Przygotuj swoje zdjęcia

Za pomocą kilku prostych sztuczek w iPhoto można odkryć najlepszą część fotografii.

Za pomocą kilku prostych sztuczek w iPhoto można odkryć najlepszą część fotografii.

Kliknij, aby powiększyćProgram iPhoto 5 Apple'a to bardzo wygodne narzędzie do zarządzania cyfrową kolekcją. Dzięki jego użyciu nie trzeba mozolnie przeszukiwać teczek o dziwnie brzmiących nazwach, aby znaleźć zdjęcia zrobione określonego dnia lub w konkretnym miejscu. iPhoto pobiera zdjęcia bezpośrednio z aparatu i przedstawia je w uporządkowany sposób. Od tej chwili możemy wykonać praktycznie dowolną czynność - wydrukować je, utworzyć galerię internetową lub stworzyć pokaz slajdów.

Zrozumienie funkcji dostępnych w iPhoto pozwoli najlepiej wykorzystać możliwości drzemiące w tym programie. W tej części artykułu pokażemy sposób poprawiania fotografii, a także sortowania i wybierania ich do określonego zastosowania.

Zobacz również:

Przejmijmy kontrolę nad kolekcją

Ujęcia i gwiazdki - Wybierając polecenie menu View: My Rating możemy szybko sprawdzić w trybie miniatur liczbę gwiazdek przyznanych dla każdego zdjęcia. Aby posortować zdjęcia według ich ocen, należy wybrać polecenie View: Sort Photos: By Rating. Ulubione zdjęcia znajdą się na górze okna.Kliknij, aby powiększyćUjęcia i gwiazdki - Wybierając polecenie menu View: My Rating możemy szybko sprawdzić w trybie miniatur liczbę gwiazdek przyznanych dla każdego zdjęcia. Aby posortować zdjęcia według ich ocen, należy wybrać polecenie View: Sort Photos: By Rating. Ulubione zdjęcia znajdą się na górze okna.Czy większą część swojego czasu spędzasz na przewijaniu biblioteki zdjęć w poszukiwaniu potrzebnych fotografii? Podobnie jak ogród, tak i kolekcja zdjęć wymaga regularnego pielęgnowania i usuwania chwastów. Jeżeli o tym zapomnimy, czas przeglądania biblioteki niepotrzebnie się wydłuży.

Przed nastaniem ery fotografii cyfrowej do przeglądania kolekcji slajdów używałem podświetlonej powierzchni, na której umieszczałem kolejne przezrocza, a następnie z lupą w dłoni oceniałem każde ujęcie, umieszczając jedną, dwie lub trzy kropki w lewym dolnym rogu. Wspaniałe ujęcia otrzymywały trzy kroki, natomiast jedną kropkę oznaczone były moje wpadki. iPhoto pozwala zastosować podobną procedurę bezpośrednio na ekranie komputera. Możemy także używać tych ocen do szybkiego filtrowania ulubionych zdjęć.

Po załadowaniu nowej grupy zdjęć kliknijmy ikonę Last Roll na liście Source (po lewej stronie okna programu). Wszystkie skopiowane zdjęcia pojawią się w obszarze podglądu. Za pomocą przycisku ze znakiem plusa możemy teraz utworzyć nowy album i przyznać mu dowolną nazwę opisową.

Teraz wystarczy nacisnąć klawisze z-A i przeciągnąć wszystkie zdjęcia do nowego albumu, a następnie rozpocząć sortowanie.

Krytyczny rzut okiem

Ustawienia pokazu slajdów - Wybierzmy album do wyświetlenia jako pokaz slajdów, a następnie użyjmy elementów sterujących do oceny fotografii wyświetlanych na ekranie.Kliknij, aby powiększyćUstawienia pokazu slajdów - Wybierzmy album do wyświetlenia jako pokaz slajdów, a następnie użyjmy elementów sterujących do oceny fotografii wyświetlanych na ekranie.Zdjęcia w kolekcji warto sortować według ich oceny w gwiazdkach. W ten sposób najlepsze zdjęcia będą zawsze widoczne na górze albumu, a wpadki fotografa znikną gdzieś w otchłani dysku twardego. Pozwala to oszczędzić mnóstwo czasu w przyszłości. Zamiast otwierać każde zdjęcie w trybie edycji i sprawdzać jego jakość, wystarczy szybko przejrzeć miniatury i spojrzeć na ich oceny.

Funkcja pokazu slajdów w iPhoto sprawdza się świetnie w ocenianiu zdjęć. Poszczególne fotografie są wyświetlane na całym ekranie, dzięki czemu można dokładnie się im przyjrzeć. Za pomocą elementów sterujących na dole ekranu łatwo przyznać wybraną ocenę. W ten sposób nie trzeba ciągle klikać i przewijać.

Aby przejść do trybu pokazu slajdów, należy kliknąć tytuł wybranego albumu i podświetlić go (lub wybrać pozycję Last Roll, jeśli właśnie zaimportowano zdjęcia), a następnie kliknąć trójkątny przycisk Play poniżej listy Source (jest to inny przycisk niż duży przycisk Play na pasku narzędzi Slideshow). Na ekranie zostanie wyświetlony panel ustawień pokazu slajdów, w którym należy usunąć zaznaczenie wszystkich opcji z wyjątkiem Show Slideshow Controls. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich niepotrzebnych upiększaczy, koncentrując się na zdjęciach (patrz zrzut: "Ustawienia pokazu slajdów").

Szybki jak ptak - Użycie pokazu slajdów do szybkiej oceny zdjęć pozwoli spontanicznie określać jakość. To zdjęcie otrzymało cztery gwiazdki, ponieważ naprawdę mi się podoba.Kliknij, aby powiększyćSzybki jak ptak - Użycie pokazu slajdów do szybkiej oceny zdjęć pozwoli spontanicznie określać jakość. To zdjęcie otrzymało cztery gwiazdki, ponieważ naprawdę mi się podoba.Po rozpoczęciu odtwarzania można użyć paska sterowania do pauzowania i kontynuowania pokazu, przechodzenia między slajdami, a także obracania, usuwania i oceniania zdjęć na ekranie. Aby przyznać ocenę, wystarczy kliknąć kropki, powodując pojawienie się odpowiedniej liczby gwiazdek. Nie ma sensu spędzać zbyt dużo czasu na zastanawianiu się nad poszczególnymi ocenami, ponieważ liczy się pierwsze wrażenie.

W razie potrzeby można później zmienić przyznaną ocenę. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces, można użyć skrótów klawiszowych - z-1 dla jednej gwiazdki, z-2 dla dwóch gwiazdek itd. Jedną z największych zalet tej metody jest możliwość wyświetlenia zdjęć w pełnym rozmiarze, a nie w postaci mało wyraźnych miniaturek (patrz zrzut: "Szybki jak ptak").

Po zakończeniu pokazu slajdów nastąpi powrót do głównego okna programu iPhoto. Aby wyświetlić przyznane oceny poniżej miniaturek, wystarczy wybrać polecenie menu View: My Rating. W ten oto sposób można szybko znaleźć najlepsze zdjęcia bez czasochłonnego przechodzenia do trybu edycji (patrz zrzut: "Ujęcia i gwiazdki").

Sztuczna inteligencja

iPhoto umożliwia organizowanie biblioteki zdjęć poprzez zgrupowanie podobnych zdjęć z różnych rolek w tzw. inteligentne albumy (smart albums). Podobnie jak inteligentne listy odtwarzania w iTunes, te albumy umożliwiają automatyczne tworzenie kolekcji fotografii na podstawie różnych kryteriów, takich jak data, nazwa pliku, komentarz itd.

Zalecam utworzenie inteligentnego albumu, który będzie zawierał wszystkie najlepsze zdjęcia. Pozwoli to szybko wybrać zdjęcia, którymi chcemy pochwalić się swojej rodzinie lub szefowi.

Tworzenie inteligentnego albumu należy rozpocząć od przytrzymania klawisza Option. Przycisk + w lewym dolnym rogu iPhoto zamieni się w kółko zębate. Jest to ikona o nazwie Smart Folder. Jej kliknięcie spowoduje pojawienie się okna dialogowego, w którym można wpisać nazwę albumu i wybrać kryterium My Rating (moja ocena). Z środkowej listy rozwijanej wybierzmy pozycję Is greater than, a następnie kliknijmy trzy gwiazdki w polu obok. Po kliknięciu przycisku OK program iPhoto utworzy natychmiast album zawierający wszystkie zdjęcia z oceną 4 lub 5 gwiazdek (zobacz zrzut: "Tylko najlepsze").

OryginałKliknij, aby powiększyćOryginałKrok 1Kliknij, aby powiększyćKrok 1
Krok 2Kliknij, aby powiększyćKrok 2Krok 3Kliknij, aby powiększyćKrok 3