Szukajcie, a znajdziecie

Kreatywna praca projektanta grafiki lub multimediów jest związana z koniecznością przeglądania milionów plików. Odpowiednia organizacja tak ogromnej biblioteki zasobów może sprawiać poważne problemy nawet doświadczonym użytkownikom. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć narzędziom, które służą do zarządzania zasobami.

Kreatywna praca projektanta grafiki lub multimediów jest związana z koniecznością przeglądania milionów plików. Odpowiednia organizacja tak ogromnej biblioteki zasobów może sprawiać poważne problemy nawet doświadczonym użytkownikom. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć narzędziom, które służą do zarządzania zasobami.

Dyski twarde w studiach graficznych i agencjach reklamowych są zapełnione gigabajtami, a nawet terabajtami danych. Każdego dnia dodawane są nowe zasoby. Czy istnieje prosta metoda zarządzania nimi?

Zobacz również:

Początkowo może wydawać się, że wystarczy utworzyć właściwą strukturę folderów na dysku twardym. Szybko jednak okazuje się, że takie rozwiązanie nie sprawdza się, kiedy kolekcja cyfrowa zaczyna się rozrastać.

Zadania zarządzania zasobami można z grubsza podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to archiwizacja, czyli system tworzenia kopii zapasowych projektów i danych. System tego typu musi zapewniać możliwość szybkiego wyszukiwania danych na żądanie. Druga kategoria obejmuje zarządzanie projektami. Zastosowany system musi obsługiwać pliki oraz zapewniać ich dystrybucję i śledzenie w ciągu całego cyklu życia projektu.

Zarządzanie projektami to zwykle bardziej skomplikowane zadanie niż archiwizacja. W dużych firmach zajmują się tym wyspecjalizowane zespoły, składające się z wielu osób, które zapewniają współpracę stacji roboczych i serwerów plików poprzez sieć.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań służących do zarządzania mediami. Niektóre z nich są przeznaczone dla samodzielnych osób i niewielkich firm, podczas gdy inne mogą obsługiwać redakcje dzienników, firmy zajmujące się produkcją wideo lub duże agencje reklamowe.

W tym krótkim przeglądzie nie będziemy oceniali dużych, wyspecjalizowanych systemów typu DAM (Digital Asset Management), ponieważ chcieliśmy skoncentrować się na praktycznych i niedrogich rozwiązaniach dla mniejszych firm.

Głównym zadaniem większości produktów w naszym teście jest przeglądanie i obsługa cyfrowych plików multimedialnych.

W wielu przypadkach przydaje się także możliwość importowania innych typów plików, takich jak pliki tekstowe, faktury, informacje kontaktowe itp. Najlepszym rozwiązaniem jest więc system działający jako dobra baza danych i wydajny system zarządzania mediami, który pozwala współdzielić informacje i pliki z wieloma osobami.

Zarówno system Windows, jak i Mac OS X są wyposażone w narzędzia służące do zarządzania plikami. Windows Explorer umożliwia zarządzanie plikami i folderami, sortowanie według daty i innych kryteriów, wyszukiwanie według słów kluczowych oraz wyświetlanie podglądu multimediów. Również Finder w Mac OS-ie X zapewnia podobne funkcje.

Największym problemem systemów plików w większości systemów operacyjnych są ograniczenia struktury katalogów. Po drugie, Windows i OS X są przeznaczone dla szerokiej grupy użytkowników, przez co są elastyczne, ale nie zostały zoptymalizowane pod kątem wykorzystania w pracy kreatywnej. W najnowszej wersji Mac OS-a X 10.4 pojawiła się nowa technologia o nazwie Spotlight, która znacznie ułatwia i przyspiesza procesy wyświetlania podglądu, wyszukiwania i sortowania plików. Pomimo to funkcje oferowane przez dedykowane systemy zarządzania mediami są bardziej zaawansowane.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które można wykorzystać do zarządzania zasobami.

Pierwszym z nich jest FileMaker Pro - rozbudowana i elastyczna baza danych, która obsługuje także pliki multimedialne. Kolejna grupa zawiera dedykowane aplikacje do zarządzania zasobami, takie jak Canto Cumulus, Extensis Portfolio i iView Media Pro. Zostały one zoptymalizowane pod kątem obsługi plików multimedialnych. W ostatniej grupie możemy umieścić bardziej wyspecjalizowane programy, które obsługują grafikę 3D i powiązane pliki mediów.

Wszystkie programy służące do zarządzania zasobami powinny cechować się wygodnym i prostym w użyciu interfejsem użytkownika, a także dostępnością potężnych mechanizmów wyszukiwania. Producenci powinni także umożliwiać pracę w sieci i zapewniać obsługę wielu formatów plików.

Bardzo ważną kwestią jest możliwość dostosowania aplikacji, tak aby możliwe było umieszczenie wybranego narzędzia w istniejącym systemie przepływu pracy.

Adobe Bridge

Obsługiwane systemy: Mac OS X 10.2.8, Windows 2000/XP

Cena: część pakietu Adobe Creative Suite 2

Producent: Adobe

Kontakt: http://www.adobe.com

Kliknij, aby powiększyćAdobe Bridge to nowy element pakietu Creative Suite 2, który jest dostępny wraz z poszczególnymi komponentami tego pakietu. Jest to scentralizowany system zarządzania plikami, oparty na narzędziu Browser, który zadebiutował w Photoshopie CS. Można powiedzieć, że Browser to rozbudowane okno otwierania i zapisywania plików z pewnymi dodatkowymi funkcjami.

Producent zdecydował się jednak przekształcić nowe narzędzie w oddzielny komponent Bridge, który działa równolegle w stosunku do poszczególnych aplikacji w pakiecie. Bridge przedstawia podgląd obrazów, a miniatury są generowane naprawdę szybko. Możliwe jest wybranie jednego z wielu trybów wyświetlania. Dostępny jest także suwak, pozwalający na błyskawiczną zmianę powiększenia obrazów.

Jedną z najciekawszych funkcji tego narzędzia jest tryb wyświetlania Versions. Funkcja Version Cue zwalnia użytkownika z konieczności obsługi różnych wersji plików. Po nadaniu nowej nazwy dla pliku wystarczy w odpowiednim momencie wybrać polecenie Save Version z menu File, aby zapisać zmiany w nowej wersji tego samego pliku.

Bridge rozszerza tę funkcję, umożliwiając wyświetlanie w widoku Versions najnowszego pliku wraz z jego powiązanymi wersjami. Taką możliwość docenią z pewnością osoby, które często spotykają się z klientami dla prezentacji projektów.

Po lewej stronie okna narzędzia Bridge są wyświetlane ikony projektów Version Cue, teczek i folderów oraz ulubionych plików. Za pomocą opcji Stock Photo można połączyć się z witrynami internetowymi, które pozwalają na wyświetlanie i pobieranie zdjęć z kolekcji stock. Ponieważ Bridge współpracuje z poszczególnymi aplikacjami w pakiecie CS 2, jest także możliwe szybkie tworzenie indeksów lub budowanie galerii internetowych. Nie ulega wątpliwości, że Bridge to bardzo przydatne narzędzie dla doświadczonych użytkowników pakietu Adobe CS 2 ze względu na ścisłą integrację funkcji zarządzania plikami, przeglądarki plików, zarządzania wersjami, obsługi kolekcji zdjęć oraz innych przydatnych opcji.