Photoshop w dwóch palcach

Skróty to kombinacje dwóch lub kilku klawiszy, których jednoczesne wciśnięcie zastępuje wybieranie funkcji z menu. Radzimy, jak za ich pomocą ułatwić sobie pracę w programie graficznym.

Skróty to kombinacje dwóch lub kilku klawiszy, których jednoczesne wciśnięcie zastępuje wybieranie funkcji z menu. Radzimy, jak za ich pomocą ułatwić sobie pracę w programie graficznym.

Prawie każda funkcja w programie graficznym ma swój odpowiednik w postaci skrótu. Są takie operacje, których wykonanie bez użycia klawiszy byłoby bardzo skomplikowane lub czasochłonne. Duża część początkujących użytkowników Photoshopa korzysta ze skrótów klawiaturowych sporadycznie lub nie używa ich w ogóle. Przyczyny są różne - menu Photoshopa jest na tyle klarowne, że z łatwością odnajdujemy w nim wszelkie potrzebne nam narzędzia i funkcje, nie widzimy więc powodu, by obciążać głowę dodatkowymi informacjami - na pierwszy rzut oka bowiem skróty mogą wyglądać dość enigmatycznie. Do tego dochodzi inny kłopot - skróty nie są rzeczą intuicyjną. W opinii większości jedynym sposobem, by w pełni korzystać z ich zalet i płynnie się nimi posługiwać, jest "wykucie ich na blachę", co dla niektórych może być rzeczą niekoniecznie przyjemną...

Zobacz również:

Do czego więc mogą nam się przydać skróty, skoro tyle z nimi kłopotów?

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to w sytuacji, gdy do "obrobienia" mamy dużo zdjęć, dzięki używaniu skrótów można zaoszczędzić nawet kilkanaście godzin.

W palecie Zadania (Actions) możemy umieścić czynności, którym chcemy przypisać własny skrót klawiaturowy - np. zapisywaniu obrazu zamiast skrótu Ctrl + S możemy nadać kombinację klawiszy Ctrl + 7 lub jakąkolwiek inną.Kliknij, aby powiększyćW palecie Zadania (Actions) możemy umieścić czynności, którym chcemy przypisać własny skrót klawiaturowy - np. zapisywaniu obrazu zamiast skrótu Ctrl + S możemy nadać kombinację klawiszy Ctrl + 7 lub jakąkolwiek inną.Wyobraźmy sobie na przykład, że mamy dziesięć zdjęć, a na każdym z nich dość duży obszar do precyzyjnego "wyklonowania". Gdyby każda zmiana szerokości, twardości czy krycia narzędzia wymagała od nas osobnego wchodzenia do menu i dokonywania modyfikacji - to na same "zmiany" musielibyśmy poświęcić więcej czasu niż na klonowanie...

Zdarzają się także sytuacje, kiedy skróty nie tyle oszczędzają czas, co bardzo ułatwiają pracę. Często jedno naciśnięcie klawisza (lub kilku naraz) zastępuje nam cały zestaw ruchów, które musielibyśmy wykonać, żeby uzyskać pożądany rezultat.

Prezentujemy kilka "sztuczek" z klawiszami, które z pewnością ułatwią nam pracę:

1 Nawigacja

Pracując ze zdjęciem, otwieramy wiele okien. Często ich nagromadzenie może bardzo przeszkadzać. Wystarczy jednak wcisnąć klawisz Tab, by się ich pozbyć, pozostawiając wyłącznie fotografię na obszarze roboczym. Ponowne wciśnięcie Tab przywróci nasze okna. Wciśnięcie Shift + Tab zamknie wyłącznie okna z prawej strony, pozostawiając pasek narzędzi.

2 ustawienia filtra

By ponownie założyć ostatnio używany filtr, należy wcisnąć Ctrl + F. Aby wywołać jego okno i zmienić ustawienia filtra - naciskamy Ctrl + Alt + F.

3 mieszanie warstw

Po wybraniu z menu głównego polecenia Image -> Adjustments pojawia się okno dialogowe. Dostępnym w nim operacjom odpowiadają skróty klawiaturowe (prawa strona okna)Kliknij, aby powiększyćPo wybraniu z menu głównego polecenia Image -> Adjustments pojawia się okno dialogowe. Dostępnym w nim operacjom odpowiadają skróty klawiaturowe (prawa strona okna)Zmieniając tryb mieszania warstw (Blending Mode), możemy osiągnąć przeróżne efekty, które nie zawsze są łatwe do przewidzenia. Tryb mieszania warstwy na ogół zmieniamy, wybierając któryś z dostępnych trybów w rozwijanym menu Blending Mode, w oknie warstw. Ciągłe klikanie w oknie warstw, rozwijanie listy może być uciążliwe.

Zamiast rozwijać listę i klikać w kolejny tryb, możemy użyć skrótu Alt + Shift + "+" (przesuwa do następnego trybu mieszania na liście) lub Alt + Shift + "-" (cofa do poprzedniego trybu mieszania). W ten sposób, bez uciążliwego wchodzenia do zakładki Blending Mode, przekonamy się jak będzie wyglądać nasze zdjęcie po wybraniu określonego trybu mieszania.

4 atrybuty pędzla

Przy precyzyjnych operacjach, takich jak klonowanie lub rysowanie, konieczna jest częsta zmiana wielkości i twardości narzędzia (pędzel, pędzel klonujący itp.). Nie musimy wchodzić w jego ustawienia za każdym razem, gdy chcemy dokonać zmiany. Zamiast tego użyjmy nawiasów: "[" (płynne zmniejszanie rozmiaru narzędzia) i "]" (płynne zwiększanie).

Twardość pędzla regulujemy wciskając dodatkowo klawisz Shift. "[" z wciśniętym Shift rozmyje brzegi narzędzia, a "]" z Shift sprawi, że będą ostrzejsze.

5 opacity (siła krycia)

By zmienić siłę krycia pędzla lub warstwy, zamiast wpisywać wartości w okienku Opacity, wystarczy je wprowadzić na klawiaturze numerycznej: 1 to 10%, 2 - 20% itd.

Uwaga! 0 to 100% krycia!

Jeśli cyfry wprowadzimy dostatecznie szybko, możliwe jest wprowadzanie wartości pośrednich, np. 23%.

6 wypełnianie kolorem

Photoshop – skróty klawiaturoweKliknij, aby powiększyćPhotoshop – skróty klawiaturoweWypełnianie kolorem warstwy lub zaznaczenia wymaga wejścia do Menu -> Edit -> Fill i określenia wartości w oknie dialogowym. Wciskając Shift + Backspace bezpośrednio wywołamy okienko Fill. By wypełnić zaznaczenie aktualnie wybranym kolorem (foreground colour), wciskamy Alt + Backspace.

7 kanały barwne

Wszyscy, którzy pracują na kanałach barwnych wiedzą, że wiele operacji wykonywanych jest na pojedynczych składowych. Często konieczne jest szybkie przechodzenie pomiędzy nimi. Obraz RGB składa się z trzech kanałów i jednego głównego, który jest zestawieniem pozostałych.

Szybkie poruszanie się między nimi ułatwi nam skrót Ctrl + <tu kolejne numery kanałów: 1, 2, 3>. Skrót Ctrl + ~ otworzy nam kanał "główny".

8 open file (otwórz plik)

Dwukrotne kliknięcie w obszar roboczy Photoshopa (szare pole, na którym wyświetlane są obrazy) spowoduje otworzenie okna Open file.

9 zaznaczanie

Gdy w aktywną warstwę klikniemy z wciśniętym klawiszem Ctrl, wszystko co znajduje się na warstwie zostanie automatycznie otoczone przez zaznaczenie.

10 klawisze funkcyjne

Po zaznaczeniu obszaru klawisze "F" pozwalają nam uzyskać szybki dostęp do okien dialogowych:

F1 - pomoc

F2 - wycinanie zaznaczonego obszaru (Cut Pixels)

F4 - kopiowanie i wklejanie zaznaczonego obszaru na nowej warstwie

F5 - otwiera okno, w którym możemy zmodyfikować narzędzie Brush.

Po konsultacji z profesjonalnymi grafikami stworzyliśmy listę najczęściej przez nich stosowanych skrótów. Ponieważ nie jesteśmy zwolennikami "wkuwania na blachę", nasza tabela została przygotowana w taki sposób, by można było ją wyciąć i umieścić w pobliżu komputera. (Zostawiliśmy także kilka pustych rubryczek, by można było ją uzupełnić swoimi "prywatnymi" skrótami).