Noc w ciągu dnia

Interesujące zdjęcie nocne wcale nie musi być wykonane nocą. Zamiast wędrować wieczorem po mieście, można zrobić fotografię w dzień, a w programie graficznym sprawić, by do złudzenia przypominała scenę nocną.

Interesujące zdjęcie nocne wcale nie musi być wykonane nocą. Zamiast wędrować wieczorem po mieście, można zrobić fotografię w dzień, a w programie graficznym sprawić, by do złudzenia przypominała scenę nocną.

Kliknij, aby powiększyćNajlepsze zdjęcia nocne to takie, które zostały wykonane tuż przed zmierzchem. Tylko wtedy jest wystarczająco dużo światła, by aparat mógł zarejestrować wszystkie szczegóły, z drugiej strony jest już na tyle ciemno, że gdy oglądamy takie fotografie, wydaje się, że były zrobione głęboką nocą. Jednak amatorów nocnych wędrówek po ciekawych zaułkach miasta wcale nie jest tak wielu. Po pierwsze, nie zawsze jest to najbezpieczniejsze, a po drugie oprócz cyfrówki trzeba koniecznie zabrać ze sobą statyw - ponieważ aparat dobiera długie czasy naświetlania, w efekcie czego nie sposób wykonać nieporuszone ujęcia z ręki. Jest jeszcze jedno utrudnienie dotyczące fotografowania w czasie zmierzchu - trwa on dość krótko. Jeżeli zamierzamy wykonać wieczorną sesję zdjęciową, może okazać się, że nie zdążymy tego zrobić za jednym razem.

Zobacz również:

Te wszystkie problemy da się sprytnie ominąć, robiąc zdjęcie po południu i w programie graficznym nadając mu nocny wygląd. Szczególnie wdzięcznym tematem do takich przekształceń są uliczne latarnie i okna kamienic.

Wykonując zdjęcie z zamiarem zamiany go na nocne, dobrze jest ustawić duży otwór przysłony (np. f/2,8, f/4,0). Uzyskana w ten sposób mała głębia ostrości doda później "nocnemu" ujęciu tajemniczości i wyeksponuje światło, które uzyskamy za pomocą efektów z Photoshopa.

Kliknij, aby powiększyć1 Wczytujemy obraz

Otwieramy zdjęcie w programie graficznym i duplikujemy warstwę tła (zdjęcie bazowe). Z menu wybieramy Image ->Adjustments ->Hue/Saturation. Za pomocą suwaków korygujemy barwę, nasycenie i jasność, tak by fotografia wyglądała na wykonaną nocą. Optymalne wartości dla naszego zdjęcia to: -1, +53, -34.

Kliknij, aby powiększyć2 ustalamy kolor nieba

Aby podkreślić szczegóły nocnego nieba, wzmacniamy niebieski kolor w cieniach obrazu za pomocą Color Balance (Image->Adjustments->Color Balance). Upewniamy się, że okienko Preserve Luminosity jest zaznaczone. Z Tone Balance wybieramy Shadows. Wartość Blue wzmacniamy suwakiem do +19, a Red do +2.

Kliknij, aby powiększyć3 Zaznaczamy

Za pomocą lassa magnetycznego z przybornika zaznaczamy szybki latarni. Następnie klikamy w przyborniku na Kolor narzędzia, by wywołać paletę Color Picket. Z niej wybieramy kolor, na jaki chcemy, by świeciła lampa. My wybraliśmy odcień ciemnożółty.

Kliknij, aby powiększyć4 Efekty Świetlne

Z menu wybieramy Edit->Fill. W okienku zaznaczamy opcję Foreground Color i akceptujemy. Teraz do wyselekcjowanego i wypełnionego fragmentu dodajemy efekt świetlny. Wybieramy Filter->Render->Lighting Effect. Upewniamy się, że w okienku Style zaznaczone jest Default, a jako Light Type wybieramy Spotlight.

Kliknij, aby powiększyć5 Rozświetlamy

W okienku podglądu Lighting Effect chwytamy kolejno za punkty okręgu i tak kierujemy światłem, by najmocniej rozświetlić dół latarni. Rogi zaznaczenia pozostawiamy w cieniu. Klikamy OK, ale nie odznaczamy jeszcze wyselekcjowanego obszaru.

Kliknij, aby powiększyć6 Dopracowujemy szczegóły

Wybieramy Select->Modify->Border z menu. Szerokość selekcji zaznaczamy jako 8 pikseli. Narzędziem Rozjaśnianie z przybornika rozświetlamy zaznaczone brzegi, tak by zneutralizować ostre przejścia między jasnymi a ciemnymi partiami. Odznaczamy selekcję Ctrl+D.

Kliknij, aby powiększyć7 Tworzymy księżyc

Powielamy warstwę i z przybornika wybieramy zaznaczenie Elliptical Marquee Tool (tworzące elipsę). Na pasku narzędzia wartość Feather określamy jako 1 piksel. Z wciśniętym klawiszem Shift zaznaczamy okrąg, który będzie imitował księżyc.

Wciskamy klawisz D na klawiaturze, aby zresetować Kolor narzędzia i Kolor tła.

Kliknij, aby powiększyć8 Wypełniamy zaznaczenie

Otwieramy okienko Color Picket i jako kolor narzędzia wybieramy neutralny szary. Z menu wybieramy Filter->Render->Clouds, by wypełnić zaznaczenie imitujące księżyc chmurami. Odznaczamy selekcję (Select->Deselect).

Kliknij, aby powiększyć9 Rozmywamy

Aby nadać zdjęciu tajemniczości, rozmywamy je. Z menu głównego wybieramy Filter->Blur->Gaussian Blur. Promień rozmycia ustalamy na 15 pikseli. Następnie styl mieszania warstwy z Normal zmieniamy na Screen. Spłaszczamy obrazek i zapisujemy.

Wskazówka

Zakładka Lighting Effect (Filter -> Render -> Lighting Effect) pozwala kontrolować kierunek światła na fotografii. Efekt ten daje dobre rezultaty nie tylko przy imitowaniu światła latarni, ale również w zdjęciach portretowych.

Czego uczymy

  • Zamiany na foto-grafii dnia w noc

  • Poziom trudności: średnio zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: praca na warstwach, dobra znajomość podstawowych narzędzi edytora graficznego

  • Program: Adobe Photoshop 6 (lub nowszy)

  • Sprzęt: komputer