Rozwiązywanie problemów z drukarkami

Rozmyte szczegóły na wydruku. Cieknący atrament. Plamy tuszu na papierze. Uzyskanie wydruku o wysokiej jakości z drukarki atramentowej czasami może sprawiać kłopoty. Oczywiście większość urządzeń sygnalizuje podstawowe problemy, takie jak brak papieru lub niski poziom tuszu, ale diagnoza innych symptomów jest już bardziej skomplikowana. Z tego powodu przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże rozwiązać większość problemów z drukowaniem.

Rozmyte szczegóły na wydruku. Cieknący atrament. Plamy tuszu na papierze. Uzyskanie wydruku o wysokiej jakości z drukarki atramentowej czasami może sprawiać kłopoty. Oczywiście większość urządzeń sygnalizuje podstawowe problemy, takie jak brak papieru lub niski poziom tuszu, ale diagnoza innych symptomów jest już bardziej skomplikowana. Z tego powodu przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże rozwiązać większość problemów z drukowaniem.

Problemy mechaniczne

Zapchana lub niewyrównana głowica drukująca jest przyczyną wielu kłopotów z jakością druku. Ponieważ mechaniczna budowa drukarki różni się w zależności od danego urządzenia, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi posiadanego modelu, aby sprawdzić sposób rozwiązania typowych problemów z głowicą drukującą. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zaleceń.

Zobacz również:

Wydruki są jaśniejsze, niż oczekiwano, na wydrukach pojawiają się białe obszary lub poziome linie.

Dobry wydruk, zły papier Jak pokazano na powiększeniu, drobne kropelki tuszu nie zostały wchłonięte przez papier.Kliknij, aby powiększyćDobry wydruk, zły papier Jak pokazano na powiększeniu, drobne kropelki tuszu nie zostały wchłonięte przez papier.Są to typowe oznaki zapchanej głowicy drukującej, które występują zwykle, gdy drukarka była nieużywana przez pewien czas. W takiej sytuacji należy wyczyścić głowicę drukującą za pomocą programu narzędziowego drukarki. Jeśli nie można go znaleźć, wystarczy użyć narzędzia Printer Setup Utilities (w systemie Mac OS X) lub panelu Drukarki i faksy w systemie Windows.

Po wybraniu odpowiedniego modelu drukarki zwykle można uzyskać dostęp do programów narzędziowych i diagnostycznych. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wykonać wielokrotne czyszczenie głowicy. Między kolejnymi powtórzeniami tego procesu można wydrukować stronę testową, aby uniknąć uszkodzenia dysz. Jeżeli procedura czyszczenia nie zadziała w oczekiwany sposób, można pozostawić wyłączoną drukarkę na noc, a następnie powtórzyć czyszczenie następnego dnia. Zaschnięty tusz zmięknie, dzięki czemu jego usunięcie będzie łatwiejsze.

W przypadku gdy zasychanie głowic powtarza się regularnie, należy wyrobić sobie nawyk wyłączania drukarki na noc za pomocą odpowiedniego przycisku (a nie poprzez odłączenie kabla zasilającego). Niektóre nowsze modele drukarek są wyposażone w specjalny mechanizm chroniący dysze. Praktycznie każdy program narzędziowy pozwala wydrukować stronę testową z użyciem wszystkich pojemników z tuszem. Jeśli przez dłuższy czas nie drukowano żadnej strony w kolorze, warto wydrukować taki arkusz testowy przed rozpoczęciem wydruku dużego pliku - pozwoli to zaoszczędzić sporo tuszu, jeśli wydruk będzie niepoprawny.

Pionowe linie są postrzępione.

Jest to typowy sygnał wskazujący, że głowica drukująca jest niewyrównana. Uniknięcie tego problemu nie jest możliwe, ponieważ każda głowica zmienia położenie po pewnym czasie. Na szczęście rozwiązanie jest proste - wystarczy użyć programu narzędziowego drukarki, w którym powinna być dostępna odpowiednia opcja.

Brakujące kolory, problemy z cieniami i kontrastem.

Kolory na wydruku mogą być nieprawidłowe, nawet jeśli drukarka nie sygnalizuje jeszcze konieczności wymiany pojemników z tuszem. Jeżeli poziom tuszu jest niski, wystarczy wymienić kartridże, aby poprawić jakość wydruku.

Jeżeli poziom tuszu jest wystarczający, a na wydruku brakuje określonego koloru, prawdopodobnie zapchana jest dysza, należy więc wykonać czyszczenie głowicy drukującej. Za problemy z kontrastem i cieniami jest zwykle odpowiedzialny pojemnik z czarnym tuszem. Jakość kolorów może spaść, jeśli pojemniki z tuszem znajdują się w drukarce przez ponad sześć miesięcy. Oczywiście rozwiązanie jest tu bardzo proste - wystarczy wymienić kartridże. Należy tylko upewnić się, że do poszczególnych gniazd włożono tusze w odpowiednim kolorze, gdyż w przeciwnym razie wydruki mogą mieć dość psychodeliczny wygląd.

Problemy z papierem.

Za problemy z drukowaniem nie zawsze odpowiada drukarka. Użycie niewłaściwego papieru lub błędnych ustawień sterownika drukarki również może doprowadzić do wydruku o złej jakości. Najlepsze wyniki można osiągnąć, jeśli używane są tusze i papier zalecane przez producenta drukarki. Takie rozwiązanie jest jednak dość kosztowne, dlatego też przedstawiamy poniżej wskazówki, które pozwolą osiągnąć najlepsze wyniki nawet przy użyciu alternatywnych materiałów eksploatacyjnych.

Wydruki są rozmyte.

Rozjaśniamy zdjęcie - Jeśli zdjęcie jest zbyt ciemne, papier może wchłaniać nadmierną ilość tuszu. Aby to zmienić, można użyć suwaka Output Levels w programie Adobe Photoshop Elements.Kliknij, aby powiększyćRozjaśniamy zdjęcie - Jeśli zdjęcie jest zbyt ciemne, papier może wchłaniać nadmierną ilość tuszu. Aby to zmienić, można użyć suwaka Output Levels w programie Adobe Photoshop Elements.Papier może być wilgotny lub włożono go do góry nogami. W przypadku większości papierów tylko jedna strona arkusza jest przeznaczona do zadrukowania - zwykle jest ona jaśniejsza lub bardziej błyszcząca.

Jeśli papier został załadowany poprawnie, można spróbować użycia innego ustawienia papieru. Być może drukarka używa zbyt dużo tuszu dla wybranego papieru. Aby to zmienić, należy otworzyć sterownik drukarki i wybrać ustawienie o niższej jakości bądź wyłączyć opcje, które powodują zużycie dodatkowej ilości tuszu (na przykład opcja Super MicroWeave w przypadku niektórych drukarek firmy Epson).

Wydruki są ziarniste.

Jeżeli wykonano już czyszczenie i wyrównywanie głowicy, ale wydruki są w dalszym ciągu zbyt ziarniste, można wypróbować ustawienia zapewniającego wyższą jakość druku. Jeżeli i to nie rozwiąże problemu, przyczyną może być papier o zbyt niskiej jakości. Aby to sprawdzić, wystarczy wykonać wydruk na papierze zalecanym przez producenta drukarki i porównać, czy jakość się poprawiła.

Problemy z oprogramowaniem

W oknach dialogowych drukowania zwykle można znaleźć ogromną liczbę opcji i ustawień, przez co łatwo przegapić pole wyboru lub menu rozwijane, które mają negatywny wpływ na jakość wydruku.

Na wydrukach widoczne są plamy tuszu, tusz ścieka z wydruku.

Czasami wydruki wyglądają tak, jakby zostały wydrukowane na bardzo drobnym papierze ściernym (patrz rysunek: "Dobry wydruk, zły papier"). Kłopot ten zwykle powoduje wybranie nieodpowiednich ustawień papieru w oknie dialogowym drukowania lub użycie papieru, który nie jest przeznaczony dla danej drukarki.

Dotyczy to najczęściej papieru błyszczącego. Aby rozwiązać taki problem, należy otworzyć okno dialogowe drukowania i upewnić się, czy z listy wybrano właściwy rodzaj papieru. Na opakowaniu papieru zwykle można znaleźć wskazówki dotyczące zalecanych ustawień drukarki.

Na wydrukach są widoczne pasy z dużą ilością tuszu.

Jest to wynik ustawienia zbyt wysokiej rozdzielczości drukarki, szczególnie jeśli używany jest papier niepokrywany lub papier artystyczny. Powoduje to zużycie zbyt dużych ilości tuszu. Ponieważ większość drukarek nie pozwala modyfikować bezpośrednio rozdzielczości drukowania, należy wybrać niższy poziom jakości.

Wydruki czarno-białe mają kolorowy odcień lub są zbyt ziarniste.

Choć nie brzmi to zbyt intuicyjnie, należy włączyć kolor podczas drukowania czarno-białych obrazów. Zapewni to lepsze przejścia odcieni oraz bogatsze tony niż w przypadku drukowania z użyciem tylko czarnego tuszu.

Wiele drukarek ma problemy z odwzorowaniem neutralnych obrazów w skali szarości. Jeżeli na wydrukach zdjęć można zaobserwować delikatny odcień, należy odczekać na wyschnięcie tuszu (na przykład całą noc), zanim zostaną dokonane zmiany w ustawieniach. Kolory mogą zmieniać się w czasie schnięcia i stać się bardziej neutralne.

Jeżeli jednak na wydrukach w dalszym ciągu jest widoczny kolorowy odcień, można dostosować ustawienia balansu kolorów w ustawieniach zarządzania kolorami (w oknie dialogowym drukowania). Zwykle konieczne jest wykonanie kilku eksperymentów, zanim zostaną uzyskane wydruki o odpowiedniej jakości. Kiedy już to się uda, należy zapisać zmodyfikowane ustawienia dla ich późniejszego wykorzystania.

Wydrukowane zdjęcia są jaśniejsze lub ciemniejsze, niż oczekiwano, brakuje szczegółów cieni.

Pierwszym krokiem powinna być kalibracja monitora. Jeśli drukowane zdjęcia w dalszym ciągu są ciemniejsze lub jaśniejsze niż na ekranie komputera, należy upewnić się, że ustawienie gamma (decydujące o jasności obrazu na ekranie) w sterowniku drukarki jest identyczne z ustawieniem użytym do skalibrowania monitora. W przypadku komputerów Macintosh jest zwykle stosowane ustawienie gamma, równe 1,8, podczas gdy standardem jest ustawienie 2,2. Ponieważ papier wchłania tusz, ciemne odcienie szarości stają się czarne na wydruku. W wyniku tego zdjęcia z wieloma ciemnymi obszarami tracą niektóre szczegóły i stają się ciemniejsze. Aby temu zapobiec, można przed wydrukowaniem rozjaśnić cienie w odpowiednim programie.

Na przykład w programie Adobe Photoshop Elements 3 należy otworzyć okno dialogowe Levels, wybierając polecenie menu Enhance: Adjust Lighting: Levels. Przeciągnięcie czarnej strzałki poniżej skali Output Levels w prawą stronę spowoduje rozjaśnienie cieni na zdjęciu (patrz zrzut: "Rozjaśniamy zdjęcie"). Aby uzyskać najlepsze wyniki, warto wykonać kilka prób.