Drukowanie w domu lub na wynos

Coraz większą popularnością, również w Polsce, cieszą się serwisy fotograficzne, które przyjmują zdjęcia cyfrowe przesyłane drogą elektroniczną, a następnie przesyłają wydrukowane zdjęcia zwykłą pocztą.

Coraz większą popularnością, również w Polsce, cieszą się serwisy fotograficzne, które przyjmują zdjęcia cyfrowe przesyłane drogą elektroniczną, a następnie przesyłają wydrukowane zdjęcia zwykłą pocztą.

Oczywiście nie jest to jedyna metoda przeniesienia ulubionych zdjęć na papier. W każdym sklepie komputerowym dostępna jest ogromna liczba atramentowych drukarek fotograficznych, dzięki którym drukowanie zdjęć w domu nie wymaga dużego zachodu. Wiele urządzeń tego typu umożliwia nawet drukowanie odbitek 10 x 15 cm bez obramowania - identyczne odbitki otrzymujemy z punktu usługowego. Którą więc metodę drukowania odbitek najlepiej wybrać?

Zobacz również:

Laboratoria fotograficzne

Sposób działania Laboratoria fotograficzne korzystają z kombinacji tradycyjnych i cyfrowych technologii drukowania w celu przygotowania odbitek. Cyfrowe dane, przesłane poprzez pocztę elektroniczną lub stronę internetową, zostają przeniesione na papier fotograficzny. Następnie odpowiednie maszyny wywołują zdjęcia w podobny sposób jak w przypadku zwykłego filmu fotograficznego.

Zalety Największą zaletą tej metody drukowania odbitek jest jednolitość kolorów, co oznacza, że nie są widoczne poszczególne piksele lub krople atramentu (aczkolwiek przy niskich rozdzielczościach mogą pojawiać się artefakty). Oprócz tego, odbitki fotograficzne są bardziej odporne na blaknięcie i zmianę kolorów, choć różnice stają się coraz mniejsze dzięki zastosowaniu lepszych tuszy i papieru. Kolejnym plusem jest wygoda - przesłanie kilkunastu megabajtów danych przez Internet stanowi coraz mniejszy problem. Później wystarczy odczekać kilka dni na pojawienie się listonosza z przesyłką. Nie trzeba martwić się doborem papieru, przygotowywaniem zdjęć do drukowania, ani brudzić sobie rąk wymianą tuszu w drukarce.

Wady Jeżeli otrzymane zdjęcia nie są najlepsze, nie można po prostu zmienić niektórych ustawień i wydrukować odbitek ponownie. Również przygotowywanie odbitek wielkoformatowych może być droższe, szczególnie jeśli dodamy koszty przesyłki.

Drukarki fotograficzne

Sposób działania Przenośne drukowanie - Drukarka Epson PictureMate Deluxe Viewer Edition umożliwia drukowanie zdjęć w formacie 10 x 15 cm właściwie w dowolnym miejscu dzięki zastosowaniu opcjonalnego zestawu baterii.Kliknij, aby powiększyćPrzenośne drukowanie - Drukarka Epson PictureMate Deluxe Viewer Edition umożliwia drukowanie zdjęć w formacie 10 x 15 cm właściwie w dowolnym miejscu dzięki zastosowaniu opcjonalnego zestawu baterii.Drukarki atramentowe rozmieszczają niewielkie kropelki tuszu na powierzchni papieru. Dzięki połączeniu różnych kolorów tuszu (zwykle od czterech do siedmiu) jest tworzona pełna gama barw, które przechodzą płynnie między sobą.

Zalety Największą zaletą tej metody jest szybkość - wystarczy odpowiednio przygotować zdjęcie, włączyć drukarkę i odczekać kilka do kilkunastu minut na gotowy wydruk.

Można także samodzielnie eksperymentować, dobierając najlepsze ustawienia dla uzyskania perfekcyjnego wydruku. Nawet jeśli wydrukowana odbitka będzie nieodpowiednia, wystarczy kilka kliknięć myszą i trochę cierpliwości, aby ponowić próbę.

Po drugie, możliwe jest kupienie drukarki, która drukuje odbitki tylko w formacie 10 x 15 cm, co pozwala oszczędzić wielu kłopotów. Przykładem takich urządzeń są drukarki Epson PictureMate Deluxe Viewer Edition lub JP Photosmart 375 Compact Photo Printer. Za pomocą tych drukarek można wykonywać odbitki z komputera lub bezpośrednio z karty pamięci. Niestety, uzyskanie dobrych wyników może wymagać wykonania kilku próbnych wydruków. Oznacza to większe zużycie atramentu, czyli najdroższego materiału eksploatacyjnego. Pomimo to wydruki tego typu mają cenę konkurencyjną do tradycyjnych odbitek, także dzięki temu, że nie trzeba ponosić kosztów wysyłki.

Wady Samodzielne drukowanie zdjęć wymaga więcej wysiłku, szczególnie gdy chcemy ręcznie poprawić wszystkie fotografie. Oczywiście pozwala to uzyskać lepszą jakość odbitek, ale potrzeba na to dużej ilości wolnego czasu.

Należy uwzględnić także koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych oraz specjalnego papieru fotograficznego.

Podsumowując, drukarkę domową można traktować jako swego rodzaju ciemnię cyfrową do przygotowywania zdjęć o bardzo wysokiej jakości. Jeżeli ważniejsza jest liczba odbitek i czas ich przygotowania, warto skorzystać z usług odpowiedniego zakładu.