Eye Remover na czerwony obszar.