Rodowe wektory

W niniejszym warsztacie stworzymy stylizowanyrycerski herb.

W niniejszym warsztacie stworzymy stylizowanyrycerski herb.

Sztuka zdobienia roślinnymi ornamentami pochodzi z Bliskiego Wschodu. Obowiązujący tam islam zabraniał portretowania istot żywych, toteż artyści skupili się na sztuce ornamentu, doprowadzając ją do perfekcji. Jakkolwiek pochodzenia orientalnego, motywy roślinne szybko rozprzestrzeniły się po świecie, stając się najpopularniejszym elementem zdobniczym, wieńczącym niemal wszystko - od obramowań gotyckich okien, przez wykuwane przez kowali, bramy i okucia, po elementy herbów znamienitych rodzin.

Po krótkim google'owym rekonesansie i skopiowaniu bądź naszkicowaniu własnych materiałów wstępnych przystępujemy do pracy.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćZaczynamy od stworzenia elementu podstawowego - prostego liściastego ornamentu. Wychodzimy od kilku zawijasów, dodając do nich kolejne, zawijające się w różnych kierunkach, liście. Pamiętamy przy tym o wyciemnieniu tych fragmentów, na które nie pada światło. Mając gotowy kształt bazowy, dodajemy do niego kilka linii rysowanych piórem Béziera, które będą symulować widoczne na każdej roślinie żyłki.

Widoczny na zrzucie 1. element, choć prosty, odpowiednio powielony może dać dość ciekawe efekty. Zrzut 2. przedstawia najprostszą z kombinacji - powielenie poziome oraz pionowe. Dotychczas mało porywający fragment dał zgrabne obramowanie, w którym można umieścić tyleż stare rodzinne zdjęcie, co własnego pomysłu tarczę czy inny charakterystyczny rekwizyt.

1.Kliknij, aby powiększyć1.2.Kliknij, aby powiększyć2.

Skoro zadowalające efekty można uzyskać na bazie niemal banalnych, elementów, co dadzą nam eksperymenty z nieco bardziej skomplikowanymi zawijasami?

O tym przekonamy się już za chwilę. Zrzut 3. przedstawia proces powstawania kolejnego ornamentu. Jak widać, mechanika jest identyczna z poprzednim przypadkiem.

3.Kliknij, aby powiększyć3.4.Kliknij, aby powiększyć4.

Wychodzimy od podstawowych kształtów, stopniowo zawijając je i komplikując.

Gdy jesteśmy zadowoleni, dorysowujemy żyłki, kilka narośli symulujących zarodniki, i podrasowany ornament można uznać za skończony.

Odbijanie drugiego ornamentu daje już całkiem imponujące efekty. Zrzut 4. przedstawia uzyskaną na bazie jego transformacji figurę, która posłuży za element wyjściowy do zaprojektowania własnego herbu rodowego.

Większość znamienitych rodów miała w herbie zwierzę symbolizujące cechy, z którymi się identyfikowała.

Ptaki oznaczały wiedzę, bobry - pracowitość, wilki zaś czy lwy - nieustraszonych wojowników. Ponieważ żaden wektor nam nie straszny, naszym zwierzęciem zostanie lew i jego zaprojektujemy.

5.Kliknij, aby powiększyć5.6.Kliknij, aby powiększyć6.

Zaczynamy od naszkicowania obrysu. Pamiętać należy, że lew jako zwierzę futerkowe odznacza się dużą ilością odstających kępek sierści, grzywą - wszystkie te elementy, jakkolwiek symbolicznie, należy zaznaczyć przy projektowaniu naszego "milusińskiego", gdyż bez nich straci on swój wojowniczy i zadziorny charakter.

Ukończywszy obrys 5., piórem bądź ołówkiem rysujemy krótkie falujące linie, które będą symulować załamania światła na futrze. Ponieważ same linie wyglądają mało atrakcyjnie, nadamy im bardziej dynamiczny kształt, do czego posłuży własnej roboty pędzelek.

7.Kliknij, aby powiększyć7.8.Kliknij, aby powiększyć8.