Warstwy i maski dla początkujących

Czy maski i warstwy są pojęciami zarezerwowanymi wyłącznie dla profesjonalistów? Nic bardziej mylnego. Pokażemy, że nie taki diabeł straszny, jak go ''maskują''.

Czy maski i warstwy są pojęciami zarezerwowanymi wyłącznie dla profesjonalistów? Nic bardziej mylnego. Pokażemy, że nie taki diabeł straszny, jak go ''maskują''.

 W okienku, które się pojawi, możemy zmienić nazwę oraz wybrać odpowiadający warstwie kolor.Kliknij, aby powiększyć W okienku, które się pojawi, możemy zmienić nazwę oraz wybrać odpowiadający warstwie kolor.Większość osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z edycją zdjęć w programie graficznym, na dźwięk słowa warstwa (o masce nie wspominając) reaguje "alergicznie". Te dwa pojęcia wydają się funkcjami na tyle skomplikowanymi, że zarezerwowanymi wyłącznie dla profesjonalistów.

Zobacz również:

Przeciętny użytkownik Photoshopa tak naprawdę może się bez nich spokojnie obejść, ale o ile więcej pracy musi włożyć w poprawę zdjęcia! Warstwa i związane z nią możliwości edycji i maskowania są wielkim dobrodziejstwem Photoshopa. Dzięki jej rozlicznym funkcjom jesteśmy w stanie zaoszczędzić ogromną ilość czasu, a ponadto otwierają się przed nami całkiem nowe możliwości kreacji, niedostępne podczas zwykłej pracy.

Wyobraźmy sobie sytuację, że przekształcamy fotografię w programie graficznym bez użycia warstw i masek. Gdy po 3 godzinach pracy nad zdjęciem popełnimy błąd, a cofanie operacji w palecie historii okaże się niewystarczające, to wszystkie czynności musimy wykonywać od nowa. Pracując na warstwach i z użyciem masek wystarczyłoby usunąć niechciany element obrazu. Prawda, że to prostsze?

Gdy poznamy i zrozumiemy zasady działania warstw i masek, szybko okaże się, że tylko z zewnątrz wyglądają tak "groźnie", po jakimś czasie w ogóle nie będziemy mogli bez nich pracować.

Czym jest warstwa?

Aby wyróżnić kolorem warstwę, na której pracujemy, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na bieżącą podświetloną warstwę i wybrać polecenie Layer Properties.Kliknij, aby powiększyćAby wyróżnić kolorem warstwę, na której pracujemy, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na bieżącą podświetloną warstwę i wybrać polecenie Layer Properties.Wyobraźmy sobie, że na fotografii chcemy kolorowym flamastrem dorysować jakiś element albo dodać napis. Boimy się o nasze zdjęcie, nie chcemy rysować bezpośrednio na nim, więc nakładamy na nie rodzaj przezroczystej kalki, na której wykonujemy rysunek. W ten sposób zabezpieczamy fotografię przed ewentualnym zniszczeniem, a ponadto - gdyby coś się nie powiodło, na kalce zawsze można nanieść korektę, nie ingerując w zdjęcie (zwane bazowym).

Można ją również usunąć i zastąpić inną. Ta kalka to właśnie warstwa!

Jest ona niczym innym, jak tylko "wirtualnym" rodzajem folii, którą nakładamy na naszą fotografię. To, ile tych folii jest i co się na nich znajduje, zależy wyłącznie od tego, co chcemy poprawić.

Podstawowe informacje

Folii tworzących zdjęcie może być wiele - wszystkie widoczne są w palecie Layers. Nakładamy je jedna na drugą, na każdej z osobna umieszczając nowy element lub efekt. Nową, pustą warstwę tworzymy, klikając na ikonkę nowej warstwy w oknie Layers. Możemy także wyselekcjonować (narzędziem z przybornika, np. Lasso) fragmenty tła i przekształcając je w nowe warstwy (za pomocą skrótu Crtl + J) poddawać edycji. Co stanie się, jeżeli zdecydujemy się nanieść na nasze zdjęcie fragment pobrany z innej fotografii? Gdy tylko wkleimy go do obrazu, który opracowujemy, program automatycznie stworzy dla przenoszonego elementu nową warstwę. Układ kalek nie jest bez znaczenia - ta, która w oknie warstw znajduje się najwyżej - widoczna będzie na zdjęciu jako ta najbardziej na wierzchu. Zmieniając kolejność (przesuwając warstwę wyżej lub niżej w oknie), możemy wpływać na kolejność nakładania się elementów na naszej fotografii. Pamiętajmy, że ostatnio dodana przez nas warstwa pojawia się zawsze na górze.

Podobnie jak w przypadku folii - te miejsca, gdzie znajduje się obraz, są nieprzezroczyste - reszta jest przezroczysta.

Paleta Layers (warstw)Kliknij, aby powiększyćPaleta Layers (warstw)Każdej warstwie możemy przypisać odpowiednią siłę krycia (Opacity), wzmacniając lub osłabiając nadany przez nas efekt. Możemy także zmienić jej tryb mieszania (Blending Mode), co pozwala kontrolować sposób nakładania "folii" na te znajdujące się poniżej.

Największym dobrodziejstwem wynikającym z pracy na warstwach jest możliwość powrotu do pierwotnego stanu zdjęcia pod warunkiem oczywiście, że każdą operację zapisaliśmy na osobnej "kalce". Jeżeli po nałożeniu kilku efektów zmienimy zdanie co do któregoś z nich, wystarczy tylko uaktywnić kliknięciem daną warstwę i poddać ją edycji lub po prostu usunąć (przeciągnąć na ikonę kosza).

Gdy chcemy zakończyć pracę z warstwami i zapisać obrazek, należy go najpierw spłaszczyć - to znaczy skleić wszystkie "folie" ze sobą, tak by można było zdjęcie zapisać w formacie JPG. Możemy to zrobić bezpośrednio z menu lub w Oknie warstw za pomocą polecenia Flatten Image (Spłaszcz obrazek). Pamiętajmy jednak, że po spłaszczeniu obrazka edycja poszczególnych efektów umieszczonych na osobnych warstwach nie będzie już możliwa. Jeżeli nie spłaszczymy obrazka - zostanie on zapisany w formacie Photoshopa PSD, który zapamiętuje wszystkie warstwy. Tego rodzaju zapisu używamy, gdy zamierzamy wrócić do edytowania zdjęcia w innym terminie.

Maska

Wyróżnienie kolorem warstw ułatwia pracę. Przykładowo, warstwy dotyczące selekcji zebrane w zestawie oznaczamy na fioletowo, a te dotyczące tła - na żółto. Na pomarańczowo zaznaczamy warstwę z tekstem.Kliknij, aby powiększyćWyróżnienie kolorem warstw ułatwia pracę. Przykładowo, warstwy dotyczące selekcji zebrane w zestawie oznaczamy na fioletowo, a te dotyczące tła - na żółto. Na pomarańczowo zaznaczamy warstwę z tekstem.Z określeniem tym większość z nas spotkała się pewnie niejednokrotnie.

Definicja maski podaje, że jest ona 8-bitowym kanałem w skali szarości, gdzie kolorem tła jest biały lub czarny. Brzmi dość tajemniczo, szczególnie dla początkujących. W rzeczywistości już sama nazwa maski określa doskonale, czym ona naprawdę jest.

Tak jak zakładamy maskę balową na twarz, możemy "zamaskować" również warstwę w Photoshopie, zakrywając niektóre jej fragmenty, a inne pozostawiając odsłonięte.

Białe obszary maski sprawiają, że piksele pozostają widoczne, natomiast czarne je zakrywają. Szare obszary maskują istniejące piksele tylko częściowo. Gdy zamierzamy zastosować jakiś efekt tylko na fragmencie zdjęcia, używamy do tego celu właśnie maski (a nie kolejnej warstwy). Ukrywamy pod nią tymczasowo piksele warstwy, tak że widoczna jest tylko jej część.

By założyć maskę, musimy najpierw uaktywnić warstwę, na której chcemy pracować. Następnie, klikając w ikonkę maski (na dole okna warstw), nakładamy ją. Program powiadomi nas o nałożeniu maski na warstwę wyświetlając jej miniaturkę w palecie Layers.

Ponieważ maskujemy, używając wyłącznie bieli i czerni, upewnijmy się, że posiadamy właściwy kolor narzędzia. Do odkrywania i przysłaniania pikseli używamy pędzla. To od jego ustawienia zależy, ile pikseli i w jaki sposób ukryjemy. Pędzel w kolorze czarnym, o kryciu 100%, ukrywa obszary warstwy. Natomiast w kolorze białym, o kryciu 100% - odkrywa to, co już zamaskowaliśmy. Jeśli zmienimy krycie pędzla, maskować będziemy w kolorze szarym, co w efekcie spowoduje niepełne przykrywanie pikseli (obraz będzie widoczny na tyle, na ile ustawiliśmy krycie pędzla).

Zanim na dobre wgłębimy się w arkana warstw, ich selekcji, grupowania, masek białych i czarnych, warto opanować podstawy mechanizmów rządzących tymi funkcjami. Dzięki temu w pełni zapanujemy nad edycją zdjęcia, a przede wszystkim zaoszczędzimy wiele czasu.

Wskazówka

Maskowanie często wymaga dużej dokładności. Dlatego dobrze jest wykonywać tę czynność na dużym powiększeniu (narzędzie Zoom z paska narzędzi). Gdy obraz jest powiększony, poruszanie się po nim może być utrudnione. Wciśnięcie spacji przełączy nas na chwilę w tryb Rączki, dzięki której łatwo przesuniemy zdjęcie w każdym kierunku. Zwolnienie spacji spowoduje powrót do używanego przez nas narzędzia.