Zerwij ze stereotypami!

Jak wyróżnić swoje prezentacje, dodać im trochę życia? Jak zrobić reklamę o nieregularnym kształcie?

Jak wyróżnić swoje prezentacje, dodać im trochę życia? Jak zrobić reklamę o nieregularnym kształcie?

Jak szybko przygotować prezentację multimedialną/aplikację czy reklamę o dowolnym kształcie używając programu Macromedia Director? Często podczas zajęć szkoleniowych uczestnicy pytają mnie o możliwość przygotowania prezentacji multimedialnej o dowolnym, nieregularnym kształcie. Jako że nie jest to trudne zadanie, chciałbym przedstawić taką właśnie możliwość z wykorzystaniem programu Macromedia Director MX 2004.

Zobacz również:

Ważne, że w najnowszej wersji Directora MX 2004 dla uzyskanie prezentacji o dowolnym kształcie nie są konieczne żadne dodatkowe narzędzia, ponieważ wszystkie niezbędne funkcje mamy bezpośrednio w programie.

Dla użytkowników starszych wersji programu mam dobrą wiadomość. W nieco bardziej złożony sposób jest możliwe przygotowanie takiej prezentacji bez użycia dodatkowych narzędzi. Jednak o wiele łatwiej przygotować ją używając dodatkowego modułu - Xtra.

Kliknij, aby powiększyć1.Kliknij, aby powiększyć1.

Przedstawię też metody przygotowania prezentacji o nieregularnym kształcie bezpośrednio w Macromedia Director MX 2004 i za pomocą dodatkowego Xtra - AnyShape Xtra - produkcji polskiej firmy Starsoft Multimedia.

Zasady przygotowania prezentacji o dowolnym kształcie

Niezależnie od tego czy decydujemy się na przygotowanie prezentacji o dowolnym, nieregularnym kształcie bezpośrednio w Macromedia Directorze, czy też za pomocą dodatkowego Xtra, warunkiem koniecznym jest przygotowanie odpowiedniej grafiki - maski. Ona to pozwala na uzyskanie nieregularnego kształtu. Zasada jest prosta - tworzymy grafikę, wykorzystując dwa kolory. Czarny i biały, gdzie czarny stanowi część widzialną prezentacji, biały zaś część ukrytą, maskowaną.

Tworzymy maskę kształtu

2.Kliknij, aby powiększyć2.3.Kliknij, aby powiększyć3.

Jeśli w codziennej pracy wykorzystujemy jeden z programów graficznych, wygodnie będzie od razu przygotować ogólny ekran prezentacji 1. wraz z maską (pamiętamy biały i czarny kolor) kształtu 2. i zaimportować do Directora. W przeciwnym razie możliwe jest użycie nawet najprostszych narzędzi Directora - ot, choćby narzędzia - Paint 3., by utworzyć właściwy kształt maski. Uwaga! Grafika na maskę automatycznie wykorzystana jest w skali 1:1. W tej sytuacji konieczne jest przygotowanie jej dokładnie w 100-procentowym rozmiarze. Nie będzie możliwości skalowania maski w późniejszym etapie pracy. Co więcej, warto pamiętać, że położenie maski, a co za tym idzie określenie właściwego kształtu prezentacji, odbywa się na podstawie lewego górnego narożnika grafiki. Director automatycznie umieści maskę w lewym górnym narożniku okna prezentacji.

Tworzenie prezentacji z wykorzystaniem maski

Przygotowanie prezentacji o nieregularnym kształcie sprowadza się do wprowadzenia kilku istotnych zmian w oknie eksportu i ustawieniach dokumentu.

4.Kliknij, aby powiększyć4.5.Kliknij, aby powiększyć5.

Przyjrzyjmy się tym zmianom.

1. W ustawieniach File/Publish Settings przechodzimy do zakładki Projector i tu upewniamy się, że wyłączona (nieaktywna) jest opcja Full Screen. Nie robimy przecież prezentacji pełnoekranowej 4..

2. W oknie Display Template (dostępny w palecie Property Inspector) ustawiamy odpowiednio:

- w polu Mask wskazujemy Cast Membera, który będzie maską prezentacji 5.

- jeśli chcielibyśmy poruszać naszą prezentacją za pomocą myszki, konieczne jest także określenie odpowiedniego składnika filmu, który będzie odpowiadał za poruszanie oknem. W tym miejscu naturalne wydaje się wskazanie tego samego elementu - maski.