AquaAeroTerapia w Painterze

Aerograf. Narzędzie idealne do tworzenia hiperrealistycznych rysunków przypominających fotografie ze względu na możliwość uzyskania miękkiej kreski, plamy i łagodnych przejść. Dla twórców mających kilkanaście godzin wolnego czasu, brak pilnych terminów i dużo cierpliwości.

Aerograf. Narzędzie idealne do tworzenia hiperrealistycznych rysunków przypominających fotografie ze względu na możliwość uzyskania miękkiej kreski, plamy i łagodnych przejść. Dla twórców mających kilkanaście godzin wolnego czasu, brak pilnych terminów i dużo cierpliwości.

Technika jest dość widowiskowa ze względu na ilość możliwych sposobów kładzenia plamy. Każde uderzenie piórkiem w tablet jest praktycznie niepowtarzalne. W zależności od tego, jak naciśniemy i jaki ustawimy kąt piórka w stosunku do powierzchni tabletu, taka plama wyjdzie. Jeśli będzie to kąt zbliżony do 90 stopni, plama będzie skondensowana i mocna.

Zobacz również:

Im bardziej położymy piórko, pigment będzie stawał się rzadszy, a zasięg plamy większy. Jakbyśmy dmuchali w ziarnka piasku.

W stosunku do innych technik tutaj dość często trzeba będzie zmieniać parametry.

Stała wartość nacisku, przezroczystość czy wielkość piórka będą dawały nudne, stałe efekty. Nie bez znaczenia jest podstawowa umiejętność układania światłocienia i znajomość temperatur barwnych. Przed przystąpieniem do rysunku warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, które decydują o rodzaju plamy i sposobie malowania: Resaturation pozwala na kontrolę ilości nasycenia koloru w plamie. Jeśli będzie ustawiony na zero, spod pędzla nie wyjdzie żaden kolor.

Kliknij, aby powiększyć1.Kliknij, aby powiększyć1.

Jeśli parametr Resaturation jest ustawiony na mniej niż 10 procent (a Bleed jest mniejszy), plama przenika płynnie. Gdy wartość Resaturation jest ustawiona na zero, a Bleed ustawiony maksymalnie - aerograf będzie mógł wnikać w tło i przemieszczać położone wcześniej plamy. Bleed odpowiada za to, w jakim stopniu aerograf będzie rozmazywał kolory tła, włączając w to kolor papieru. Kiedy wartość Bleed jest większa niż Resaturation, plamy będą się bardziej rozmywały, niż kryły, a plama nigdy nie osiągnie pełnego pokrycia.

W tej technice mamy do dyspozycji wiele możliwości - od małych rozmiarów narzędzia, po duże mocne 1.. Jedne są przeznaczone do pracy z detalem o bardzo miękkiej, delikatnie rozproszonej plamie, inne są o dużej ziarnistości i dużym rozrzucie. Nie zabraknie narzędzi dla graficiarzy i miłośników sprayu.

Do używania aerografu potrzeba trochę wprawy, cierpliwości i ciągłej zmiany parametrów nakładanej plamy. Ostateczny efekt pracy powstaje właśnie z połączenia poszczególnych plam, a światłocień budowany na zasadzie: jasne ciepłe kolory bliżej i biały w stosunku do czarnego.

2.Kliknij, aby powiększyć2.3.Kliknij, aby powiększyć3.

Dość teorii i zabieramy się do dzieła. Na warsztat wezmę niespotykanych rozmiarów roztocze o imieniu Leonardo, które marzy o stworzeniu machiny do pływania. Tworzę nową kartkę o rozmiarach 15 na 15 cm z czarnym tłem. Dlaczego czarna? Nie, nie ze względu na efekciarstwo, chodzi przede wszystkim o cienie. Bardziej wolę pozostawić niedociśniętą plamę, która automatycznie będzie cieniem tam gdzie kończy się pigment farby, niż zagniatać kolor później. Wybieram Fine Detail w rozmiarze 2,3 px. i tworzę zarysy rysunku. Fine detail daje mi kreskę miękką, nierozproszoną. Markuję zarysy Leonarda, akwarium i szkice rozrzucone na ziemi 2.. W następnej kolejności biorę Digital airbrush w rozmiarze 5,6 px, Resat: 100 Opacity 11 proc., Bleed 10 proc. i kładę dość mocne plamy niebieskiego koloru 3., gdzieniegdzie pozostawiając przecierki z czarnym.

Będzie to zimny podkład na ścianę, która w efekcie końcowym ma być ciepła i zróżnicowana fakturowo. Następnie zwiększam rozmiar plamy na 11 px. Teraz co ciekawe plama jest o wiele słabsza, mniej nasycona, ale o większym rozrzucie. Nakładam ciepłe plamy z kolorów żółci, sien palonych i mamy ścianę. W mocniejszym chłodnym fiolecie markuję cień za Leonardem 4..

4. i 5.Kliknij, aby powiększyć4. i 5.6.Kliknij, aby powiększyć6.

Na razie proste, miękkie maźnięcia, bo i tak później będziemy musieli wyważyć go z kolorystyką stworka 5.. Czas na akwarium i umieszczoną w niej rybkę. Wszak istotna jest bardzo w tej kompozycji. Detail airbrush załatwia krawędzie akwarium. Pamiętamy, że jest ono przezroczyste i muszą się w nim pojawić ściana i fragmenty stołu.

Dlatego trzeba ustawić przezroczystość na małą wartość. Fine tip soft air - bo on posłuży do pokoloryzowania refleksów na akwarium 6..

7.Kliknij, aby powiększyć7.8.Kliknij, aby powiększyć8.

Czas na rybkę - trzeba pamiętać o cieniu i załamaniu wody - dlatego jednym niezbyt mocnym muśnięciem Digital Airbrush tworzymy pomarańczową plamę na dnie akwarium oraz lżejszą na powierzchni wody 7..