Majster Plus

Uważasz, że w grze jest za mało tapet, podłóg czy pokryć terenu? Zrób sobie własne!

Uważasz, że w grze jest za mało tapet, podłóg czy pokryć terenu? Zrób sobie własne!

Program Majster Plus pomaga stworzyć i wprowadzić do gry nowe pokrycia ścian, podłóg i nawierzchni terenu. Ta praktyczna aplikacja odsłania tajemnice formatu i wymiarów używanych w grze tekstur. Tym samym Majster Plus pozwala tworzyć własne projekty i udostępniać je innym graczom. A zatem, panie majster, pędzel w dłoń i do pracy!

Czego wymaga program?

Tworzenie glazury w programie Paint jest prosteKliknij, aby powiększyćTworzenie glazury w programie Paint jest prosteMajster Plus jest darmowym programem do pobrania z oficjalnej strony wydawcy gry. Instalacja aplikacji jest prosta. Trzeba jedynie pamiętać, by zarówno w trakcie instalacji, jak i na czas działania programu nie włączać gry Sims 2 oraz innych związanych z nią aplikacji. Może to bowiem prowadzić do konfliktów.

Zobacz również:

Wzory ścian czy podłóg, jakie obsługuje Majster Plus, znajdują się w plikach o rozszerzeniu BMP, przy czym koniecznie w 24- lub 32-bitowym kolorze. Wymiary grafik to 512 x 256 pikseli dla ścian oraz 512 x 512 pikseli dla podłóg. Przy tworzeniu typów podłoża, wielkość grafiki powinna być potęgą 2.

Zaczynasz od wyboru rodzaju teksturyKliknij, aby powiększyćZaczynasz od wyboru rodzaju teksturyDo tworzenia tekstur potrzebny jest zatem program obsługujący bitmapy. W grę wchodzi np. popularny Photoshop, odpada zaś Corel. W wielu przypadkach wystarczające mogą się okazać proste darmowe aplikacje, ot, choćby dostępny w Windows program Paint, pozwalający własnoręcznie malować, czy przeglądarka plików Irfan View, udostępniająca opcje dostosowywania większych obrazków.

By przygotowywana grafika miała od początku właściwe wymiary, warto otworzyć w programie graficznym plik Wzór.bmp, który znajdziesz w katalogu Moje dokumenty\EA Games\The Sims 2\Projects\Majster Plus. W odzielnych podkatalogach znajdują się wzorce dla podłóg, ścian i okryć terenu (pełną ścieżkę dostępu możesz też sprawdzić w programie Majster Plus po kliknięciu na znaczek plusa i wybraniu opcji Stwórz nowy obiekt).

Możesz stworzyć nowy projekt lub zmodyfikować istniejącyKliknij, aby powiększyćMożesz stworzyć nowy projekt lub zmodyfikować istniejącyPłaszczyznę wzoru malujesz według uznania w paski czy ciapki, zapisując projekt pod inną nazwą w katalogu, z którego wziąłeś wzór. Ciekawe efekty uzyskuje się, wykorzystując zdjęcia. Od dziś sim może mieć nad łóżkiem fototapetę z podobizną twojej sympatii.

Co robi program?

Po uruchomieniu programu w pierwszej kolejności decydujesz, jaki rodzaj tekstury chcesz stworzyć. Przypuśćmy, że wybierasz podłogę. W kolejnym oknie wybierz znaczek +, czyli tworzenie nowego obiektu. Kliknij na plik z twoją własną teksturą, a zobaczysz, jak będzie wyglądał w grze. Opcje kamery pozwalają na oddalanie, przybliżanie i obracanie fragmentu podłogi. Opcja Powielone płytki pozwala na obejrzenie efektu, jaki uzyskasz, rozszerzając wzór na kilka płytek (2 x 2 lub 5 x 5).

W katalogu ze wzorem zapisz własne projekty i wyjmij z nich te, które chcesz wprowadzić do gryKliknij, aby powiększyćW katalogu ze wzorem zapisz własne projekty i wyjmij z nich te, które chcesz wprowadzić do gryKolejną czynnością jest nazwanie pokrycia, wprowadzenie jego opisu i ceny, jaka pojawi się w grze, oraz wybranie odgłosu, który wyda kroczący po nim sim. W tym oknie wybierasz także podgrupę, w której znajdzie się twoje dzieło, np.: Kafelki, Dywany, Różne.

Pozostaje kliknąć na ikonę Importuj do gry i potwierdzić decyzję. Jeśli plik odpowiada standardom - nowa podłoga staje się natychmiast dostępna w grze. Wyłącz Majster Plus i wejdź do gry, by zobaczyć efekt.