Kino z ruchomym ekranem

Prezentujemy instalację wykonaną w typowym mieszkaniu w bloku, w której dobór elementów systemu kina domowego I sposób ich rozmieszczenia podyktowane zostały funkcjonalnym podziałem pokoju na część ''kinową'' i ''użytkową''.

Prezentujemy instalację wykonaną w typowym mieszkaniu w bloku, w której dobór elementów systemu kina domowego I sposób ich rozmieszczenia podyktowane zostały funkcjonalnym podziałem pokoju na część ''kinową'' i ''użytkową''.

Ekran

Domownikom zależało na tym, aby móc komfortowo oglądać telewizję i filmy z DVD, zarówno gdy siedzą na kanapie pod oknem, jaki i przy stole naprzeciw okna. Ponieważ instalacja dwóch ekranów nie wchodziła w rachubę, zdecydowano się na jeden płaski telewizor umieszczony w regale, ale zamontowany na obrotowym uchwycie. Położenie odbiornika można łatwo zmieniać, dopasowując jego ustawienie do miejsca, z którego użytkownicy mają go oglądać. Wybór padł na 42-calowy panoramiczny telewizor plazmowy Panasonic TH42PA30E z serii Viera, oferujący obraz o wysokim kontraście 4000:1 i rozdzielczości 852 x 480 pikseli. Urządzenie wyposażone jest m.in. w czytnik kart pamięci PC i SD - łatwo więc na nim wyświetlać zapisane na takich kartach np. zdjęcia cyfrowe. Ma także funkcję PIP, co umożliwia podgląd obrazu z drugiego źródła w wydzielonym na ekranie oknie. Stylistycznie odbiornik świetnie wkomponował się w wystrój pokoju.

Zobacz również:

Telewizor plazmowy Panasonica dobrze wkomponowuje się w wystrój pomieszczenia.Kliknij, aby powiększyćTelewizor plazmowy Panasonica dobrze wkomponowuje się w wystrój pomieszczenia.Obrotowy uchwyt umożliwia łatwą zmianę położenia telewizora.Kliknij, aby powiększyćObrotowy uchwyt umożliwia łatwą zmianę położenia telewizora.

Sprzęt

Cyfrowid Pioneera i amplituner Denona ustawiono na półce w regale.Kliknij, aby powiększyćCyfrowid Pioneera i amplituner Denona ustawiono na półce w regale.Na półce w regale ustawiono dwa urządzenia z pasującymi do wystroju pokoju srebrnymi panelami przednimi: niski cyfrowid Pioneer DVR-220 i amplituner Denon AVR-1705.

Wybór nagrywarki podyktowany był tym, że domownicy chcieli nie tylko odtwarzać płyty z filmami czy muzyką, ale i nagrywać programy z telewizji. Pioneer DVR-220 wypełnia obie te role. Odczytuje krążki różnych formatów (DVD-Video, DVD-R/-RW, SVCD, CD-Audio, CD-R/CD-RW) i pozwala na zapisanie w dobrej jakości materiału wideo (maksymalnie do 6 godzin na jednej płycie DVD-R/-RW). Ponadto wyposażony jest m.in. w funkcję ChasePlay pozwalającą na oglądanie od początku rejestrowanego programu przy jednoczesnym dalszym nagrywaniu go w tle. W tej instalacji za dźwięk odpowiada sześciokanałowy amplituner Denon AVR-1705, który został wyposażony w najnowocześniejsze dekodery dźwięku wielokanałowego, takie jak - DPL IIx, DTS 96/24, Dolby Digital EX czy DTS ES. Może więc zdekodować dźwięk z każdej płyty, jaką jest w stanie odczytać podłączona do niego nagrywarka Pioneera. Oferujący moc 110 W na każdy z 6 kanałów, we współpracy z zestawem kolumn Bose, może szczelnie wypełnić mocnym dźwiękiem cały 30-metrowy pokój. Aby uniknąć kłopotliwego posługiwania się wieloma sterownikami, system wyposażono w uniwersalnego pilota Philips Pronto Neo, którym można obsługiwać wszystkie elementy instalacji.

Głośniki

Małe kolumny nie rzucają się w oczy.Kliknij, aby powiększyćMałe kolumny nie rzucają się w oczy.Do nagłośnienia dość dużego pomieszczenia wybrano mocny, ale nierzucający się w oczy, zestaw głośnikowy Bose Acoustimass 10 III. W jego skład wchodzi pięć identycznych dwubryłowych konstrukcji Cube oraz aktywny subwoofer Acoustimass. Każda z niewielkich, 15-centymetrowych kolumn satelitarnych oferuje możliwość skręcenia względem siebie dwóch modułów głośnikowych i uzyskanie spójnej sceny dźwiękowej dzięki wykorzystaniu fal odbitych. Głośniki są ekranowane i dlatego centralny i dwa przednie mogły zostać umocowane w bezpośrednim sąsiedztwie telewizora, bo ich praca nie powoduje zakłóceń w wyświetlaniu obrazu. Dwa tylne głośniki efektowe ukryto wśród kwiatów i książek na wnękowych półkach ściennych. Kolumny podłączono schowanymi pod panelami przypodłogowymi kablami z aktywnym subwooferem wyposażonym w regulator niskich częstotliwości (LFE). Niskotonowa kolumna jest konstrukcją bass-reflex i generuje mocny bas dobrze uzupełniający pasmo pozostałych kolumn. Specjalnym systemowym kablem podłączono ją z amplitunerem. Rozmieszczenie głośników gwarantuje pełny odbiór wielokanałowych ścieżek dźwiękowych przy oglądaniu filmów w "kinowej" części pokoju, tzn. gdy telewizor ustawiony jest płasko na ścianie, a domownicy rozsiadają się wygodnie na ustawionej naprzeciwko kanapie.

Podsumowanie

Prezentowana instalacja jest przykładem funkcjonalnego wkomponowania elementów kina domowego w pomieszczeniu, w którym wydzielono dwie strefy użytkowe. Zastosowanie rozwiązania z zawieszonym, ruchomym telewizorem plazmowym zapewnia dobre warunki i do realizowania seansów filmowych w części "kinowej", i do oglądania programów telewizyjnych czy słuchania muzyki w części "użytkowej" pokoju. W przyszłości można pomyśleć o rozbudowaniu instalacji i zainwestowaniu w projektor oraz rozwijany ekran....

Projekt i wykonanie: AudioColor ( http://www.audiocolor.pl )

Założenia

W przypadku tej instalacji kina domowego nie chodziło o stworzenie wnętrza przeznaczonego wyłącznie do oglądania filmów. Prostokątne, jasne pomieszczenie o powierzchni ok. 30 m2 pełni bowiem rolę pokoju dziennego, w którym toczy się normalne życie rodzinne i towarzyskie. Domownicy chcieli wyposażyć je tak, by nie ograniczając funkcjonalności można było i wygodnie oglądać telewizję siedząc za stołem, i organizować seanse filmowe z dźwiękiem przestrzennym. Zastosowany sprzęt miał nie rzucać się w oczy i wkomponować się w wystrój wnętrza. Do tego instalacja miała być w jak największym stopniu "bezinwazyjna", jak też zapewniać możliwość łatwej modernizacji i zmiany wystroju pomieszczenia. Dlatego kucia ścian w celu ukrycia kabli w ogóle nie brano pod uwagę. Niezbędne połączenia ukryto za meblami lub pod listwami przypodłogowymi. Ze względu na wielofunkcyjność pomieszczenia zdecydowano się na zaaranżowanie wydzielonej części "kinowej", w której zestaw kolumn 5.1 pozwoli siedzącym na kanapie cieszyć się efektami wielokanałowego dźwięku.

Największe wyzwanie związane było z umiejscowieniem wyświetlacza.

Decyzja o zastosowaniu jednego płaskiego telewizora plazmowego do obsługi obu stref pokoju wiązała się z koniecznością częstej zmiany ustawienia odbiornika.

Rozwiązaniem problemu okazało się zawieszenie plazmy na specjalnym obrotowym uchwycie przymocowanym do ściany. Dzięki temu łatwo telewizor ustawić w optymalnym położeniu w zależności od miejsca, z którego mieszkańcy chcą oglądać wyświetlany na nim obraz. Skoroużytkownicy chcieli mieć możliwość odtwarzania płyt DVD i nagrywania programów telewizyjnych, zdecydowano się na cyfrowid, który realizuje obie te funkcje.

Zastosowany sprzęt:

Telewizor plazmowy Panasonic TH42PA30E ok. 16 000 zł

Uchwyt ścienny do plazmy ok. 1400 zł

Cyfrowid Pioneer DVR-220 ok. 2200 zł

Amplituner Denon AVR-1705 ok. 1600 zł

Zestaw kolumn Bose Acoustimass 10 III ok. 6700 zł

Uchwyty ścienne kolumn UB-20B (2 szt.) ok. 200 zł

Pilot uniwersalny Philips Pronto Neo ok. 1000 zł

Razem: ok. 30 000 zł