Widok za oknem

Pracując na warstwach i z użyciem masek możemy poaączyć kilka zdjęć ze sobą. pokazujemy, jak zmienić na fotografii widok za oknem.

Pracując na warstwach i z użyciem masek możemy poaączyć kilka zdjęć ze sobą. pokazujemy, jak zmienić na fotografii widok za oknem.

Kliknij, aby powiększyćCzas jesieni większość z nas wykorzystuje na przeglądanie wakacyjnych fotografii - poprawiamy je w edytorach graficznych i umieszczamy w rodzinnych albumach.

Zobacz również:

Nierzadko niesprzyjające warunki jeszcze w czasie wykonywania zdjęć powodują, że ich jakość bywa słaba, a nawet zła. Fotografie te są jednak interesujące ze względu na treść całego obrazu lub wybranego fragmentu.

Dobrym pomysłem na "uratowanie" takich nie do końca perfekcyjnych zdjęć może być złożenie z nich prostego fotomontażu, przy użyciu warstw i masek.

Praca na nich wcale nie jest tak bardzo skomplikowana jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Zagadnienia dotyczące podstaw zastosowania warstw i masek opisujemy na str. 36.

Dla tych, którzy w praktyce chcą się przekonać o tym, jak pracować z maską i warstwą, przygotowaliśmy proste ćwiczenie. Pokazujemy w nim większość podstawowych czynności, które należy opanować, aby praca z warstwami i maskami dawała oczekiwane efekty. Opanowanie zagadnień dotyczących edytowania masek i warstw w Photoshopie gwarantuje, że w przyszłości będziemy mogli je wykorzystać do stworzenia każdego rodzaju kolażu z dowolnej liczby zdjęć.

Kliknij, aby powiększyć1 Duplikujemy warstwę

Otwieramy pliki, na których zamierzamy pracować. Zdjęcie z pejzażem, który znajdzie się w tle, na razie zmniejszamy, a fotografię z oknem kopiujemy na nową warstwę za pomocą skrótu Ctrl + J.

Kliknij, aby powiększyć2 Nakładamy zdjęcia na siebie

Z paska narzędzi wybieramy narzędzie Move (V) i za jego pomocą przeciągamy zdjęcie morza nad fotografię z oknem.

Kliknij, aby powiększyć3 Zmieniamy kolejność warstw

W palecie Layers klikamy na warstwę z kopią okna i przeciągamy ją powyżej zdjęcia z morzem. Siłę krycia przeniesionej warstwy zmniejszamy do 50%, by widzieć to, co znajduje się pod spodem.

Kliknij, aby powiększyć4 Tworzymy maskę

Upewniamy się, że warstwa z oknem jest aktywna. Klikamy w ikonkę maski, która znajduje się na dole palety Layers. Maska jest biała - oznacza to, że wszystkie piksele są jeszcze odkryte.

Kliknij, aby powiększyć5 Maskujemy fragmenty warstwy

Z paska narzędzi wybieramy pędzel o sile krycia 100% i kolorze czarnym i maskujemy (zamalowujemy) na warstwie z oknem te miejsca, w których chcemy zobaczyć morze. Każdą pomyłkę możemy poprawić, zmieniając kolor pędzla na biały.

Kliknij, aby powiększyć6 Siła krycia warstwy

Czas, by zobaczyć efekty maskowania w 100%. Upewniamy się, że warstwa, na której maskowaliśmy fragmenty okna, jest aktywna. W oknie warstw zwiększamy siłę jej krycia (Opacity) do 100%. Korygujemy ewentualne niedociągnięcia na masce.

Kliknij, aby powiększyć7 Rozjaśniamy

Rozjaśniamy i nieco zmieniamy odcień samego piasku na zdjęciu. Klikamy w warstwę z morzem, tak by była aktywna i za pomocą lassa zaznaczamy obszar dookoła piasku. Za pomocą skrótu Ctrl + J umieszczamy ten fragment na nowej warstwie.

Kliknij, aby powiększyć8 Korygujemy jasność

Uaktywniamy nowo powstałą warstwę z piaskiem, klikając w nią, i z menu Image -> Adjustment wybieramy polecenie Selective Color. W oknie, które pojawi się, dla Neutrals (kolory neutralne) zmniejszamy nieco siłę czerni (by rozjaśnić piasek) i zwiększamy ilość żółci (by ocieplić jego kolor).

Kliknij, aby powiększyć9 Spłaszczamy obrazek

Zanim zapiszemy obrazek, musimy połączyć ze sobą wszystkie składowe zdjęcia, by móc zapisać obrazek w JPG. Z menu Layer wybieramy Flatten Image (dostępne również z listy rozwijanej w oknie warstw), co spowoduje "spłaszczenie" fotografii. Teraz możemy zapisać fotomontaż (Ctrl + S).

Wskazówka

Gdy na warstwie założona jest maska, zwróćmy uwagę, która z ikonek jest aktualnie aktywna (obramowana). Jeśli pracujemy na masce, aktywna jest ikonka maski. Jeśli chcemy edytować całą warstwę, musimy najpierw kliknąć jej miniaturkę, by przejść do trybu edycji.

Czego uczymy

  • Pracy na warstwach i maskach

  • Poziom trudności: początkujący

  • Potrzebne umiejętności: podstawowa znajomość edytora graficznego

  • Program: Adobe Photoshop 7

  • Sprzęt: komputer