Drukuj gdzie chcesz

Kiedy dysk naszego komputera wypełni się cyfrowymi zdjęciami, a rodzina głośno domaga się wreszcie odbitek, stajemy przed wyborem - drukować w domu czy w fotolabie?

Kiedy dysk naszego komputera wypełni się cyfrowymi zdjęciami, a rodzina głośno domaga się wreszcie odbitek, stajemy przed wyborem - drukować w domu czy w fotolabie?

Pojawia się coraz więcej urządzeń za pomocą których można robić zdjęcia: telefony, cyfrowe kamery, aparaty. Chociaż każde z nich pozwala na natychmiastowy podgląd utrwalonej chwili, to w dalszym ciągu nic nie zastąpi papierowych fotografii. Okazuje się, że lepszym rozwiązaniem jest pokazanie najbliższym fotoalbumu niż skupianie wszystkich przed ekranem komputerowego monitora. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że oglądanie nawet najlepszych kadrów zza ramienia koleżanki bywa po prostu nużące. Poza tym nie wynaleziono jeszcze sposobu na to, by cyfrowy plik przyczepić magnesem do lodówki...

Zobacz również:

Czwarta nad ranem

USB - Za pomocą kabelka USB możemy przesyłać fotografie nie tylko między aparatem a komputerem, ale coraz częściej między cyfrówką a drukarką.Kliknij, aby powiększyćUSB - Za pomocą kabelka USB możemy przesyłać fotografie nie tylko między aparatem a komputerem, ale coraz częściej między cyfrówką a drukarką.O tym, że możesz drukować swoje zdjęcia wszędzie i w każdej chwili, nie musimy chyba przekonywać. To, czy użyjesz do tego celu komputera jako pośrednika, jest również drugorzędną kwestią. Wiele urządzeń pozwala pominąć domowego peceta w drodze do uzyskania odbitki. Najważniejsze, że uzyskanie wydruku zajmie nam nie więcej niż 2 min. Kiedy więc późno w nocy kończy się impreza, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wychodzący goście zabrali ze sobą wspomnienia nie tylko w głowach, lecz również na papierze. Większość przenośnych drukarek posiada wejścia na karty pamięci, port USB, adaptery Bluetooth lub komunikuje się z aparatem w podczerwieni. My naciskamy tylko odpowiedni guzik i sprawdzamy, czy podajnik papieru nie jest pusty. Drukarka w kilkadziesiąt sekund wydrukuje dla nas fotografię. Tylko pamiętajmy, by wręczyć ją wychodzącym...

Po nitce do kłębka

Kliknij, aby powiększyćZ aparatu do komputera, z komputera do drukarki. Tak najczęściej wędrują nasze fotografie. Komunikacja odbywa się przez złącze USB. Dzięki temu zrobione zdjęcia możemy przejrzeć na ekranie komputera, w miarę sił i umiejętności czasem nieco poprawić w programie graficznym, a dopiero później wydrukować.

Pośrednictwo komputera w procesie drukowania zdjęć ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest możliwość szybkiego skatalogowania i archiwizowania fotograficznych dokonań. Wadą - dość długi czas oczekiwania na zgranie zdjęć na dysk twardy - zwłaszcza jeśli fotografowaliśmy z dużą rozdzielczością i kopiujemy pliki z pojemnej karty.

Rozwiązaniem pośrednim jest podłączenie cyfrówki obsługującej standard PictBridge bezpośrednio do drukarki i podgląd zdjęć przed wydrukowaniem na panelu LCD aparatu. Kosmetycznych poprawek, na fotografiach można dokonywać dzięki zaawansowanym funkcjom większości drukarek.

Z karty pamięci na kartkę papieru

Kliknij, aby powiększyćNiektórzy twierdzą, że karta pamięci im jest pojemniejsza, tym lepsza, ponieważ przechowa dla nas nawet kilka tysięcy zdjęć. Oprócz fotografii można zarejestrować na niej sekwencje wideo, pliki tekstowe i muzykę. Może śmiało posłużyć za przenośny dysk. Na rynku utrwaliło się kilka standardów: SecureDigital oraz CompactFlash - najpopularniejsze, SmartMedia, Memory Stick oraz jedne z najmniejszych Reduced Size MultiMediaCard (18 x 24 x 1,4 mm), mini Secure Digital, Memory Stick Duo czy niewiele większe od pocztowego znaczka xD-Picture.

By skrócić czas od momentu wykonania zdjęcia do chwili uzyskania odbitki, producenci drukarek wyposażają je we wbudowane czytniki kart pamięci. Dzięki temu drukowanie stało się przede wszystkim łatwiejsze. Po włożeniu nośnika do drukarki zapisane na karcie zdjęcia możemy podglądać w formie obrazków lub nazw na LCD drukarki bądź aparatu cyfrowego. Stąd droga do uzyskania wydruku zdjęcia jest już bardzo prosta i zazwyczaj zmusza nas tylko do przyciśnięcia jednego klawisza.

Bez kabli i przewodów

LCD -  Jeżeli drukarka nie jest wyposażona w wyświetlacz LCD, to zdjęcia przed wydrukowaniem możemy obejrzeć na ekranie cyfrówki lub telewizora.Kliknij, aby powiększyćLCD - Jeżeli drukarka nie jest wyposażona w wyświetlacz LCD, to zdjęcia przed wydrukowaniem możemy obejrzeć na ekranie cyfrówki lub telewizora.Trudno wyobrazić sobie drukowanie bardziej wygodne niż bezprzewodowe. Robimy zdjęcie aparatem fotograficznym wbudowanym w telefon i po chwili drukujemy je na przenośnej drukarce. Jak to się dzieje? Bynajmniej nie ma w tym procesie nic z magii. Dzięki bezprzewodowemu adapterowi Bluetooth lub wbudowanemu w urządzenie portowi IrDA, pozwalającemu na komunikację w podczerwieni, jesteśmy w stanie w ciągu kilku minut uzyskać fotograficzne odbitki. Obydwa sposoby bezprzewodowej komunikacji mogą zaskoczyć obserwujących cały proces. Bo kiedy my, siedząc w jednym kącie pokoju, "bawimy się" swoją komórką, w tym samym czasie stojąca na biurku drukarka rozpoczyna drukowanie. Naprawdę nie jest trudno wprawić w zakłopotanie znajomych, robiąc im zdjęcie i po chwili prosząc o podanie gotowej odbitki ze znajdującej się na drugim końcu pokoju drukarki.

O ile nikogo nie dziwi już bezprzewodowa myszka lub klawiatura naszego komputera, o tyle często jeszcze zapominamy o możliwościach technologii Bluetooth i wykorzystywaniu jej do drukowania zdjęć. Tymczasem to naprawdę nic trudnego. W promieniu 10 m z laptopa, komputera naręcznego czy telefonu komórkowego wydrukowanie zdjęcia zajmuje nie więcej niż 2 min.

Jeśli jesteśmy posiadaczami telefonu z wbudowanym aparatem cyfrowym, to przed zakupem drukarki warto sprawdzić, czy obsługuje ona ten sam standard bezprzewodowego druku co nasza komórka.