Niechciani goście

Wędrujesz po Sieci, odwiedzasz różne witryny, aż nagle bum!, bum!, bum! - nowe okna przeglądarki wyskakują jak króliki z kapelusza. Po chwili cały ekran jest nimi zasypany, a komputer nie zajmuje się niczym innym, tylko produkowaniem kolejnych.

Wędrujesz po Sieci, odwiedzasz różne witryny, aż nagle bum!, bum!, bum! - nowe okna przeglądarki wyskakują jak króliki z kapelusza. Po chwili cały ekran jest nimi zasypany, a komputer nie zajmuje się niczym innym, tylko produkowaniem kolejnych.

System powoli przestaje reagować, a ty myślisz jedynie o złapaniu i unicestwieniu winowajcy. Jeśli masz szczęście, czasem w oknach przewijać się będzie ta sama nazwa, np. Aurora, będąca de facto imieniem poszukiwanego złoczyńcy. Po podaniu jej w wyszukiwarce dowiadujesz się, że masz do czynienia z programem typu adware, więc próbujesz go usunąć wszelkimi znanymi metodami - od Menedżera zadań i apletu Dodaj/Usuń programy po specjalistyczne oprogramowanie antyszpiegowskie. Ku twej rozpaczy, wredny intruz wciąż się instaluje na nowo - i to pod nową nazwą...

Zobacz również:

To niestety typowe funkcjonowanie aplikacji będących zmorą użytkowników Internetu. Teoretycznie powinny instalować się wyłącznie za twoją zgodą, w praktyce natomiast robią to po cichu podczas instalacji innego oprogramowania (zwykle bezpłatnego) albo wykorzystując luki w przeglądarce bądź systemie.

Reklamodawcy zarzekają się, że nie zezwalają na akcje reklamowe prowadzone za pośrednictwem aplikacji wchodzących do twego komputera kuchennymi drzwiami. Firmy brokerskie wykupujące reklamy w Internecie na zlecenie klientów zgodnym chórem twierdzą natomiast, że każdy przypadek nieuczciwego postępowania firmy partnerskiej polegający na instalowaniu oprogramowania adware bez wiedzy użytkownika skutkuje natychmiastowym zerwaniem współpracy.

Adware to spyware?

CoolWebSearch umieszcza łącza do reklamodawców na każdej odwiedzanej przez ciebie stronie. Właściciele witryny nie mają wpływu na odnośniki.Kliknij, aby powiększyćCoolWebSearch umieszcza łącza do reklamodawców na każdej odwiedzanej przez ciebie stronie. Właściciele witryny nie mają wpływu na odnośniki.Powstaje pytanie, czy tego typu aplikacje-intruzy uznać należy za oprogramowanie reklamowe (adware) czy szpiegowskie (spyware)? Różni eksperci udzielą różnych odpowiedzi, bo różne są definicje słowa "spyware".

Część specjalistów tak nazywa narzędzia, które kradną hasła i inne informacje osobiste. Inni za spyware uznają program instalujący się bez twojej wiedzy i zgody. Dlatego też ta sama aplikacja może być uznana za adware bądź spyware - zależnie od okoliczności, w jakich znalazła się w twoim komputerze.

Bez względu na nomenklaturę, reklamowi goście, którzy dla ciebie są problemem, dla innych stanowią świetne źródło dochodów. Branża adware zarabia potężne pieniądze, choć nikt nie wie dokładnie, ile - szacunki mówią o 200 milionach do 2 miliardów dolarów rocznie, a na podstawie inwestycji różnych funduszy w firmy adware można stwierdzić, że biznes wciąż się rozkręca. Zdaniem inwestorów, programy reklamowe zadomowiły się na dobre, a walka o prywatność użytkownika w Internecie jest przegrana.

Oczywiście twórcy programów i ich fundatorzy są tylko częścią owej nowej branży: miliony dolarów pochodzą przecież także od reklamodawców i brokerów, którzy dla nich pracują. Z tych środków finansowane są reklamy w wyszukiwarkach internetowych, oprogramowanie dystrybuowane wraz z adware, jak również wielka sieć firm partnerskich (cały proces przedstawia ilustracja "Skąd się bierze adware?").

Długa, kręta droga

Skąd się bierze adware?Kliknij, aby powiększyćSkąd się bierze adware?Ścieżka, którą adware podąża do twego peceta, jest zagmatwana. Wielu pośredników bierze w niej udział, inkasując za to odpowiednią prowizję, a przy okazji utrudniając namierzenie właściwego winowajcy.

Zwykle rzecz wygląda następująco: reklamodawca wynajmuje brokera albo agencję reklamową do zakupu powierzchni reklamowej. Broker bądź agencja kupuje następnie powierzchnię od firm adware, takich jak Claria czy WhenU.

Twórcy adware mają wiele sposobów na umieszczenie swoich programów w twym komputerze. Możesz je "złapać" bezpośrednio od producenta, gdy pobierasz jego oprogramowanie, np. wygaszacz ekranu Claria ScreenScenes czy aplikację Gator eWallet. Możesz też być zmuszony do pobrania adware w celu uzyskania dostępu do gier internetowych czy innych treści WWW - przykładem jest Zango.com, witryna prowadzona przez firmę 180solutions.

Wiele firm adware ma również sieci partnerów pomagających w dystrybucji i promocji tego oprogramowania. Integratorzy łączą adware w pakiety z innymi programami, np. narzędzie do wymiany plików BearShare zainstaluje się wraz z adware Save firmy WhenU. Partnerzy natomiast pomagają rozpowszechniać adware za pośrednictwem m.in. reklam powiązanych ze słowami kluczowymi w wyszukiwarkach internetowych; mogą też kupować bannery reklamowe w witrynach WWW .

Przedstawiciele firm adware przekonują, że w relacjach z partnerami biznesowymi stosują kodeks zabraniający dostarczania ukrytego bądź "doczepionego" oprogramowania. Jednak niektórzy partnerzy mogą ulec urokowi szybkiego zarobku, nie myśleć perspektywicznie i używać niewidocznych procedur instalacyjnych lub innych nieczystych zagrań do umieszczenia adware w komputerze.

Walka z nadgorliwcami

Nadgorliwi partnerzy są dla twórców adware zarazem pomocą i przeszkodą. Z jednej strony, świetnie spisują się w roli dostawców adware do pecetów, z drugiej zaś, denerwują użytkowników, drażnią reklamodawców i złoszczą prawodawców.

Firmy adware najczęściej nie tolerują nadgorliwych partnerów, anulując kontrakty w wypadku skarg użytkowników i wykrycia nadużyć. Niektóre prowadzą wewnętrzne dochodzenie, mające ujawnić wszelkie przejawy nieuczciwego postępowania partnerów, inne zamierzają w ogóle zrezygnować z usług partnerskich.

Tymczasem, jak informuje 180solutions, około 80 procent adware tej firmy rozpowszechniają jej partnerzy. Wśród nich mniej niż 5 procent działa nieuczciwie - wydaje się, że to niewiele, jednak biorąc pod uwagę ogólną liczbę firm stowarzyszonych (ok. 8000), to prawie 500 nieczysto grających zawodników. Dlatego 180solutions postanowiła wynająć tropicieli nieuczciwych partnerów, a 20 milionom użytkowników wysłała informację o tym, że mają zainstalowane jej oprogramowanie adware, podając jednocześnie instrukcje usunięcia aplikacji. Co więcej, w sierpniu firma pozwała siedmiu byłych dystrybutorów za rozprowadzanie jej adware za pomocą sieci pecetów-zombie (takie komputery były zainfekowane koniem trojańskim pozwalającym partnerom przejąć nad nimi kontrolę).

Uczciwe ostrzeżenie?

Informacja z GAIN w pierwszej reklamie Clarii wyjaśnia, czym jest firma.Kliknij, aby powiększyćInformacja z GAIN w pierwszej reklamie Clarii wyjaśnia, czym jest firma.Mimo że firmy adware starają się eliminować czarne owce wśród partnerów, niektóre z nich wciąż działają w sposób nie do przyjęcia dla wielu użytkowników. Nie wszystkie programy wyraźnie informują o tym, że wraz z nimi instalujesz adware. Czasem taka klauzula może być głęboko zakopana w paragrafach licencji użytkownika (EULA), którą rzadko się czyta. Zresztą nawet uważny czytelnik licencji może nie zorientować się, że punkt umowy mówiący o "produktach firm trzecich" jest de facto subtelnym odniesieniem do adware.

Przeciwny biegun stanowi np. bezpłatny program BearShare, w którym podczas instalacji należy zgodzić się na warunki EULA firm BearShare i WhenU. Informacje o zasadzie "reklamy za programy" pojawiają się przed i po zainstalowaniu aplikacji.

Wiele liczących się firm adware oznacza też swoje reklamy: Direct Revenue umieszcza nazwę Aurora na pasku tytułu okna reklamy, 180solutions - ikonę, a Claria i WhenU podają nazwę aplikacji adware wraz z logo w części okna reklamowego.

Część udziałowców rynku adware próbuje zwiększyć przejrzystość swych działań, ale inne firmy robią, co mogą, by ukryć swoje cele. Najlepszym tego przykładem jest CoolWebSearch (CWS), którego wszystkie 40 odmian dostaje się do peceta za pomocą "doczepianej" instalacji bądź wykorzystania luk w zabezpieczeniach. CWS nie ma EULA, a nawet strony WWW (właściciele domeny coolwebsearch.com zamieścili oświadczenie, w którym odżegnują się od jakichkolwiek powiązań z programem CWS), natomiast reklamy CWS nie mają oznaczeń.

Właściwie nikt nie wie, kto stoi za CWS, ponieważ serwery tej sieci rozrzucone są po całym świecie, a domeny zostały zarejestrowane z nieprawdziwymi danymi kontaktowymi.

CWS wstawia własne łącza do stron WWW wyświetlanych w IE. Kliknięcie któregoś z tych łączy CWS przenosi do "portali wyszukiwania" - witryn przypominających z wyglądu strony z wynikami wyszukiwania Google czy MSN Search - zawierających reklamy znanych firm. Warianty CWS dodają też zakładki do listy Ulubionych IE, umieszczają na pulpicie skróty do stron pornograficznych i kasyn, zmieniają stronę domową i/lub ustawienia zabezpieczeń przeglądarki. Co gorsza, program usilnie opiera się próbom usunięcia go z peceta, wykorzystując metody zbliżone do wirusowych.

Próba sił

Wiadomo, że gdyby adware nie działało, w ogóle by go nie było. Lecz dla większości użytkowników jest ono tylko uciążliwym, niechcianym znakiem czasów: niemal 80 procent osób, które "złapały" adware, usuwa program z peceta. Tak więc, jeśli twórcy tego oprogramowania chcą uczciwie prowadzić biznes, muszą zyskać wyraźną zgodę użytkownika na zainstalowanie aplikacji.

Gdyby firmy adware niezbyt się spieszyły z ucywilizowaniem swych poczynań, może je do tego zmusić prawo. W Stanach Zjednoczonych trwają już prace nad ustawą, która będzie nakładała kary na firmy ukradkiem instalujące oprogramowanie, niejawnie zbierające dane o użytkownikach bądź utrudniające usunięcie aplikacji. Samo prawo jednak nie wystarczy do powstrzymania spyware'u - tak jak nie może położyć kresu inwazji wirusów i trojanów.

Aby wyprzedzić regulacje, niektóre firmy adware starają się bardziej dopasować swe produkty do użytkowników. Claria w BehaviorLink, dodawanym do komunikatorów internetowych czy odtwarzaczy multimedialnych, zamiast okien pop-up umieszcza wysoce sprofilowane reklamy na stronach witryn WWW, które podpiszą umowy z firmą. Skąd jednak będzie wiedziała, jak sprofilować reklamę dla danego odbiorcy? Otóż BehaviorLink zbiera dane użytkowników, np. stan cywilny, wiek, płeć, kod pocztowy - wszystko, co daje pojęcie o osobie, ale uniemożliwia jej identyfikację. Celem firmy jest opanowanie 140 do 250 milionów komputerów.

Aplikacja Save firmy WhenU w profilowaniu reklam bierze pod uwagę sposób, w jaki odbiorca korzysta z witryn WWW , lecz informacje te nie są nigdzie przesyłane i pozostają w pececie. Dzięki takiej polityce ma wzrosnąć zaufanie do programu WhenU, a więc i liczba jego użytkowników.

Być może, zmiana w działaniu adware rzeczywiście nadchodzi. Jednak dopóki większość właścicieli pecetów nie przekona się, że twórcy adware naprawdę dokonali wolty w swym biznesie, wiara w ich obietnice będzie złudna. Tak czy owak, na zniknięcie reklam nie ma co liczyć.

Pecet bez szpiegów

Poniższe wskazówki pomogą uchronić system przed spyware i niechcianym adware.

  • Używaj zapory i oprogramowania antywirusowego. Narzędzia antywirusowe mogą zapobiec przypadkowym instalacjom. Zapora sieciowa, np. ZoneAlarm, która czuwa nad aplikacjami, może ostrzec o próbie komunikacji programu adware z macierzystym serwerem i zablokować ją.
  • Używaj Internet Explorera tylko w ostateczności. ActiveX powoduje, że IE jest podatny na "doczepione" instalacje. Alternatywne przeglądarki, takie jak Firefox czy Opera, nie wykorzystują tej technologii.
  • Unikaj podejrzanych witryn. Witryny WWW pewnego typu, np. z narzędziami do hakowania, darmowymi skanerami spyware, pornografią itp., często próbują instalować programy-intruzy.
  • Sprawdzaj umowę EULA podczas instalacji. Wystrzegaj się odniesień w licencji do "aplikacji firm trzecich" (ang. third-party applications), które pobierają reklamy albo aktualizacje.
  • Omijaj okienka z "ostrzeżeniami". Reklamy, które wyglądają jak okno dialogowe Windows i informują o zainstalowanym spyware są tylko sprytnymi zaproszeniami do witryn, które właśnie instalują tego typu oprogramowanie. Lepiej używać znanego deinstalatora spyware, np. jednego z narzędzi przedstawionych w "Najlepszych obrońcach" na następnej stronie.